Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Галя Антова, архитект: "Видин е уникален град"

Отминава ли кризата в архитектурния бранш, с какво се отличават градежите във Видин и какво още може да се направи, за да стане градът по- приветлив и красив? Това е основната тема днес в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН.

Започваме с професията на архитекта, човекът, който гради и измисля бъдещия облик на мястото, още една работа, в която се поема голяма отговорност от хората, които я вършат.

"За да има архитектът работа, трябва да има хора, които строят. Строителството обаче е крайно намаляло в последните години. Професията е престижна и много младежи от Видин са избрали да учат архитектура", разказа арх. Галя Антова, председател на видинската камара на архитектите. За Видин, архитектът казва, че се отличава с уникална и типична архитектурата. Следосвобожденските сгради са подобни, като сданията в друг крайдунавски град- Русе.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Видин е уникален със своите строежи, правени по време на Османската власт. Те са градени от френски инженери, което не се среща в други градове. Уникално е и разположението ни на Дунав както и римският град Бонония, от който е разкрита малка част. Видин не е презастроен, дори има много площи, които са свободни за строителство. Все още може да се строи на терените на бившето поделение в града, в жилищните комплекси "Панония" и "Бонония". Видин разполага и с хубаво озеленяване- градската градина, парковете "Рова", "Владикина бахча" са добре поддържани. Хората се научиха да пазят цветята и храстите в градинките",
доволна е Галя Антова. Природата и нейното екологично използване са последните тенденции в строителството. Все повече се предпочитат проектите, които позволяват да се използват слънцето, вятъра и водата в една сграда. Редица български архитекти са отличени със световни награди за високотехнологични къщи, които сами се водонсабдяват и електрифицират, задържат енергията и я превръщат в светлина. Всичко това изисква и повече средства, които биха могли да се осигурят по национални или европейски програми за многофамилните жилищни сгради, смята Антова. Все пак прогнозите за следващите години са по- малко нови архитектурни проекти и повече реконструкции.

© Снимка: Предоставено от Държавен архив, Видин

"Това е хубава посока, защото много лесно свикнахме да чупим старото и да строим ново. Видин понесе много поражения, тъй като бяха премахнати много стари сгради, които сега оценяваме, като архитектурни паметници. Безвъзвратно се изгуби старият площад, хубави еврейски жилищни сгради в Калето и по ул. "Цар Александър II", която е била входът на града. Добре е някои от старите сгради да бъдат реновирани. Сега е по- лесно за инвеститора да извади строителни книжа за стара сграда, отколкото да започне строителство на гол терен",
обясни архитектът. Интересен пример за екологично строителство в региона ни е къща в Белоградчик, съградена и собственост на архитект от София, който през лятото живее в града на скалите. От собствен терен, мъжът е добил глината, с която е направил тухлите за градежа. Къщата се строи и с дърво, а покривът е изцяло озеленен.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Мечтата пък на един млад архитект от Видин е да доведе до край своя петгодишен проект, както сама го определя- следването си в специалността "Строителство на сгради и съоръжения" в Университета по архитектура, строителство и геодезия. Любов Жан Иванова завършва тази година висшето си образование и казва, че всеки млад човек с тази професия мечтае за в бъдеще да проектира и построи небостъргач, тунел, прекосяващ океан или по- грандиозен мост:

"За по- големи проекти в страната ни не можем да мислим в тези условия, затова младите се ориентират по- скоро към чужбина, където е възможно това строителство. Хаосът и бюрокращината е най- голямата пречка, с която се сблъскваме в България. Млад човек, излязал току- що от университета го препращат от канцелария в канцелария, което много ни демотивира."

Най- голямата грешка при жилищното ни строителство, според младата архитектка е т. нар. "мутробарок", стил, приписван на грандиозните и лъскави строежи. Любов Иванова е все още оптимист за развитието на облика на Видин. В бъдеще го вижда, като малко китно градче, подобрило живота си от новопостроения Дунав мост 2, по- гостоприемен за младите хора, като им предлага повече работа.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Хубав е градът, но има още какво да се желае, казват видинчани в анкетата на РАДИО ВИДИН за архитектурата на родното ни място:

"Градът е хубав, но е позанемарен. ... Бароковите сгради се нуждаят от боядисване. Зелените площи са красиви, но не се поддържат ... Историческите ни паметници трябва да се грижим по- добре за тях. ... Благоустрояваме града преди всичко заради хората, които живеят в него, а не само за туристите. ... Напоследък се строят детски площадки, което прави добро впечатление. ..."
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00