Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подготвени ли са общините за пролетното пълноводие

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Всяка пролет водите на реките Дунав и Тимок повишават нивото си. Жителите на община Брегово не са забравили бедственото положение от преди 3 години, когато градът бе застрашен от наводнение. Защитните диги в района на общината се наблюдават от дежурни доброволци, а на 16 и 17 март т. г. дигата при с. Куделин бе пробита. Под ръководството на кмета Милчо Лалов бяха взети незабавно мерки, които да предпазят хиляди декари обработваема земя от наводнение, предаде сътрудникът ни Елиза Борисова.

"Когато има повишение на Дунав е естествено да има и проблеми. Това е така, защото дигите не се поддържат своевременно. Те са държавна собственост, но потърпевши са хората от общината. Дигата при Куделин беше прекъсната на 2-3 места и имаше вероятност да бъдат залети хиляди декари засяти земеделски земи. Затова нямахме време да търсим отговорните за поддръжката държавни служби. Справихме се сами с проблема, като укрепихме дигата на двете места, където беше прекъсната. Помогнаха ни местни жители, доброволни формирования на кметовете на селата Куделин и Балей, с помощта на специалиста по мобилизационна подготовка и гражданска защита в общината и техника от частно лице", каза в "Посоките на делника" кметът на Община Брегово Милчо Лалов.  

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Преди дни нивото на река Дунав при Видин достигна 746 см. и бе сформирана специална комисия, която да огледа защитните съоръжения по реката. При воден стоеж от 750 см. се привежда в изпълнение първият етап от Плана за действия при високи води.

"При опасност от високи води на река Дунав според общинския план за защита на населението при бедствия се организира уведомяване и оповестяване на населението от заливните зони за възможната опасност. При евентуална заплаха от скъсване на диги Общината има готовност за организиране на евакуация на населението. При покачването на нивото тези дни близо до 750 см., кметът издаде заповед за взимане на мерки за предотвратяване на евентуални щети. Бе сформирана междуведомствена комисия, която започна работа на 20 март с оглед на дунавските диги и защитни съоръжения на територията на община Видин. Комисията ще продължи работата си до 29 март, като ще направи анализ и протокол от огледа", каза пред Ани Цекова Стефан Цветанов, експерт от община Видин. Безопасното провеждане на високи води през язовири и реки при снеготопене и проливни дъждове се организира по план, изготвен от Напоителни системи, допълни експертът. Ангажимент на Общината са защитните диги, съоръженията и системите за укрепване на речните легла само в границите на населените места. Ежегодно общинската администрация прави оглед на реките и определя участъците с намалена проводимост. Въз основа на огледа, кметът издава заповед за сформиране на междуведомствена комисия, която набелязва мерки за почистване на речните легла.

Видинчани не се страхуват от високите води на Дунав в началото на пролетта, показва анкетата на РАДИО ВИДИН. Според жителите на крайдунавския град това е нормално състояние на реката по това време на годината, след топенето на снеговете в планините по поречието.

"Всяка година Дунав ни плаши. Живея във Видин вече 50 години и ежегодно има опасност от високите води. ... Въобще не се страхуваме, имало е много по-високи нива. Преди години се случи водата да стигне до къщата ми в село Кутово, така че сега не е страшно. ... В момента няма абсолютно никаква опасност за града. Дигата е най-опасна при село Сланотрън. ..."

Подготвена за пролетното пълноводие е и друга крайдунавска Община- Лом, съобщиха от местната администрация пред сътрудника ни Владимир Недев.

"Всички речни корита и брегоукрепителни съоръжения, от типа на земнонасипните диги, които са собственост на Общината са обходени и огледани от наши екипи, като са взети мерки за тяхното почистване. Проблемите не идват от р. Лом и съоръженията по реката, а от високите води на Дунав. През последната седмица, когато се покачи нивото, бе въведена първа степен на готовност на общината. Това означава повишено внимание от страна на службата по управление на кризи в Общината. Дигите се обхождат и се докладва, ако има нарушаване на целостта на съоръжението. На този етап нямаме такива сигнали", обясни Красимир Христов - старши експерт "Управление при кризи" в Община Лом.

Няма опасност от преливане на микроязовирите, собственост на община Монтана при предстоящото снеготопене и пролетни дъждове. Това каза за РАДИО ВИДИН Крум Крумов от общинската администрация. До момента са предприети всички мерки за предотвратяване на евентуални наводнения, предаде сътрудникът ни Биляна Борисова. Общинските язовири на територията на Монтана са 16. На 6 от тях предстои да бъдат извършени ремонти за близо 700 хиляди лева.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Ремонтите, които предстоят, ще бъдат направени със средства от Междуведомствената комисия за подпомагане и възстановяване към Министерския съвет. В момента са подготвят документите за обявяване на обществена поръчка",
съобщи Крум Крумов. Речното корито на река Огоста, която минава през Монтана вече е почистено.

"Цялостна корекция е извършена на река Огоста, която е приета с Акт 16 и е почистена до регулационната граница на града. Почистено е коритото и в горния край на реката, под язовир Огоста. Осигурена е проводимост на дерето в кв. "Мала Кутловица", както и на канал "Парта" в Монтана", допълниха от общинската администрация. Речните корита са почистени и в селата на общината, което е било задължение на кметовете на малките населени места.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35

Хората от Добри дол искат да възстановят читалището си

Екипът на радио Видин  гостува на Добри дол. Село, което е на кръстопът, село, в което природата е  благосклонна към хората тук и климатът е изключително благоприятен и топъл.  Селото се споменава за първи път в турски документ от средата на 16 век под името Добрин дол. Димитър Маринов пише, че Добри дол е „старинско село“ и „преданието не..

публикувано на 06.09.24 в 12:00

Стоил Цицелков: ЦИК защитава политическите, а не гражданските интереси

Формациите демонстрират незаинтересованост от разпространението на визиите, а хората вече са загубили доверие.  Как съдбата на България, а не злободневието, може отново да е в основата на диалога?  Защо предизборните кампании спряха да бъдат арена на идеите?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков . Радио ВИДИН:..

публикувано на 05.09.24 в 10:05

Тома Ушев: Основните стълбове за реализацията на България са образованието и църквата

Формациите демонстрират незаинтересованост от разпространението на визиите, а хората вече са загубили доверие.  Как съдбата на България, а не злободневието, може отново да е в основата на диалога?  Защо предизборните кампании спряха да бъдат арена на идеите?  Предстоящият вот дискутираме  с анализатора  Тома Ушев , автор в дясната платформа..

публикувано на 05.09.24 в 10:00