Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Олег Прокопиев: "В България трима души вършат работата на един германец"

Днес се навършват 40 години от въвеждането на петдневната работна седмица. С Постановление на Министерския съвет и Централния съвет на Българските професионални съюзи от 13 март 1973 г. се въвежда намалено работно време и петдневна работна седмица през шестата петилетка (1971-1975). През същата година, промяната става валидна за Бургаски, Варненски, Видински, Врачански, Кърджалийски, Кюстендилски, Пазарджишки, Пернишки, Пловдивски, Русенски, Смолянски, Сливенски и Хасковски окръзи, а през 1974 г.- за Благоевградски, Великотърновски, Ловешки, Михайловградски, Плевенски, Разградски, Силистренски, Толбухински, Търговищки, Шуменски, Ямболски окръзи, София-град и София-окръг.

Колко дълга да е работната седмица? Този въпрос вълнува хиляди хора по света, а отговорите са предмет на спорове. В малката африканска страна Гамбия например, работещите в държавния сектор ще започват работа в 8 сутринта и ще приключват в 6 вечерта от понеделник до четвъртък, съобщава Би Би Си. Те ще продължат да работят 40 часа седмично, както досега, но ще се ползват от лукса петък да бъде неработен ден. Четиридневната работна седмица е популярна в Холандия, където всеки трети човек работи или на непълно работно време или 40 часа за четири работни дни. Във Великобритания някои професии, сред които журналистите, често са работили на четири часова работна седмица с по-дълги смени.

Въпреки компаниите, които предлагат гъвкаво работно време или работа на смени, моделът от 9 до 17 часа, 5 дни в седмицата, все още е възприеман като типичен модел за изкарване на хляба в повечето западни страни. Каква обаче е идеалната работна седмица и как се трудим- това попитахме Мария Лазарова, председател на Конфедедерацията на независимите синдикати в Монтана:


© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Ефективността на труда зависи най-вече от образованието и квалификацията на работника. Производителността е пряко свързана и с работодателя, защото има значение дали той инвестира в образованието и квалификацията на работниците си. Ако в производството няма въведени нови технологии, то тогава не можем да се трудим ефективно. А повечето предприятия у нас имат машини, които са на 20-30 години. От 5 години се занимавам със синдикална дейност и нямам наблюдение на българите да им липсва трудова дисциплина. Напротив- работниците си изпълняват задълженията, някои дори работят и по 12-14 часа на ден. Когато са създадени подходящи условия и стимули за работа, хората се трудят, без да има значение за тях колко дълга е работната седмица."



"В България трима души вършат работата на един германец". Това казва за производителността на труда ни Олег Прокопиев, предприемач и представител на Българската стопанска камара в Лом


© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Друга пречка за ефективността на труда е ниско квалифицираната и недостатъчно мотивирана работна сила. Както се казва: "За толкова пари, толкова работа". Пречи ни и манталитетът, особено в Свеврозападна България, защото най-големите кражби у нас са на работно време. Често работникът е с нагласата, че днес ще изпие 3 кафета, ще изпуши 5 цигари, ще се ослушва, ще ходи до тоалетната. В такива неефективни предприятия в България се работи по 6-6,5 часа. В Германия човекът работи 8 часа, телефонът си го изключва, не пие кафета в работно време."


А петък- Ден на майстора най-вероятно значи това, което срещаме в края на всяка работна седмица на десетки "стени" във Facebook: "Честит петък- Ден на майстора!".

Нормално е да се трудим 5 дни в седмицата, защото ни е необходима и почивка, която си взимаме през останалите 2 дни. Това са някои от мненията на видинчани в анкетата на Пламен Коцев:

"40 часа са достатъчни за един човек да работи. ... Хубаво е да се почива събота и неделя. ... Нормално е да се трудим 5 дни, но да работим качествено. ... В България на места се работи по 10, 12 часа и хората кандисват от работа. ... При частника се работи и събота и неделя, но пари не се взимат..."

По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31