Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Росица Койнова, кмет на с. Селановци: "Успешният кмет е сред хората"

"Делникът на селановчани е тежък, но те са свикнали да работят. Не случайно именно в Селановци се намира единственият паметник на мотиката"-
казва кметът на оряховското село Селановци Росица Койнова. Тя е дългогодишен секретар на местното читалище "Самообразование", а през есента на миналата година печели кметската надпревара. И съвсем естествено, вече има куп задължения и отговорности. За делника и празника на хората от Селановци, за необходимостта от комуникация с общината, за това- докъде се простират задълженията на кмета и какво може да направи един селски кмет- за това разказва Росица Койнова в рубриката "Добро утро, кмете!"
"Селановчани са много трудолюбиви хора. Преди 9 години, когято започнах работа в читалището, прочетох Закона за читалищата. Разбрах, че едно от задълженията ми е- издирване и запазване на българското културно наследство. И започнах да издирвам селановското културно наследство. Срещах се с баби, които казваха: "Какво ти наследство, тук ората само са работиле!"-
връща лентата назад Росица Койнова. Все пак местни песни и хора са издирени, те и сега се изпълняват от танцовите състави, предстои и издаването и на книга "История на Селановци".

Селановци е най-голямото село в Северозападна България. С това изречение започват всички публикации за селото. Към момента населението е 4 200 души, обработваемата земя е 90 хиляди декара, а улиците в селото- 80 километра.

"Безработицата е голяма, но все пак има много млади хора. В училището ни се обучават почти 210 деца, между 60 и 80 деца посещават и ОДЗ-то. А кметството помага с каквото може. Дългите улици се поддържат трудно, помагат хората от временната заетост- назначени са 30 души"-
казва кметицата и продължава: "Нещата, които един селски кмет би могъл да свърши не са толкова много, защото по различните европейски програми могат да кандидатстват единствено общините. И все пак, за няколко месеца кметуване, направихме ремонт на кметството- със собствени средства, ремонтирахме площада пред кметството, смененихме плочките, предстои направата на тротоар на една от улиците. С доброволната група гасихме над 15 пожара, единият от които бе обхванал над 100 декара площ. Зимата носихме хляб и храна на всички стари и болни от селото. Така че, може да се работи, нищо, че не можем да се занимаваме с големи проекти. Иначе комуникацията с общинския кмет е особено важна. В момента се изпълнява проект на Общината- изгражда се външна сцена, детска площадка, фонтан, парково осветление. Има идея за ремонт и на една от улиците- без комуникация нямаме шанс"- споделя Койнова.

Младата жена вижда смисъл в работата си именно заради срещите си с хората. "Да стоиш четири години на бюрото, докато трае мандата, и да попълваш документи- така се губи смисъла на това, което си имал като идея. За да е успешен един кмет и да е доволен от това, че е бил кмет, трябва да е сред хората, да разбира проблемите им, да говори с тях"- казва Койнова и с усмивка си припомня случай, при който възрастна жена е искала да й намери... мъжки заек... "Така, че хората виждат в лицето на кмета човек, който е всесилен и може да свърши всичко. Именно тази среща смени начина ми на мислене"- допълва Койнова и пожелава на своите съселяни: "Да бъдем едни по-добри хора, да се радваме на това, което имаме, и да жадуваме реални неща! Да вярваме, че можем да ги постигнем! Да сме живи, здрави и много спокойни!"
По публикацията работи: Йорданка Герасимова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00