Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-чист град и осветление по улиците искат белослатинци

Тази седмица в петъчната рубрика "Добро утро, кмете!" гостуваме в едно средно голямо населено място от нашия Северозапад- град Бяла Слатина, област Враца.
 
Една от инициативите, с които Общината се откроява, е поредицата от изнесени заседания на местния Общински съвет.
 
Четири заседания тази есен са проведени по този модел, като последното населено място, в което са работили на полеви условия съветниците, е село Бърдарски геран.
 
"Така хората имат възможност да поставят директно своите въпроси, на наблюдават работата на съветниците, да правят предложения"- обяснява кметът на Бяла Слатина Иво Цветков, като подчертава един много важен за него факт:
 
"Ръководството на Общината вече е избрало фирмата, която ще почиства четвъртокласната пътна мрежа през зимата"- и продължава:
 
       Изминалата зима в Белослатинско.
"В населените места, съвместно с кметовете, са поканени арендатори, които с тяхна техника ще почистват улиците в селата. Улиците в Бяла Слатина и в още едно населено място ще се почистват от общинското предприятие "Чистота и озеленяване". Миналата зима, която беше много тежка, беше нещо като генерална репетиция за готовността на общината за действия при зимни условия.
 
 
Тази година няма да има изненади. Ще призова жителите на община Бяла Слатина да бъдат малко по-търпеливи- в момента на снеговалежа е необходимо технологично време, няколко часа, за да може да се премине през всички улици", обяснява кметът на Бяла Слатина Иво Цветков.

С шест автомобила и помощта на хората по програмите за заетост- озеленители и пътни строители, ще се чисти през тази зима. Осигурени са 120 тона пясък, около 20 тона сол, направен е преглед на техниката.
 
Финансирането на общините и изграждането на по-големи инфраструктурни обекти зависи изцяло от фондовете на Европейския съюз. Общината е бенефициент по различни проекти и програми. Подписан е договор за воден цикъл на Бяла Слатина- за изграждане на пречиствателна станция, довеждащ колектор, ремонт и подмяна на водопровод и канализация в града, с 10- километрова дължина. Проектът е за около 22 милиона лева, като местната администрация успява да намали собственото финансиране от бюджета на общината и сега то е в размер на 811 хиляди лева. 
 
Има проекти за водопровод в още четири населени места, като по тях финансирането от европейските фондове е на сто процента. Завършени са два проекта по бедствия и аварии- за основен ремонт на покривната конструкция на читалището в село Попица, и почистване на коритото на три реки в село Габаре. Работи се и по няколко проекта за намаляване на безработицата- над 600 души са назначени по програмите на Бюрото по труда като озеленители, пътни строители и охранители на общински обекти.

"Намерили сме някои неточности, които сме допуснали по тазгодишния бюджет- видяхме откъде могат да се направят икономии. Изплатили сме над 600 хиляди лева стари задължения на общината без всякакъв заем- със средства от собствените ни приходи и наше икономично поведение. В близка перспектива Бяла Слатина я виждам като един по-чист и подреден град", добавя кметът.
 
"Това, което трябва още да се подобри в града е осветлението по улиците. Няма работа, освен в шивашките фирми, но заплащането там е ниско. Хората масово си купуват дрехи от магазините за втора употреба, дори тези, които имат по-големи възможности. Извън училище ходим на народни танци, в читалището, в техникума да играем волейбол. Искаме градът да е по-чист и по-добре осветен"- споделиха в анкета 
възрастни и млади от северното градче, когато ги попитахме как живеят, какво очакват, за какво мечтаят.
По публикацията работи: Ваня Минева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19