Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пламен Георгиев: "Радиолюбителството е като рибарлъка- остава за цял живот"

Днес се отбелязва Световният ден на радиолюбителите. На тази дата през 1925 г. е основана Международната радиолюбителска организация IARU. Откриването на радиото, като начин за безжично предаване на звук и говор на големи разстояния e истинска революция в обществените отношения в началото на ХХ в. Като явление, радиолюбителството възниква преди около 90 години и бързо покорява целия свят. Първите радиолюбители се появяват в началото на Първата световна война. Повече за радиолюбителството разказа в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Виктор Ценков, председател на Българската федерация на радиолюбителите:

"Федерацията е доста стара организация, която е приемник на няколко радиолюбителски сдружения. В момента тя обединява 19 клуба. Федерацията осъществява спортни дейности, като КВ дейност, УКВ, скоростна телеграфия. Също така, обединява хората, които имат влечение към радиото."
Активни клубове на радиолюбители има в Монтана и Враца. Във Видин липсва такава организация, добави Виктор Ценков:

© Снимка: Българска федерация на радиолюбителите

"Аз съм от Видинско и ми е неприятно, че в този край има много отявлени радиолюбители, но сериозна дейност още не се развива там. Много средства и труд вложи федерацията в изграждането на радиолюбителската ретранслаторна мрежа, която е особено важна, защото помага при бедствия и аварии. Имаме над 20 ретранслатора, изградени през последните 20 години."

Радиолюбителството днес е по-скоро хоби, отколкото професия, разказва още Виктор Ценков. Преди обаче не е било така. Изградена структура е обединявала радиолюбителите, които се водели на щат. Работата им се свеждала до конструкторска и спортно-състезателна дейност. Но така или иначе, радиолюбителството е начин на живот, категоричен е Ценков.

© Снимка: album.bg

Какво все пак означава да си радиолюбител- това попитахме Пламен Георгиев от Монтана, който упражнява тази дейност вече 43 години. Захваща се с хобито си през 1970 година, когато е на 9-годишна възраст.

"Радиолюбителят е човек, който осъществява радиолюбителски връзки със собствен инициал или от радиоклубове, които всъщност вече

© Снимка: album.bg

понамаляха. Преди, във всеки регион на страната клубовете развиваха активна дейнсот и бяха посещавани от много деца. Това е като рибарлъка- човек, като го опита и му хареса- остава за цял живот. Първата схема, която си спомням, че направих, беше от няколко елемента- два транзистора и други неща. Докато учех се оказа, че всичко, което знам, съм го научил от радиоклуба. Училището беше само, за да ми даде дипломата. Радиолюбителството развива човек всестранно покрай радиовръзките- налага се малко или много да се научи английски език, научават се и международни кодове и съкращения",
разказа Пламен Георгиев. С него, в "Посоките на делника", разговаряме още за уникалния повиквателен знак, как си говорят хората в ефира и кой е радиолюбителят, към който трябва да се използва обръщението "Ваше височество".

© Снимка: album.bg

Все пак, ако сте сред хората, които смятат този начин за комуникация за "допотопен" във "века на високите технологии", бъдете по-снизходителни към онези, за които общуването в радиочестотен ефир си е истинско предизвикателство и страст.

Честит празник, български радиолюбители!
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00