Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родители плащат, за да има всеки ден медик в училище

Здравните кабинети в училище- има ли ги и достатъчно ли са медицински сестри и фелдшери в училищата и детските градини? По време на реформите в здравеопазването медицинските работници- медицински сестри и фелдшери бяха съкратени от здравните заведения, а през 2000-та година отново са наети на работа към общините. Сега, в здравните кабинети в детските и учебни заведения, медицинските специалисти извършват дейности по профилактика и промоция на здравето на децата и учениците, регистрират здравното и имунизационното състояние. В кабинетите се осъществява и медицинско обслужване на спешните състояния до пристигането на екип на центъра за спешна медицинска помощ.

В Община Видин, в 17 детски градини (12 целодневни детски градини с 6 филиални групи и 5 обеднинени детски заведения) работят 32 медицински сестри, а в 17 училища (12 общински и 5 държавни)- 7 фелдшери. Размерът на средствата, които Министерството на финансите отпуска като субсидия в местния бюджет за здравните кабинети, е в зависимост от броя на учениците в общината. Заради по-малкия брой на децата и учениците, обаче бюджетът на направление "Здравни дейности" във Видин за тази година е намален, което води и до намаляване на медицинския персонал.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Въпреки това сме създали оптимална организация на медицинското обслужване. Работното време на медицинските сестри в детските заведения е съобразено с идването на децата сутрин, храненето, съня и заниманията им. То е от 8 до 17:30 ч. Разпределението на фелдшерите е съобразено с местоположението на училището, така че едно медицинско лице да обслужва две съседни учебни заведения", обясни в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Емилия Николова, директор на Дирекция "Хуманитарни дейности" в Община Видин. От един фелдшер се обслужват Професионалната гимназия по облекло и хранене "Михалаки Георгиев" и ПГ "Васил Левски", Основно училище "Иван Вазов" и Средно общообразователно училище "Любен Каравелов", Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" и СОУ "П. Р. Славейков" във Видин.


Според наредбата за ученическите лекарски кабинети в малките училища доктори изобщо не се полагат, тъй като бройката на децата е под 800. Така при инцидент в междучасието хлапетата в селата и малките градове трябва да разчитат на бързата реакция на Спешна помощ. В едно от видинските училища, в което учениците са недостатъчно, за да има фелдшер всеки ден, училищното настоятелство е намерило изход от създаденото положение, за да осигури всекидневното присъствие на медик.


"Родителите в училищното настоятелство решиха да сключат граждански договор с медицинско лице, което да бъде в училището в дните, когато фелдшерът е в другото учебно заведение. На медикът заплащат от настоятелството", обясни Пролетка Цветкова, директор на Основно училище "Иван Вазов" в областния град. Така от 10 декември миналата година, във видинското учебно заведение всеки ден е подсигурено присъствието на медицинско лице.


"Въпросът е какво ще правим през дните, когато нямаме медицинско обслужване. Фелдшерът е в училището 3 от 5-те учебни дни. Това ни създава известни неудобства. Винаги трябва да има лекар в училище, защото някой може да получи криза, която да изисква незабавна намеса на медицинското лице", каза Тони Герасимов, директор на Основно училище "Отец Паисий" във Видин. В 3-те училища в община Белоградчик има медицинско обслужване, в това ни уверява заместник-кметът Антон Трифонов:

"При нужда здравните работници се обаждат и ние осигуряваме необходимите лекарства. Засега нямаме проблеми с осигуряването на медицинското обслужване в учебните заведения".

Общият брой на здравните кабинети в Монтанско е 91. И там, здравната грижа в учебните и детски заведения се извършва от медицински сестри и фелдшери.

"В здравните кабинети могат да работят лекари, но тези места за работа не са атрактивни за тях. А законодателството допуска в кабинетите да работят и медицински сестри и фелдшери", уточни д-р Даниела Караилиева, директор на Регионалната здравна инспекция в Монтана. Здравните кабинети са създадени за промоция и профилактика на здравето, а не за лечебна дейност, допълни д-р Караилиева. Оборудването и санитарно-хигиенното състояние на кабинетите се проверява от здравната инспекция. При проверките, които са извършени миналата година в Монтана, не са констатирани сериозни нарушения.
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35

Хората от Добри дол искат да възстановят читалището си

Екипът на радио Видин  гостува на Добри дол. Село, което е на кръстопът, село, в което природата е  благосклонна към хората тук и климатът е изключително благоприятен и топъл.  Селото се споменава за първи път в турски документ от средата на 16 век под името Добрин дол. Димитър Маринов пише, че Добри дол е „старинско село“ и „преданието не..

публикувано на 06.09.24 в 12:00

Стоил Цицелков: ЦИК защитава политическите, а не гражданските интереси

Формациите демонстрират незаинтересованост от разпространението на визиите, а хората вече са загубили доверие.  Как съдбата на България, а не злободневието, може отново да е в основата на диалога?  Защо предизборните кампании спряха да бъдат арена на идеите?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков . Радио ВИДИН:..

публикувано на 05.09.24 в 10:05

Тома Ушев: Основните стълбове за реализацията на България са образованието и църквата

Формациите демонстрират незаинтересованост от разпространението на визиите, а хората вече са загубили доверие.  Как съдбата на България, а не злободневието, може отново да е в основата на диалога?  Защо предизборните кампании спряха да бъдат арена на идеите?  Предстоящият вот дискутираме  с анализатора  Тома Ушев , автор в дясната платформа..

публикувано на 05.09.24 в 10:00