Село Чичил се намира на около 12 километра от Кула. През селото преминава река Войнишка. Дива красота- това прави впечатление на дошлите за първи път тук, както
обезлюдяването, на което са подложени повечето села от Северозапада. В община Кула край българо- сръбската граница повече от половината населени места са под 100 души. В тях няма магазини за хранителни стоки, няма здравно обслужване, връзката с общинския център се осъществява два пъти седмично. А останалите тук са измъчени, отрудени хорица.
Такова е и село Чичил. Тук са останали около 60 души души, повечето от които са над 70-годишна възраст. Тежи им постоянният недоимък. Магазинът в селото e затворил преди 7-8 години.
"
Как живеем- бутаме...Там, горе- само правят магарии за народа. Защо висят на хората на гърба? Това е срам и позор! Като не си кадърен за дадена работа- махай се... Иначе от какво да се оплачем, като нищо нямаме. Магазин в село няма, един кибрит няма откъде да си купиш. Ако не е тази кола под навеса, да ни свързва с цивилизацията- не знам. Идете по другите села- Големаново, Извор махала, Полетковци- пустиняк..."- споделят на чичилски диалект малцината, които срещнахме по обяд на центъра на Чичил. И си спомнят с носталгия времето, когато е имало работа за всички, а децата им не са били по държавите да ядат чуждия хляб.Трудно е да се направи нещо за селото, след като нямаш собствен бюджет. Това го признават всички селски кметове. За ежедневните трудности и проблеми на хората, с които се сблъсква всеки ден, си поговорихме с кметския наместник на селото Емилия Вълчева. Посрещна ни в скромно обзаведена канцелария, но с широка усмивка.
"Селото е много малко, магазин няма, автобусът слиза два пъти, а хляб карат три пъти в седмицата. Стоки от първа необходимост ни карат приятели по заявка. Другото подсигуряват като дойдат децата от града. Нищо не можем да направим, защото Агенцията по храните забранява да се разкарват с бусове стоки, като разносна търговия. Две госпожи дойдоха на проверка и казаха, че това не е разрешено и че глобата е 1500 лв. Никой не иска да разкрие отново магазин, защото хората са малко. Нямаме и средства да направим каквото и да е. Не разполагаме със земи, да ги отдадем под аренда, да дойдат средства в селото."- каза кметският наместник.
За година и половина, откакто е кмет, Емилия Вълчева казва, че поне е успяла да издейства ремонт на покрива на кметството. Разполагага с една щатна бройка по програмата за временна заетост. Когато по програмата са били двама души, са успели да почистят банкета около пътя, да ремонтират и освежат двата моста над реката.
Така тече животът в бавно опустяващите села на Видинския край. А изнурените хора си пожелават все пак някой ден българските управници да се сетят и за живеещите там хора. А не само да гледат "кой да захапе кокала"...
Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..
За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..
Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември. Държавно горско стопанство Видин (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..
Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..
Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава? Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание. Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта? Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..
България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..
Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..