Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политическото номадство във Видин - дясно, център, ляво

Според утвърдени политически анализатори, основната причина за един от най-ярките дефекти на прехода- политическото номадство- е просвещенският дефицит. Политическото номадство е мирогледно увреждане. То е обратната страна на просветената и уседнала политика- твърдят още запознатите с темата.

© Снимка: grajdani.bg

"Отворени сме за всеки, който има безупречна репутация и няма значение дали човекът е бил в друга партия"-
заяви Тома Биков, член на Националния съвет на "Движение България на гражданите":

"Не се страхуваме от политическо номадство, защото лесно разбираме кой с каква цел е дошъл. Тези, които са били членове на други партии, много ни помагат в подготовката за изборите, защото имат опит. Областният ни координатор във Видин- Павел Паунов- е добър пример за подхода ни да приемаме хора с безспорна репутация, независимо че са били в друга партия."

Още през миналата година Павел Паунов, тогава областен лидер на СДС, стана регионален координатор на "Движение България на гражданите" на Меглена Кунева. В същото време Паунов заема поста на заместник председател на Общинския съвет във Видин, където е общински съветник от групата на СДС. За коментар на кадровите рокади потърсихме Генади Велков, лидер на СДС във Видин. С въпроса "Какво се случва със СДС?" при него отиде Йорданка Герасимова.

© Снимка: БГНЕС

"С изключение на Павел Паунов, никой друг от членовете на СДС във Видин не е напуснал партията. Никога няма да кажа нещо лошо за Паунов, всеки си прави своя избор. Сега дясното обединение в Общинския съвет във Видин има един общински съветник по-малко от "Коалиция за България". Тъй като Паунов отново се позиционира в дясно-център, не виждам защо да се променя структурата на Общинския съвет"-
каза Генади Велков.

"Синята идея угасна", така мотивира личния си избор да напусне СДС Павел Паунов по време на пресконференция на 14 януари тази година:

"В Движение България на гражданите продължаваме да се борим за дясно-център. Преминахме към нови партии, за да защитим център-десния гласоподавател, заради случващото се в старите партии. Идеята е да покрием почти целия десен спектър. В момента обучаваме и изграждаме професионални политически фигури."

"Тези, които напуснаха СДС, направиха коалиция с кмета. Той обаче сега е с ГЕРБ. Държавата им дава пари, а те са поели някакъв ангажимент...", е мнението за видинските политически номади на Илиян Бърсанов, кмет на видинското село Ракитница и "седесар до мозъка на костите".

"При нас няма политическо номадство. В Парламента депутатите ни не се прехвърлят от една група в друга. Партията има установени правила и морални устои"- отсече председателят на общинската организация на БСП във Видин Пламен Трифонов. А на въпроса за вътрешната конфронтация между областната и общинската организация на БСП във Видин отговори така:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"В една голяма партийна структура, като тази на БСП, е нормално да има противоречия, в рамките на партията. Политиката, която се прави в областта, се доминира от общинската организация. Около 2/3 от гласуващите са във Видин. Решенията, които се взимат в Областния съвет на партията, нямат задължителен характер за останалите членове на партийна организация, а пожелателен. Но някои хора превишават функциите си. Бившят председател на Областния съвет на БСП във Видин и депутат Михаил Миков вече почти няма контакт с видинската партийна организация. Да, от една партия сме, но в такава голяма структура е нормално да има противоречия. Искаме да има промяна в листите на БСП, да има нови лица, а не са само тези, които бяха досега издигани. За да няма интрига, отсега заявявам, че аз няма да се кандидатирам за депутат в следващото Народно събрание. И от името на Герго Гергов, кмет на Видин, заявявам, че той също няма да се кандидатира за народен представител в следващия парламент от нашата листа."

"Листите се подреждат в Областния съвет, като Националният съвет се произнася за водача", обясни народният представител Михаил Миков:

"Правилата са определени в Устава на партията. Нормално е листите да се подреждат в Областния съвет, защото изборите се провеждат в избирателни райони, които съвпадат с областите на България. Областният съвет на партията координира при национални избори, като тези за Народно събрание, Президент, на референдум- защото избирателните райони са на ниво област. Затова решенията трябва да се движат между областното и общинското ниво на партийните организации. Не бива никой общински съвет да страда от самочувствието на човек, който се смята за единствен и незаменим. Не бих казал, че имаме лични противоречия с председателя на общинската организация на партията във Видин. Различията са по-скоро принципни- по водената политика, например за "синята зона" в града."

"Ще искам категорична подкрепа от тези, които издигат кандидатурата ми"- така Миков коментира думите на Сергей Станишев, който призова старите партийни другари да се откажат от боричкането за депутатските листи.

"Ще видя как стоят нещата и ще реша- все пак това е и личен избор. Първият етап при реденето на листите са оценките, които в момента текат. До 30 март трябва да се проведат общинските конференции, на които да се представи отчет. На тях ще се обсъждат и кандидатурите. Предсрочните избори скъсиха времето за сериозен вътрешнопартиен разговор за това кой има качествата да отстоява левите идеи в Народното събрание"- обобщи видинският депутат от "Коалиция за България" и обяви, че ще направи отчет за работата си като народен представител през следващата седмица.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19