Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родители плащат, за да има всеки ден медик в училище

Здравните кабинети в училище- има ли ги и достатъчно ли са медицински сестри и фелдшери в училищата и детските градини? По време на реформите в здравеопазването медицинските работници- медицински сестри и фелдшери бяха съкратени от здравните заведения, а през 2000-та година отново са наети на работа към общините. Сега, в здравните кабинети в детските и учебни заведения, медицинските специалисти извършват дейности по профилактика и промоция на здравето на децата и учениците, регистрират здравното и имунизационното състояние. В кабинетите се осъществява и медицинско обслужване на спешните състояния до пристигането на екип на центъра за спешна медицинска помощ.

В Община Видин, в 17 детски градини (12 целодневни детски градини с 6 филиални групи и 5 обеднинени детски заведения) работят 32 медицински сестри, а в 17 училища (12 общински и 5 държавни)- 7 фелдшери. Размерът на средствата, които Министерството на финансите отпуска като субсидия в местния бюджет за здравните кабинети, е в зависимост от броя на учениците в общината. Заради по-малкия брой на децата и учениците, обаче бюджетът на направление "Здравни дейности" във Видин за тази година е намален, което води и до намаляване на медицинския персонал.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Въпреки това сме създали оптимална организация на медицинското обслужване. Работното време на медицинските сестри в детските заведения е съобразено с идването на децата сутрин, храненето, съня и заниманията им. То е от 8 до 17:30 ч. Разпределението на фелдшерите е съобразено с местоположението на училището, така че едно медицинско лице да обслужва две съседни учебни заведения", обясни в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Емилия Николова, директор на Дирекция "Хуманитарни дейности" в Община Видин. От един фелдшер се обслужват Професионалната гимназия по облекло и хранене "Михалаки Георгиев" и ПГ "Васил Левски", Основно училище "Иван Вазов" и Средно общообразователно училище "Любен Каравелов", Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" и СОУ "П. Р. Славейков" във Видин.


Според наредбата за ученическите лекарски кабинети в малките училища доктори изобщо не се полагат, тъй като бройката на децата е под 800. Така при инцидент в междучасието хлапетата в селата и малките градове трябва да разчитат на бързата реакция на Спешна помощ. В едно от видинските училища, в което учениците са недостатъчно, за да има фелдшер всеки ден, училищното настоятелство е намерило изход от създаденото положение, за да осигури всекидневното присъствие на медик.


"Родителите в училищното настоятелство решиха да сключат граждански договор с медицинско лице, което да бъде в училището в дните, когато фелдшерът е в другото учебно заведение. На медикът заплащат от настоятелството", обясни Пролетка Цветкова, директор на Основно училище "Иван Вазов" в областния град. Така от 10 декември миналата година, във видинското учебно заведение всеки ден е подсигурено присъствието на медицинско лице.


"Въпросът е какво ще правим през дните, когато нямаме медицинско обслужване. Фелдшерът е в училището 3 от 5-те учебни дни. Това ни създава известни неудобства. Винаги трябва да има лекар в училище, защото някой може да получи криза, която да изисква незабавна намеса на медицинското лице", каза Тони Герасимов, директор на Основно училище "Отец Паисий" във Видин. В 3-те училища в община Белоградчик има медицинско обслужване, в това ни уверява заместник-кметът Антон Трифонов:

"При нужда здравните работници се обаждат и ние осигуряваме необходимите лекарства. Засега нямаме проблеми с осигуряването на медицинското обслужване в учебните заведения".

Общият брой на здравните кабинети в Монтанско е 91. И там, здравната грижа в учебните и детски заведения се извършва от медицински сестри и фелдшери.

"В здравните кабинети могат да работят лекари, но тези места за работа не са атрактивни за тях. А законодателството допуска в кабинетите да работят и медицински сестри и фелдшери", уточни д-р Даниела Караилиева, директор на Регионалната здравна инспекция в Монтана. Здравните кабинети са създадени за промоция и профилактика на здравето, а не за лечебна дейност, допълни д-р Караилиева. Оборудването и санитарно-хигиенното състояние на кабинетите се проверява от здравната инспекция. При проверките, които са извършени миналата година в Монтана, не са констатирани сериозни нарушения.
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00