Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ден на Европа или Ден на победата?

9-и май- Денят на Европа, символизира стремежа към единство, мир и просперитет в Европа. На днешната дата се празнува и Деня на победата над фашизма във Втората световна война. Щеше ли да има Ден на Европа, ако нямаше Ден на победата? Това попитахме видинчани:

"Дали на тази дата или на друга, но щеше да има Ден на Европа. ... Като нация българите са такъв народ, че въпреки многото работа всеки празник е повод за весело отбелязване. ... Най-вероятно нямаше да има Ден на Европа, ако нямаше Ден на победата. Но със сигурност днес трябва да обединява повече Денят на Европа, който и се отбелязва по-масово."

Манифестациите на тази дата си спомня учителят от Белоградчик Иван Пешев, с когото разговаря сътрудникът ни Иванка Петрова.

"Датата 9 май в спомените си я свързвам с победата над фашистка Германия. На този ден обикновено от горните курсове на училищата ходехме на манифестации във Видин и Кула. Имаше тържества по случай победата", разказа Иван Пешев. Според преподавателя най-вероятно нямаше да отбелязваме Деня на Европа, ако преди това нямахме Ден на победата:

"Все пак днес Денят на Европа обедиянава в по-голяма степен. Обаче не виждам да има патос у хората за този празник."

© Снимка: Маргарита Вълчева

В Кула мненията са разнопосочни за днешната дата, предаде оттам Борис Борисов, който бе в града, за да проследи честванията на 9 май:

"В Кула младите хора са тези, които се вълнуват най-много от темата за Европа, поради една съвсем естествена причина- тяхното бъдеще, което неотменно е свързано с общия ни европейски дом." На 9 май от години община Кула се включва в отбелязването на Деня на Европа. Празничната програма в гарда започна с изпълнения на състава за модерни танци, с ръководител Таня Иванова и мажоретен състав от СОУ "Васил Левски".

Денят на Европа е обявен по време на срещата на високо равнище на ръководителите на страните от Европейския съюз в Милано през 1985 г. 9 май е датата, на която през 1950 г. френският министър на външните работи Робер Шуман произнася "Декларацията на Шуман". С нея той предлага създаването на Европейска общност за въглища и стомана (ЕОВС), която предвижда обединяване на производството на въглища и стомана на страните участнички. Основана от Франция, Западна Германия, Италия, Нидерландия, Белгия и Люксембург, ЕОВС е първата от редица наднационални европейски институции, които в крайна сметка се превръщат в това, което днес наричаме Европейски съюз. Датата става символ на Обединена Европа наред със синьото знаме с 12 златни звезди, Одата на радостта от Деветата симфония на Бетовен и единната валута- еврото. В България Денят на Европа се отбелязва от 2005 г.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

     По традиция на Руското военно гробище във Видин се почита паметта на загиналите воини.
На 9 май отбелязваме и Деня на Победата. Честването на това събитие, което бележи края на Втората световна война, отново и отново ни води към извода, че войната не е средство за решаване на международни и вътрешно-политически противоречия. На 7-ми май 1945 год. в град Реймс е подписан предварителен протокол-капитулация. На 8-ми май, представители на Немското главно командване в присъствието на представители на Върховното командване на Съюзните сили и Върховното главно командване на Съветските войски подписват в Берлин окончателен акт на капитулация, изпълнението на който влиза в сила от 24 часа на 8 май. От този момент нататък Русия, България, както и останалите европейски страни, изминават дълъг път: от вражда и неразбирателство към мирно сътрудничество в икономиката, политиката и културата. Днес сме готови да оставим в миналото всички ужаси, свързани с Втората световна война и последвалото разделение на континента на два лагера, като нейн резултат. Надяваме се, че ще живеем в мирна Европа.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56