Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паметници на културата се рушат, докато министерство и община си делят правомощия

Докога ще ни заплашват опасни сгради и какви са възможностите на общините да ги обезопасят- това е eдна тема с продължение. Проблемът е в липсата на средства. Сериозните и цялостни ремонти струват скъпо, а събарянето на една къща често е напълно непосилно за собствениците. Вече ви разказахме какво е положението в община Брегово- проблем там остават сградите на закритите училища, които се рушат ден след ден. В Монтана няма опасни сгради. Има само опасни тераси в централната част на града, на собствениците на които общината е дала предписание за ремонтиране. Във Врачанско опасните сгради са 21. Въпреки че през последните 5-6 години броят им е намалял наполовина, проблемът остава отворен за решаване.

В община Видин старите и рушащи се сгради са част от пейзажа. Проблемът е, че са частна собственост, и от управата на града не могат да накарат собствениците да вземат мерки и да ги обезопасят. Необходимо е държавата да създаде нормативна уредба, която да решава проблема справедливо за всички, каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН главният архитект на Общината, Ангел Недялков:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Основният въпрос за Видин са рушащите се сгради, които са паметници на културата. При тях правомощията по санкционирането и прилагането на закона се прехвърлят към Министерството на културата. Община Видин е направила всичко необходимо, което е в рамките на нейните правомощия. Пример за това е сграда в центъра на града, която се руши. Ние обезопасихме зданието. Не можем обаче да принудим собственика да вземе необходимите мерки или да го санкционираме, защото той доказа, че няма средства. Държавата не създава необходимата законова рамка, за да може Общината да доведе процедурата докрай. Ние сме стигнали дотам, докъдето са нашите правомощия. След това тези правомощия се прехвърлят на Министерството на културата, които също стигат до задънена улица." Подобен е проблемът и с рушащата се сграда на бившата туристическа спалня в града. Общинската администрация е предпиела необходимите действия, които са в нейните правомощия и сега проблемът е в компетенциите на министерството.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Те си играят на гоненица със собствениците по какъв начин да им връчат акта. Дори и да го направят, това не означава, че собствениците ще направят необходимото за обезопасяването на сградата. Срещу сградата на общината има още един паметник на културата, чиито балкони се рушат. По наше настояване зданието е обезопасено с метална ограда. Собствениците на тази сграда искат да я реставрират и пригодят към нови функции, но пречка за това е вече Институтът за паметниците на културата и техните абсурдни изисквания да се възстанови разпределението такова, каквото е било 1930 година. Тази сграда обаче трябва да има нови функции. Тук може би законодателството трябва да се актуализира, така че да е допустимо да се запазва външният облик на сградите, а функцията да бъде съобразена със съвременните изисквания", обясни още Ангел Недялков. Собствениците на останалите сгради в града, които се рушат, местната администрация е задължила да предприемат необходимите мерки за възстановяване на фасадите. Някои от тях са направили реставрация на имуществото си, но в повечето случаи нямат средства за ремонти. Все още има и опасни сгради, които са общинска собственост, но и местната управа няма средства да ги бракува, добави главният архитект на Общината.

Лом не прави изключение от другите градове, където има опасни за хората стари сгради. В крайдунавския град опасните общински сгради са предимно необитаеми. За някои от тях екипът на общината има намерение отново да участва с проекти по различни европейски програми за ремонт и обезопасяване.
"Опасните сгради в Лом са доста малък процент, под 0,1%. Пример за такива са недостроената болница в града, която е на ниво груб строеж и старият градски басейн", каза Владимир Владимиров- главен архитект на община Лом.

© Снимка: Лили Рашкова

В община Козлодуй от общо 16 опасни общински сгради вече са премахнати единадесет. Проблем с рушащи се сгради има и в ромския квартал "Янтра"- 19 частни сгради са опасни, за премахване са обявени 13. От общината предлагат терени, в които да се изместят живеещите от опасните постройки, но предложението не е било прието от ромските им обитатели.

"Материалите от съборените общински сгради сме ги прибрали. Те се ползват за ремонти в общината", обясни Людмил Ангелов- директор на Дирекция "Устройство на територията и икономически дейности" в община Козлодуй.
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23