Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паметници на културата се рушат, докато министерство и община си делят правомощия

Докога ще ни заплашват опасни сгради и какви са възможностите на общините да ги обезопасят- това е eдна тема с продължение. Проблемът е в липсата на средства. Сериозните и цялостни ремонти струват скъпо, а събарянето на една къща често е напълно непосилно за собствениците. Вече ви разказахме какво е положението в община Брегово- проблем там остават сградите на закритите училища, които се рушат ден след ден. В Монтана няма опасни сгради. Има само опасни тераси в централната част на града, на собствениците на които общината е дала предписание за ремонтиране. Във Врачанско опасните сгради са 21. Въпреки че през последните 5-6 години броят им е намалял наполовина, проблемът остава отворен за решаване.

В община Видин старите и рушащи се сгради са част от пейзажа. Проблемът е, че са частна собственост, и от управата на града не могат да накарат собствениците да вземат мерки и да ги обезопасят. Необходимо е държавата да създаде нормативна уредба, която да решава проблема справедливо за всички, каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН главният архитект на Общината, Ангел Недялков:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Основният въпрос за Видин са рушащите се сгради, които са паметници на културата. При тях правомощията по санкционирането и прилагането на закона се прехвърлят към Министерството на културата. Община Видин е направила всичко необходимо, което е в рамките на нейните правомощия. Пример за това е сграда в центъра на града, която се руши. Ние обезопасихме зданието. Не можем обаче да принудим собственика да вземе необходимите мерки или да го санкционираме, защото той доказа, че няма средства. Държавата не създава необходимата законова рамка, за да може Общината да доведе процедурата докрай. Ние сме стигнали дотам, докъдето са нашите правомощия. След това тези правомощия се прехвърлят на Министерството на културата, които също стигат до задънена улица." Подобен е проблемът и с рушащата се сграда на бившата туристическа спалня в града. Общинската администрация е предпиела необходимите действия, които са в нейните правомощия и сега проблемът е в компетенциите на министерството.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Те си играят на гоненица със собствениците по какъв начин да им връчат акта. Дори и да го направят, това не означава, че собствениците ще направят необходимото за обезопасяването на сградата. Срещу сградата на общината има още един паметник на културата, чиито балкони се рушат. По наше настояване зданието е обезопасено с метална ограда. Собствениците на тази сграда искат да я реставрират и пригодят към нови функции, но пречка за това е вече Институтът за паметниците на културата и техните абсурдни изисквания да се възстанови разпределението такова, каквото е било 1930 година. Тази сграда обаче трябва да има нови функции. Тук може би законодателството трябва да се актуализира, така че да е допустимо да се запазва външният облик на сградите, а функцията да бъде съобразена със съвременните изисквания", обясни още Ангел Недялков. Собствениците на останалите сгради в града, които се рушат, местната администрация е задължила да предприемат необходимите мерки за възстановяване на фасадите. Някои от тях са направили реставрация на имуществото си, но в повечето случаи нямат средства за ремонти. Все още има и опасни сгради, които са общинска собственост, но и местната управа няма средства да ги бракува, добави главният архитект на Общината.

Лом не прави изключение от другите градове, където има опасни за хората стари сгради. В крайдунавския град опасните общински сгради са предимно необитаеми. За някои от тях екипът на общината има намерение отново да участва с проекти по различни европейски програми за ремонт и обезопасяване.
"Опасните сгради в Лом са доста малък процент, под 0,1%. Пример за такива са недостроената болница в града, която е на ниво груб строеж и старият градски басейн", каза Владимир Владимиров- главен архитект на община Лом.

© Снимка: Лили Рашкова

В община Козлодуй от общо 16 опасни общински сгради вече са премахнати единадесет. Проблем с рушащи се сгради има и в ромския квартал "Янтра"- 19 частни сгради са опасни, за премахване са обявени 13. От общината предлагат терени, в които да се изместят живеещите от опасните постройки, но предложението не е било прието от ромските им обитатели.

"Материалите от съборените общински сгради сме ги прибрали. Те се ползват за ремонти в общината", обясни Людмил Ангелов- директор на Дирекция "Устройство на територията и икономически дейности" в община Козлодуй.
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стабилни ли са приходите ни и за какво харчим повече?

Ръстът на доходите в България отново изпреварва този на разходите през първото тримесечие на годината, сочат данни от Националния статистически институт. Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през първото тримесечие е 3271 лв. и нараства с 15.2% спрямо същия период на 2024 година, изчисляват от националната статистика. В..

публикувано на 21.05.25 в 10:45

Защо се бави пътят Видин-Ботевград: заради политическата криза, не е приоритет или проектът е саботиран

Строителството на пътя Видин-Ботевград или не е приоритет за настоящото правителство, или наблюдаваме политически саботаж. Така обясни забавянето на инфраструктурния проект народният представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" Андрей Цеков , който е бивш регионален министър: "От години основната болка на Видин е..

публикувано на 20.05.25 в 12:32

Как да се предпазим като потребители от некоректни туроператори

Сивият сектор в туризма- онези случаи, когато пътувания се организират без регистрации, договори, застраховки, засяга не само потребителите, но и коректните фирми в бизнеса. Една част от тези туроператори изпълняват все пак някакво пътуване, но по-неприятният случай е когато потребителите остават излъгани- хората се подлъгват, плащат и не..

публикувано на 19.05.25 в 15:25

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38