"Държавната агенция за българите в чужбина е създадена през 1992 година, а от 2000-та получава статут на държавна агенция- орган на Министерския съвет за осъществяване на държавната политика по отношение на българите и българските общности по света. Сред стратегическите й цели са разпространяване на положителния образ на България, на българските традиции и на нашето историческо наследство, както сред нашите сънародници зад граница, така и по целия свят. Основната дейност на Агенцията може да бъде определена в две направления- работа с българските общности и техните организации за съхраняване и развитие на българската национална идентичност зад граница и административната дейност при издаване на удостоверения за български произход.
ДАБЧ е установила и поддържа връзка с повече от 820 структури на наши сънародници по света, като само около 200 са българските училищата сред тях. Най-многобройни от историческите диаспори са в Украйна, където според официалните данни са около 204 000, а неофициално- около половин милион българи. Голяма е и нашата общост в Молдова- официално около 65 000, а неофициално между 80 000 и 100 000 българи. Там са и българите гагаузи- повече от 140 000 души. Голяма е българската общност в Сърбия. В Македония е въпрос на национално осъзнаване и на начин на мислене. Спокойно можем да кажем, че там хората с българско национално съзнание са достатъчно, защото и най-големият брой на заявления за български произход са оттам. От новосформираните общности, най-големите български групи, които пребивават извън България са на територията на Испания, Гърция и САЩ. Напоследък все повече българи заминават за Великобритания и традиционно- в Германия. Българинът е вече навсякъде по света. Той е мобилен и открива това, което дълго време не му беше разрешавано. Въпросът е държавата да запази връзката си с него и той да съхрани своя национален дух", категоричен е Росен Иванов.
"За първи път сръбската държава започна да връща на българи наследствени земи в пограничните райони", каза в предаването и Йордан Колев, дългогодишен експерт в ДАБЧ за Балканските страни и конкретно за българската общност в съседна Сърбия.
"Всеки, който иска да върне наследствената си земя в днешна Сърбия , може да направи това до края на 2013 година. Идеята за връщането на земите стана възможна с приетия през 2012 г. Закон за реституцията, който позволява на българите да заявят претенции към имотите, които са принадлежали някога на семействата им, като добият собственост над тях.
В "Другата истина" представяме и Петър Петров, един от най-продуктивните изобретатели през втората половина на XX век. Роден е в Берковица на 21 октомври 1919. През 1939 се записва в Чуждестранния легион. През 1944 отива в Германия и учи инженерство, механика и корабостроене. Тогава построява и първото от своите 60 корабчета. През 1951 се преселва в Канада, след това в САЩ. Работи за американските BBC. През 1956 отива в Индокитай. Там е ангажиран в строежите на мостове и електрически централи. От 1963 работи за НАСА по програмата "Аполо" и ракетата "Сатурн". През 1968 започва собствен бизнес. Компанията му разработва и първия безжичен сърдечен монитор, използван днес в болниците по цял свят. През 1969 създава прототипа на цифровия електронен ръчен часовник. Той е пуснат на пазара през 1971 с марката Пулсар (Pulsar). През 1975 Петров създава нова фирма. Започва да произвежда компютри за следене на замърсявания.
Целите интервюта от предаването и още интересна информация за българите по света- в звуковия файл.
Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена. По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..
Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда. Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..
“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..
Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..
Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева. 2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..
Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век. "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection" ще ни донесат много настроение в септемврийския предиобед...
Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..