Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Паметници на културата се рушат, докато министерство и община си делят правомощия

Докога ще ни заплашват опасни сгради и какви са възможностите на общините да ги обезопасят- това е eдна тема с продължение. Проблемът е в липсата на средства. Сериозните и цялостни ремонти струват скъпо, а събарянето на една къща често е напълно непосилно за собствениците. Вече ви разказахме какво е положението в община Брегово- проблем там остават сградите на закритите училища, които се рушат ден след ден. В Монтана няма опасни сгради. Има само опасни тераси в централната част на града, на собствениците на които общината е дала предписание за ремонтиране. Във Врачанско опасните сгради са 21. Въпреки че през последните 5-6 години броят им е намалял наполовина, проблемът остава отворен за решаване.

В община Видин старите и рушащи се сгради са част от пейзажа. Проблемът е, че са частна собственост, и от управата на града не могат да накарат собствениците да вземат мерки и да ги обезопасят. Необходимо е държавата да създаде нормативна уредба, която да решава проблема справедливо за всички, каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН главният архитект на Общината, Ангел Недялков:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Основният въпрос за Видин са рушащите се сгради, които са паметници на културата. При тях правомощията по санкционирането и прилагането на закона се прехвърлят към Министерството на културата. Община Видин е направила всичко необходимо, което е в рамките на нейните правомощия. Пример за това е сграда в центъра на града, която се руши. Ние обезопасихме зданието. Не можем обаче да принудим собственика да вземе необходимите мерки или да го санкционираме, защото той доказа, че няма средства. Държавата не създава необходимата законова рамка, за да може Общината да доведе процедурата докрай. Ние сме стигнали дотам, докъдето са нашите правомощия. След това тези правомощия се прехвърлят на Министерството на културата, които също стигат до задънена улица." Подобен е проблемът и с рушащата се сграда на бившата туристическа спалня в града. Общинската администрация е предпиела необходимите действия, които са в нейните правомощия и сега проблемът е в компетенциите на министерството.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Те си играят на гоненица със собствениците по какъв начин да им връчат акта. Дори и да го направят, това не означава, че собствениците ще направят необходимото за обезопасяването на сградата. Срещу сградата на общината има още един паметник на културата, чиито балкони се рушат. По наше настояване зданието е обезопасено с метална ограда. Собствениците на тази сграда искат да я реставрират и пригодят към нови функции, но пречка за това е вече Институтът за паметниците на културата и техните абсурдни изисквания да се възстанови разпределението такова, каквото е било 1930 година. Тази сграда обаче трябва да има нови функции. Тук може би законодателството трябва да се актуализира, така че да е допустимо да се запазва външният облик на сградите, а функцията да бъде съобразена със съвременните изисквания", обясни още Ангел Недялков. Собствениците на останалите сгради в града, които се рушат, местната администрация е задължила да предприемат необходимите мерки за възстановяване на фасадите. Някои от тях са направили реставрация на имуществото си, но в повечето случаи нямат средства за ремонти. Все още има и опасни сгради, които са общинска собственост, но и местната управа няма средства да ги бракува, добави главният архитект на Общината.

Лом не прави изключение от другите градове, където има опасни за хората стари сгради. В крайдунавския град опасните общински сгради са предимно необитаеми. За някои от тях екипът на общината има намерение отново да участва с проекти по различни европейски програми за ремонт и обезопасяване.
"Опасните сгради в Лом са доста малък процент, под 0,1%. Пример за такива са недостроената болница в града, която е на ниво груб строеж и старият градски басейн", каза Владимир Владимиров- главен архитект на община Лом.

© Снимка: Лили Рашкова

В община Козлодуй от общо 16 опасни общински сгради вече са премахнати единадесет. Проблем с рушащи се сгради има и в ромския квартал "Янтра"- 19 частни сгради са опасни, за премахване са обявени 13. От общината предлагат терени, в които да се изместят живеещите от опасните постройки, но предложението не е било прието от ромските им обитатели.

"Материалите от съборените общински сгради сме ги прибрали. Те се ползват за ремонти в общината", обясни Людмил Ангелов- директор на Дирекция "Устройство на територията и икономически дейности" в община Козлодуй.
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45