Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държат кон в общинско жилище, греят се с паркета

Общината във Враца разполага със 752 апартамента и 68 къщи във фонда, който раздава на крайно нуждаещи се жители. В ход е безпрецедентната акция по установяване на действителната бройка на имотите, които са общинска собственост. Инвентаризацията се налага, тъй като след демократичните промени у нас, много от държавните фирми, които са разполагали с ведмоствени жилища са били приватизирани, а служебните им апартаменти или къщи са останали без реален собственик, макар че продължават да се водят със статут на общински. Резултатите от тази акция ще станат известни към края на декември, съобщи заместник-кметът Светозар Луканов. В същото време, за едно общинско жилище има средно по трима кандидата, тъй като в картотеката на местната управа са записани три хиляди със статут на крайно нуждаещи се. Ниските наеми правят общинските жилища предпочитани за живот под наем във Враца.

"Наемът на общинските жилища е неколкократно по-нисък, отколкото пазарният наем. Нормално е да е така. Ние настаняваме крайно нуждаещи се жители. Според квадратурата на жилище, наемите вървят от 22 до 86 лева, като 40 лева е нормалната цена за едно двустайно жилище", каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН заместник-кметът на Враца Светозар Луканов. Целта на започналата акция е не само да установи броя на жилищата, но и състоянието им, както и натрупаните от некоректни обитатели сметки за наеми, вода, ток и парно, както и средствата необходими за ремонта на повреденото общинско имущество. Има получени сигнали за такива хора, които не са плащали с години наемите, но продължават да бъдат в общински жилища. Има и такива, които си плащат редовно наемите, но правят бизнес с получените като нуждаещи се имоти, т.е. отдават ги на трети лица, от което печелят пари.
 
В черния списък на неплатилите наемите си има хора с дългове от порядъка на 1000-2000 лева, което показва, че общината като собственик не им е потърсила сметка по 10 и повече години. За неплатените сметки, Общината е подготвила искове до съда, но според заместник-кмета това е изгубена кауза. Освен финансовите претенции към изведените семейства, Общината трябва да отдели сериозен финансов ресурс, за да ремонтира вредите, нанесени на имуществото й. В същото време градската управа на Враца е решила да извежда с наказателни акции всички некоректни наематели. 14 семейства вече са изведени от общински имоти. В едно от жилищата дори е имало кон, в друго- наемателите се топлели на огнище в една от стаите, запалено от дограмата и паркета. Очакванията на Луканов са, че до края на годината поне още 150 общински жилища ще сменят наемателите си поради подобни причини.

В Лом се оказва, че също има неплатени наеми от години. Общината разполага с общо 166 жилища, от които 152 са апартаментите и 14 са къщите, които са в централната градска част на Лом. Броят на картотекираните като нуждаещи се жители е 437, настанените са 170 семейства.

"Състоянето на общинските жилища в Лом е незадоволително. Голямата част от жилищата са амортизирани и се нуждаят от ремонт. Те са обитавани от наематели с нисък социален статус, които нямат реална възможност да извършват сами ремонтните дейности. За последните 5-6 години има доста неплатени наеми. Разглеждаме програмите, които ще ни предоставят възможност за изграждането на социални жилища. С наличния бюджет на Общината, ние няма да можем да се включим в изграждането на такива жилища. Това може да стане единствено със средства от безвъзмездната финансова помощ от еврофондовете", каза кметът на Лом, Иво Иванов.

Преди 3 месеца общинското ръководство във Видин обяви старта на проекта "Съвременни социални жилища". С предвидените дейности трябва да бъде осигурена благоприятна среда за живеене на 280 социално слаби. Този проект е един от четирите пилотни за страната. Конкретната му цел е да бъдат изградени и обзаведени общински социални жилища, за социално слабите и изпадналите в бедност хора. Отпуснатите по Оперативната програма средства за тази инициатива са почти 4 млн. лева, като няма съфинансиране от страна на общината. Очаква се да бъдат изградени нови 30 жилища в 4 двуетажни жилищни сгради в к-с "Гео Милев" и реконструкция и вътрешно преустройство на 50 съществуващи жилища в 9 едноетажни блока в жилищен комплекс "Строител". В община Белоградчик пък се оказва, че няма общински жилища.

"Кадровият проблем в Общината ни кара да се замислим по този въпрос. Намерението ми е да внеса в Общинския съвет решение за следващата година да започнем да предвиждаме необходимите средства, за да изградим първите жилища за млади специалисти, предимно в областта на здравеопазването, образованието. Към момента няма възможност за изграждане на жилища за социално слаби хора", обяви кметът на Белоградчик Борис Николов.
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00