Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Недялка Трайкова: "Читалищата оцеляват дори там, където вече няма и училища"

Читалището е типична за България и други южнославянски страни обществена институция, която изпълнява учебно-просветителски функции и самодейност. В него се развиват най-различни дейности от любителски школи по музика, танци, спорт, чужди езици, театър, литературни четения, отбелязване на обществено значими събития за града и празници. Някои читалища през '90-те години служат и за киносалони, пенсионерски или партийни клубове. Първите подобни форми на народна самодейност възникват през 1856 г. в Свищов, Лом и Шумен. По времето на българското Възраждане работят над 130 читалища, благодарение на усилията на по-заможни и просветени възрожденци. Към настоящия момент, броят на регистрираните читалища в България е 3417.

Как се развива институцията в днешни дни- потърсихме отговор в града, където народната самодейност възниква най-рано- в Лом. В Народно читалище "Постоянство" 1856 се ражда и първият български театър. През м. септември 2011 година читалището отбеляза своята 155 годишнина. Успява ли да се съхрани като средище на българската духовност- отговаря Недялка Трайкова, председател на НЧ "Постоянство"1856 - Лом:

"Когато ме питат за настоящето и бъдещето на читалището се сещам за възклицанието на Цветан Минков: "Някъде през 30-те години на миналия век. Ломското читалище е уникум в цялата история нас европейската култура, която не познава подобна форма на народопросвета. Едва ли авторът на тези думи си е давал сметка за изключителната им точност, значимост и непреходност. При всички обществени катаклизми читалищата и в наше време остават протегателни центрове за мало и голямо. Читалищата оцеляват дори там, където вече няма и училища. Не е ли уникално това? С много усилия 157- годишното ломско читалище остава средище на духовната култура. Разполагаме с богата библиотека, Обединена школа по изкуствата с два отдела по музика и балет, състави за любителско творчество. Намираме начин да развием заложбите и интересите на всеки, дошъл тук. Лом е и люлка на българския театър. Най-голям проблем на читалищата обаче остава финасовият. Държавната субсидия едва ни стига за унизително ниските трудови възнаграждения, а общината помага с каквото може. Търсим начини за помощ с проекти по европейски програми. Дано новото Народно събрание намери време за Закона за народните читалища, който се нуждае от актуализиране."- казва Недялка Трайкова.

© Снимка: читалище "Светлина-1928" с. Неговановци

Читалището в село Неговановци е основано през месец декември 1928 година. Благодарение на трудолюбивото населението на Неговановци, и средства получени от министерство на Културата, през 1979-80 год. се построява читалищната сграда, която е най-представителната в общината с много зали и помещения, а сега е Кметство на селото. В Читалището се помещава Информационен център. За дейността му разказва Мариана Димитрова, която е и ръководител на детски танцов състав "Негованче":

"В далечната година 1928-ма, когато е основано читалището, тогавашните деятели изнасяли беседи пред хората как да обработват земите, за да получат по-високи доходи. Жените-лекторки учели другите жени как да отглеждат и възпитават децата и как да ги предпазят от болести. Най-важната дейност на читалищата била просветителската- да научат населението на българско четмо и писмо. Селото било населено предимно от власи, които говорели влашки диалект, а тези, които знаели да пишат, били малцина. Постепенно се развила и художествената самодейност, театрална трупа от 12 души, духова музика и танцов състав. В днешни дни в читалището от 2009 година действа информационен център с компютърна зала, където населението може да намери полезна информация и да общува в социалните мрежи. Развива се и дейността на детския фолклорен състав "Негованче", където участват деца и младежи до 16 години. Те изучават предимно автентични местни влашки танци- "Батут", "Израчанка", "Делейняна", "Ситна", "Шира". Целта е да се съхрани и популяризира влашкия танц"- обясни Марияна Димитрова.

Едно от най-дейните читалища във видинско и днес остава читалище "Просвета" в село Градец.

"Българското читалище е майката на всички тези днешни професионални институти. Ако има традиции има и приемственост и така читалището може да се запази. Целта на срещата на различните поколения в този общ дом в населенотомясто е иманно тази- да се предадат ценностите от старите на младите. Читалището в село градец тази година навършва 85 години. През 1996 година сградата му бе в окаяно състояние. Тогава с дарение от частни лица започна ремонт. През 2004 г. община Видин за последен път направи голям ремонт, защото имаше опаснот от срутване на сцената. В момента при нас действа състав за автентичен фолклор, съхранили сме около 20 местни хора- "Абдала", "Грънчарката", " Тодорка". Българската музика е един невероятен космос, и ако не друго- то читалището трябва да съхрани поне това." - разказва пред Лора Русинова секретарят на читалището в Градец Пролет Борисова, която е и председател на новоизградения общински фонд "Читалища".

По публикацията работи: Ани Цекова и Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55