Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За цената на електроенергията

© Снимка: Община Видин

Преди дни екип на ЧЕЗ бе във Видин, заради жалбите от видински граждани, според които, декемврийските им сметки за електроенергия са завишени. 409 е общият брой на подадените жалби. При 6 от тях е установена техническа грешка и сметките ще бъдат коригирани. Вярно отчитане е констатирано при останалите сигнали. Това каза пред медиите във Видин Димчо Станев, директор на Дирекция "Обслужване на клиенти" към електроразпределителното дружество, което обслужва Северозападна България. Клиентите имат възможност за разсрочено заплащане на сметките за период от 6 месеца, като всеки може да договори сумата, която ще плаща. Има и възможност вноските да са по-малки през студените месеци, за сметка на летните. По-дълъг с 10 дни ще бъде и срокът, в който не се дължи неустойка за неплатена сметка.

"Всеки трябва да е получил, заедно с последната си фактурата за ток, и документ, в който се обяснява как се образува цената на тока. За дружеството остават 9,28 процента печалба. С тези средства поддържаме мрежата от съоръжения и електропроводи, които свързват подстанциите на Националната електрическа компания с всеки дом и предприятие. Някои от съоръженията са от 50-те и 60-те години на миналия век. Те са морално и материално амортизирани", каза Димчо Станев от ЧЕЗ. Така, от сметка за ток, която е на стойност 100 лева, 9 лева остават в ЧЕЗ. Останалите пари се превеждат на участниците по веригата "производство-пренос", за данъци и такси. Може би това трябва да ни успокои по някакъв начин?!

© Снимка: Община Видин

На срещата с ЧЕЗ във Видин бяха представени и три казуса от журналистите Владо Савов от вестник "Ние", Валери Недялков от Българската телеграфна агенция и Първолета Цветкова от вестник "Стандарт":

"Електромер е засякъл, че са изразходвани 429 киловата електроенергия. Как е възможно това, при положение че и при по-студени зими, най-много са засичани 180 киловата? Междувременно обаче, електромерът е сменен от служители на дружеството, като потребителите не са предупредени за това, не им е даден и протокол за показателите на уреда към момента на смяната му. При проверка от дружеството е установено, че новият електромер работи нормално и не натрупва излишна енергия. Но отчетените 429 киловата са по стария уред, който вече е сменен. Какво трябва да се направи в този случай", попита Владо Савов.

"Когато има смяна на електромера, тя се отбелязва във фактурата, където се посочва докога е работил старият уред, от коя дата е сложен новият. В документа са отбелязани и номерата на уредите", отговориха от дружеството.

"Взех си една от бланките за жалба до ЧЕЗ, които се разпространяваха от Общината. Когато я подадох в дружеството във Видин обаче ми казаха, че от жалбата не става ясно какво искам да се провери- електромерът или нещо друго. В Енергото пропуснаха да ми кажат и това, че имам възможност през студените месеци да внасям по-ниски суми по разсроченото плащане на сметката ми за ток", каза Валери Недялков.

© Снимка: Община Видин

"Когато подавате жалба трябва да кажете, че имате съмнения за изразходваната електроенергия",
уточниха представителите на ЧЕЗ.

"Досега съм плащала по 50 лева за ток. Живея сама и изразходвам електричество за телевизор, компютър, осветление, котлон, бойлер. Изнендадах се, когато получих сметката си за ток за месец януари, която беше на стойност 130 лева", постави своя казус и Първолета Цветкова.

"Електроенергията, която консумира всеки един от нас, както и тази, която купуваме от НЕК, се мери със средство за търговско измерване- това е електромерът. Служителите от дружеството записват показанията на тези уреди. Всеки може да погледне цифрите на електромера си, към момента на отчитането, и после да ги сравни с показанията, посочени във фактурата. Когато стойностите в документа са по-високи, тогава може да се говори за неточност, породена от грешка или липсата на достъп до жилището", казаха още от ЧЕЗ. Достатъчно ясно ли е как се формира сумата, която заплащаме, обяснява Петьо Петков, ръководител на отдел "Търговия" към електродружеството:

"В горната част на фактурата е посочена цената на електроенергията, определена от производителя. ЧЕЗ е длъжна да купува ток от НЕК. В тази цена е включена и стойността на енергията от централите, които произвеждат от възобновяеми източници. За да стигне до всеки дом, електроенергията трябва да бъде пренесена от централата, през преносната мрежа на НЕК. Достъпът до мрежата и преносът по нея са компоненти, които ние само фактурираме накрая. След съоръженията на НЕК, електроенергията преминава в разпределителната мрежа. И тук има два компонента- достъп и пренос. Приходите по първия от тях покрива инвестициите на дружеството за изграждане и поддържане на съоръженията. Таксата за пренос пък компенсира загубите по тези мрежи."

© Снимка: РАДИО ВИДИН

От Независимата синдикална федерация на енергетиците в България обаче поискаха да бъде намалена поне наполовина таксата за пренос.

"У нас тази такса е изключително висока. В Румъния тя е по-ниска от 10 евро, в Турция е 3 евро, във всички останали балкански страни не се заплаща. Така, таксата за пренос възпрепятства износа на енергия, която страната ни има възможност да произведе и да продаде", каза инж. Божидар Митев, председател на синдикалната федерация на енергетиците.

Повечето от запитаните видинчани в анкета на РАДИО ВИДИН са наясно как се образува стойността на фактурата за тока, тъй като това е описано в документа. Хората обаче не разбират как е формирана стойността на електроенергията и защо трябва да плащат за някои от компонентите в цената, като зелената енергия:

"Стойността на фактурата се вижда, но как е образувана цената на самата енергия- това е известно само на работещите в електроразпределителното дружество. Решението за 7 процента намаление на цената на тока няма да има голямо значение за разходите ни. ... Не съм наясно как се формира цената на енергията. Не мога да разбера какво означава "пренос", "достъп" и т.н. Разбирам обаче, че сметката ми за ток е нереална, защото сега не съм харчила повече ток, отколкото преди. ... Хората не трябва да плащат за зелената енергия. Разходите за нея трябва да се заплащат от прекупвача на електроенергията, за сметка на потребителя. ..."
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56