Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветелина Петрова: "В БЧК Видин от 2008 година не сме обучавали спасители"

Седмицата на водното спасяване се провежда от 3 до 9 юни. По този повод в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН си припомняме историята на водноспасителната дейнсот в България.
 
Малко история в дати:
Първата организирана водноспасителна команда е създадена през 1901 година в Русе, а първата професионална водноспасителна команда- през 1928 година във Варна, като охрана на наскоро създадените Морски бани.
 
Почти по същото време във Видин общинарите вземат решение за сформирането на групи за охрана на къпещите се в река Дунав. С решение на градската управа регистрираните в Общината собственици на рибарски лодки са били задължени да патрулират по предварително изготвен график на посочени в същата заповед места. Намерението на общинарите е да бъде защитен животът на хората, които влизат в реката. Полезно и адекватно решение, за разлика от сегашната процедура- поставя се табела "Къпането забранено!" и да става както казва Остап Бендер: "Спасението на давещите се е дело на самите давещи се"...

Но да се върнем към историята- Водноспасителната служба към БЧК в България се създава през 1964 година, а три години по-късно българската Водноспасителна служба става член на Международната Федерация по водно спасяване (FIS Federation Internationale de Souvetage). Същата година- 1967, е първото ни участие в световно първенство и първата световна титла за България- печели я Димитър Статев.

През 1970 година Варна е домакин на световно първенство и отново имаме световни шампиони- Валя Антонова и Юлиан Русев. През 1972 година- на световното първенство по водно спасяване във Франция- Юлиан Русев за втори път е шампион на света.

През 1981 година София е домакин на световно първенство и България печели Отборна шампионска титла за мъже и жени, а Стоян Андонов и Емилия Юрукова са индивидуални шампиони. След две години във Варшава печелим Отборна шампионска титла за жени и второ място за мъже. Индивидуален шампион е Теодора Томова.

През 1996 година Учебно-методическият център по водно спасяване в Созопол е утвърден за учебна база на Международната федерация по водно спасяване. Отличия обаче България печели чак през 2002 година, когато Бургас и Созопол са домакини на Европейско първенство по водно спасяване за младежи и девойки. В отборното класиране за младежи сме на трето място, а в индивидуалното класиране имаме един златен, шест сребърни и три бронзови отличия. И приключваме с медалите...

След настъпилите социално-икономически промени в страната, нивото на плувната култура на българина силно се занижи, което е предпоставка за увеличаване на водните инциденти. Това се дължи най-вече на закриването на училищните басейни и тези за обществено ползване, където основно са се провеждали задължителните часове по плуване. Отчитайки тези фактори, служителите на БЧК насочиха своята работа към разработването и реализирането на нови образователно профилактични програми. 
 
С директора на Областния секретариат на БЧК- Видин Цветелина Петрова разговаряме за обучението на видинските деца по водноспасителен минимум и защо от 5 години във Видин не се провеждат курсове за водни спасители.

Слабата плувна култура на гражданите, която се дължи на липсата на държавна политика за обучението на подрастващите, недостигът на финансов ресурс за разкриване на охраняеми къпални места от общините, както и непознаването и подценяването на опасностите при къпане и плуване, е основната причина за инцидентите с фатален край. От Видин ние се отправяме към Мездра за да научим още информация по темата от сътрудника ни Петко Котларски:

Освен река Искър, която преминава през голяма част от територията на община Мездра и е трудно да бъде охранявана, има три плувни комплекса- "Оазис" в село Зверино; "Долче Вита" в града и в Долна Кремена. Още преди 14 години общинарите в железничарския град разбраха, че най-верният път за предотвратяване на нещастните случаи, е от малки децата да бъдат научени да плуват. Всяко лято- от началото на юли до края на август- над 100 деца, в 5 смени, преминават курс по плуване, воден от професионален инструктор. След като спряха програмите на държавата, които подсигуряваха средства за това, децата заплащат по 3 лв. на ден, а Общината поема разходите по транспорта до басейна, който е извън града и заплащането на инструктора. Въпреки заплащането, интересът към плувния курс е огромен и всички смени се попълват още в неговото начало.

И още по темата в "Актуално" днес- Седмицата на водното спасяване, която тази година се провежда от 3 до 9 юни. С информация от Враца слушаме Красимир Костов, специалист към Областния съвет на БЧК - Враца. С него си говорим за това какви качества трябва да притежава един воден спасител; професия, хоби или удоволствие е това да си воден спасител; охряняват ли се водните басейни за къпане през лятото във Враца; има ли млади хора, които желаят да станат водни спасители?

Средно за периода между 2009 и 2012 година водните инцидентни във вътрешните водоеми са 70,75%, а 29,25% от удавянията са на море. Тези проценти илюстрират факта, че големият брой инциденти са във вътрешността на страната, в неохраняеми водоеми.

Повече по темата за водното спасяване можете да научите от звуковия файл.
По публикацията работи: Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45