Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Модернизират общински болници по европроекти

Състоянието на общинското здравеопазване и успяха ли общините да усвоят европейските пари, предназначени за болниците- това е Нашата тема днес.

4 здравни заведения във Враца се сдобиха преди дни с управители, след като досегашните им началници получиха вот от местния парламент да управляват по още 3 години, предаде за "Посоките на делника" от града под Околчица сътрудникът ни Жоро Александров. Д- р Жулиета Цолова ще продължи да командва в комплексния онкологичен център, д- р Григор Томов остава шеф на кожно- венерическия център, д- р Надя Иванова ще е управител както и досега на центъра за психични заболявания, а д- р Марияна Стоянова- ще се разпорежда в специализираната болница за лечение на пневмо- фтизиатрични заболявания. На практика, дебат при утвърждаването на новите- стари управители нямаше. С изключение на онкологичния център, където има още един кандидат за управител, в останалите 3 медицински заведения липсваше конкуренция. Все пак по време на сесията се разгоря спор, предизвикан от общинския съветник Венчо Кръстев, който въпреки липсата на интрига, назова най- болния проблем на здравеопазването ни като цяло:

"Изхождам от това, че времето, в което живеем, превърна лекарите първо в търговци- защото те упражняват търговска дейност, и по този начин здравеопазването стана някаква компилация между търговия и здравеопазване. В този смисъл, бих искал да поставя въпрос на д- р Цолова: Би ли поела ангажимент, сега, когато е спечелила конкурса, че в рамките на следващите 3 години, тя ще изгради в комплексния онкологичен център собствена лаборатория и ще закупи скенер, през който преминават пациентите, а да не се използват апаратите на сходни медицински заведения. Въпросът ми е: на здравеопазването ли ще наблегне, или на търговската дейност?"

Управителят на онкологичния център, д- р Жулиета Цолова припомни, че центърът е на първо място медицинско заведение, чиято основна дейност е да лекува пациенти с ракови и предракови състояния. Освен това обаче:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

      Миналата година във Враца беше направена първа копка на Лъче- лечебен център, който ще се изгради с европейско финансиране за над 6 000 000 лева. Първата копка беше направена от здравния министър Десислава Атанасова.
"На второ място, лечебното заведение е търговско дружество. По отношение на скенера- апаратурата е включена в изграждането на Лъче- лечебен център, с европейско финансиране. Там е предвиден такъв апарат, чиято функция е подобна. Освен това, на 13 февруари приключва обществена поръчка за доставка на томограф, какъвто няма в цяла Северозападна България. Дано нещата се развият по нормален път и до 2 месеца в центъра ще имаме и такъв апарат."

Д- р Цолова обясни и липсата на лаборатория в здравното заведение с факта, че липсват квалифицирани специалисти, които да работят в нея. Поради тази причина се използват съществуващите и лицензирани 3 лаборатории във Враца.

"Едва в края на миналата година от министерството на здравеопазването, чрез районния център по здравеопазване, постъпи информация, че има лекари в страната, които са придобили специалност "Клинична лаборатория" и които подлежат на разпределение, съгласно договора си за специализация. Подала съм информация, че търсим такива кадри, но до момента не се е обадил нито един кандидат", обясни д- р Цолова.

Ломската болница "Св. Николай Чудотворец" е едно от 10- те здравни заведения в страната с най- добри показатели, съобщи сътрудникът на РАДИО ВИДИН в Лом, Владимир Недев. Лечебницата приема пациенти и от съседни области. Болницата съществува от Освобождението, като през 2010 година са отбелязани 130 години от създаването й. В момента се изпълнява проект, с който здравното заведение ще се модернизира, каза д- р Васил Милутинов, управител на общинското лечебно заведение:

"Проектът е за апаратура, а стойността му е около 3 700 000 лева. Партньор е Община Лом. За около 5 месеца трябва да приключат строително- монтажните работи, а за 10 месеца доставката на апаратурата. Определеният краен срок е 2014 година. По проекта ще бъдат доставени рентгенови апарати, томограф, ехографи, ехокардиограф, гастроскоп, колоноскоп, бронхоскоп, биохимичен анализатор, сърдечни и туморни маркери, 7 хемодиализни апарати, 10 ЕКГ- та. По проекта ще бъде изграден и външен асансьор", обясни д- р Милутинов. Болницата се опитва да се справи и с нарастващата нужда от млади специалисти. В лечебното заведение се финансират специализации, обучават се медици, на които след това се подсигурява работа.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

В Белоградчик болницата обслужва четири общини- Белоградчик, Димово, Чупрене и Ружинци. Сътрудникът ни Иванка Петрова разговаря с Елена Александрова, младши експерт "Социални дейности" в Белоградчик. От няколко месеца управлението на болницата е възложено на д- р Дочкова.

"С много хъс и усилия, новият управител успя да стабилизира лечебното заведение, което беше пред фалит. Вече можем да се похвалим със скенер в болницата, който успяхме да изплатим. Имаме и нов рентген. С решение на Общинския съвет, бе открито и ново отделение- за физикална и рехабилитационна медицина, с 10 легла. Това е от огоромно значение за общината, поради големия брой на хората с увреждания- към 230 души, които имат нужда от рехабилитация", обясни Елена Александрова. В лечебното заведение се работи и по проект за енергийна ефективност. Неговата реализация ще намали разхода на гориво в здравното заведение.
По публикацията работи: Екип на РАДИО ВИДИН

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20