Село Чичил се намира на около 12 километра от Кула. През селото преминава река Войнишка. Дива красота- това прави впечатление на дошлите за първи път тук, както
обезлюдяването, на което са подложени повечето села от Северозапада. В община Кула край българо- сръбската граница повече от половината населени места са под 100 души. В тях няма магазини за хранителни стоки, няма здравно обслужване, връзката с общинския център се осъществява два пъти седмично. А останалите тук са измъчени, отрудени хорица.
Такова е и село Чичил. Тук са останали около 60 души души, повечето от които са над 70-годишна възраст. Тежи им постоянният недоимък. Магазинът в селото e затворил преди 7-8 години.
"
Как живеем- бутаме...Там, горе- само правят магарии за народа. Защо висят на хората на гърба? Това е срам и позор! Като не си кадърен за дадена работа- махай се... Иначе от какво да се оплачем, като нищо нямаме. Магазин в село няма, един кибрит няма откъде да си купиш. Ако не е тази кола под навеса, да ни свързва с цивилизацията- не знам. Идете по другите села- Големаново, Извор махала, Полетковци- пустиняк..."- споделят на чичилски диалект малцината, които срещнахме по обяд на центъра на Чичил. И си спомнят с носталгия времето, когато е имало работа за всички, а децата им не са били по държавите да ядат чуждия хляб.Трудно е да се направи нещо за селото, след като нямаш собствен бюджет. Това го признават всички селски кметове. За ежедневните трудности и проблеми на хората, с които се сблъсква всеки ден, си поговорихме с кметския наместник на селото Емилия Вълчева. Посрещна ни в скромно обзаведена канцелария, но с широка усмивка.
"Селото е много малко, магазин няма, автобусът слиза два пъти, а хляб карат три пъти в седмицата. Стоки от първа необходимост ни карат приятели по заявка. Другото подсигуряват като дойдат децата от града. Нищо не можем да направим, защото Агенцията по храните забранява да се разкарват с бусове стоки, като разносна търговия. Две госпожи дойдоха на проверка и казаха, че това не е разрешено и че глобата е 1500 лв. Никой не иска да разкрие отново магазин, защото хората са малко. Нямаме и средства да направим каквото и да е. Не разполагаме със земи, да ги отдадем под аренда, да дойдат средства в селото."- каза кметският наместник.
За година и половина, откакто е кмет, Емилия Вълчева казва, че поне е успяла да издейства ремонт на покрива на кметството. Разполагага с една щатна бройка по програмата за временна заетост. Когато по програмата са били двама души, са успели да почистят банкета около пътя, да ремонтират и освежат двата моста над реката.
Така тече животът в бавно опустяващите села на Видинския край. А изнурените хора си пожелават все пак някой ден българските управници да се сетят и за живеещите там хора. А не само да гледат "кой да захапе кокала"...
Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..
Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..
Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..
Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска. На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..
Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките. След..
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..
Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева. От думите на премиера, става ясно, че България ще..