Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пламен Георгиев: "Радиолюбителството е като рибарлъка- остава за цял живот"

Днес се отбелязва Световният ден на радиолюбителите. На тази дата през 1925 г. е основана Международната радиолюбителска организация IARU. Откриването на радиото, като начин за безжично предаване на звук и говор на големи разстояния e истинска революция в обществените отношения в началото на ХХ в. Като явление, радиолюбителството възниква преди около 90 години и бързо покорява целия свят. Първите радиолюбители се появяват в началото на Първата световна война. Повече за радиолюбителството разказа в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Виктор Ценков, председател на Българската федерация на радиолюбителите:

"Федерацията е доста стара организация, която е приемник на няколко радиолюбителски сдружения. В момента тя обединява 19 клуба. Федерацията осъществява спортни дейности, като КВ дейност, УКВ, скоростна телеграфия. Също така, обединява хората, които имат влечение към радиото."
Активни клубове на радиолюбители има в Монтана и Враца. Във Видин липсва такава организация, добави Виктор Ценков:

© Снимка: Българска федерация на радиолюбителите

"Аз съм от Видинско и ми е неприятно, че в този край има много отявлени радиолюбители, но сериозна дейност още не се развива там. Много средства и труд вложи федерацията в изграждането на радиолюбителската ретранслаторна мрежа, която е особено важна, защото помага при бедствия и аварии. Имаме над 20 ретранслатора, изградени през последните 20 години."

Радиолюбителството днес е по-скоро хоби, отколкото професия, разказва още Виктор Ценков. Преди обаче не е било така. Изградена структура е обединявала радиолюбителите, които се водели на щат. Работата им се свеждала до конструкторска и спортно-състезателна дейност. Но така или иначе, радиолюбителството е начин на живот, категоричен е Ценков.

© Снимка: album.bg

Какво все пак означава да си радиолюбител- това попитахме Пламен Георгиев от Монтана, който упражнява тази дейност вече 43 години. Захваща се с хобито си през 1970 година, когато е на 9-годишна възраст.

"Радиолюбителят е човек, който осъществява радиолюбителски връзки със собствен инициал или от радиоклубове, които всъщност вече

© Снимка: album.bg

понамаляха. Преди, във всеки регион на страната клубовете развиваха активна дейнсот и бяха посещавани от много деца. Това е като рибарлъка- човек, като го опита и му хареса- остава за цял живот. Първата схема, която си спомням, че направих, беше от няколко елемента- два транзистора и други неща. Докато учех се оказа, че всичко, което знам, съм го научил от радиоклуба. Училището беше само, за да ми даде дипломата. Радиолюбителството развива човек всестранно покрай радиовръзките- налага се малко или много да се научи английски език, научават се и международни кодове и съкращения",
разказа Пламен Георгиев. С него, в "Посоките на делника", разговаряме още за уникалния повиквателен знак, как си говорят хората в ефира и кой е радиолюбителят, към който трябва да се използва обръщението "Ваше височество".

© Снимка: album.bg

Все пак, ако сте сред хората, които смятат този начин за комуникация за "допотопен" във "века на високите технологии", бъдете по-снизходителни към онези, за които общуването в радиочестотен ефир си е истинско предизвикателство и страст.

Честит празник, български радиолюбители!
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45