Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Росица Койнова, кмет на с. Селановци: "Успешният кмет е сред хората"

"Делникът на селановчани е тежък, но те са свикнали да работят. Не случайно именно в Селановци се намира единственият паметник на мотиката"-
казва кметът на оряховското село Селановци Росица Койнова. Тя е дългогодишен секретар на местното читалище "Самообразование", а през есента на миналата година печели кметската надпревара. И съвсем естествено, вече има куп задължения и отговорности. За делника и празника на хората от Селановци, за необходимостта от комуникация с общината, за това- докъде се простират задълженията на кмета и какво може да направи един селски кмет- за това разказва Росица Койнова в рубриката "Добро утро, кмете!"
"Селановчани са много трудолюбиви хора. Преди 9 години, когято започнах работа в читалището, прочетох Закона за читалищата. Разбрах, че едно от задълженията ми е- издирване и запазване на българското културно наследство. И започнах да издирвам селановското културно наследство. Срещах се с баби, които казваха: "Какво ти наследство, тук ората само са работиле!"-
връща лентата назад Росица Койнова. Все пак местни песни и хора са издирени, те и сега се изпълняват от танцовите състави, предстои и издаването и на книга "История на Селановци".

Селановци е най-голямото село в Северозападна България. С това изречение започват всички публикации за селото. Към момента населението е 4 200 души, обработваемата земя е 90 хиляди декара, а улиците в селото- 80 километра.

"Безработицата е голяма, но все пак има много млади хора. В училището ни се обучават почти 210 деца, между 60 и 80 деца посещават и ОДЗ-то. А кметството помага с каквото може. Дългите улици се поддържат трудно, помагат хората от временната заетост- назначени са 30 души"-
казва кметицата и продължава: "Нещата, които един селски кмет би могъл да свърши не са толкова много, защото по различните европейски програми могат да кандидатстват единствено общините. И все пак, за няколко месеца кметуване, направихме ремонт на кметството- със собствени средства, ремонтирахме площада пред кметството, смененихме плочките, предстои направата на тротоар на една от улиците. С доброволната група гасихме над 15 пожара, единият от които бе обхванал над 100 декара площ. Зимата носихме хляб и храна на всички стари и болни от селото. Така че, може да се работи, нищо, че не можем да се занимаваме с големи проекти. Иначе комуникацията с общинския кмет е особено важна. В момента се изпълнява проект на Общината- изгражда се външна сцена, детска площадка, фонтан, парково осветление. Има идея за ремонт и на една от улиците- без комуникация нямаме шанс"- споделя Койнова.

Младата жена вижда смисъл в работата си именно заради срещите си с хората. "Да стоиш четири години на бюрото, докато трае мандата, и да попълваш документи- така се губи смисъла на това, което си имал като идея. За да е успешен един кмет и да е доволен от това, че е бил кмет, трябва да е сред хората, да разбира проблемите им, да говори с тях"- казва Койнова и с усмивка си припомня случай, при който възрастна жена е искала да й намери... мъжки заек... "Така, че хората виждат в лицето на кмета човек, който е всесилен и може да свърши всичко. Именно тази среща смени начина ми на мислене"- допълва Койнова и пожелава на своите съселяни: "Да бъдем едни по-добри хора, да се радваме на това, което имаме, и да жадуваме реални неща! Да вярваме, че можем да ги постигнем! Да сме живи, здрави и много спокойни!"
По публикацията работи: Йорданка Герасимова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35