"Това е идея на учениците. Надявам се, че ще я реализират успешно и ще вложат максимално усилия. Имаше дори от среден курс ученици, които искаха да се включат", каза за РАДИО ВИДИН Боби Ценова, учител по биология и ръководител на училищния еко клуб.
40 ученици, от които 15 членове на еко клуба, през следващите 2 години ще се грижат за растенията от семейство "Друсерия", които се хранят с мухи и други насекоми, за кактусите и декоративните рибки.
Срещнахме се с тях в кабинета по биология. Показаха ни аквариумите с рибките и саксийните цветя и разказаха в каква среда се отглеждат и какви грижи ще полагат за тях.
"Растенията са 10 от 6 вида. Те са екзотични. Поливаме ги само с дъждовна вода. Затова, да се надяване на повече дъждове. Поставени са в аквариум, за да се поддържа влажността.... Сами си хващат плячката. Отделят гъст и лепкав сок, по който мухите залепват. Ще наблюдаваме различен начин на живот и размножаване на тези растения от семейство... Имаме три аквариума- за живородки, хайверни и лабиринтни риби. Целта е увеличавана на популацията, създаване на естествена екосистема и размножаване на рибките. Живородките вече се размножиха и сме отделили малките, за да не ги изядат големите. От това колко им е комфортно, зависи дали са готови да хвърлят хайвер и да се размножат... Кактусите са растения, които изискват най-малко грижи. Искат много светлина и издържат на суша. Имаме 6, от тях най- атрактивни са "Стола на тъщата" и "Снежната топка", защото не се срещат навсякъде. Тези растения сами се грижат за себе си. Ние трябва да им осигурим светлина и топлина" - споделиха наученото досега еколозите.
Последния учебен ден младежите се събраха, за да доуточнят подробностите за работата през лятото. Получиха от ръководителя си химикалки, значки и енциклопедии. Бяха наградени и изявилите се през годината ученици.
На Тихомир Тодоров се падна енциклопедия за рибите. Децата имат и група във фейсбук. В социалната мрежа цяло лято ще обменят информация и ще споделят идеи.
Втората тема в предаването е за провелия се във Вършец арт пленер "Врачански Балкан", посветен на дивата природа. Събитието премина под мотото "Елате да творим заедно" и цели да привлече общественото внимание към красотата на биологичното разнообразие и необходимостта да се отнасяме ежедневно с по-голяма отговорност към околната среда.
"В пленера участваха много творци. Идеята беше да се покаже, че може да се твори с рециклирани, естествени, природни материали"- разказа за инициативата Оля Генова, експерт "Връзки с обществеността и образователни програми" към дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан".
© Снимка: Личен архив на Боян Пищиков
Лидия Костова е от Монтана. Работи предимно с деца - прави творчески работилници по куилинг в ателието си. На арт пленера показа как се работят животни чрез тази техника за изработка на предмети от хартия:
"Работя предимно с деца. Подготвила съм кутийка с дупки като сиренце и ще правим мишле от куилинг и други животни. Материала за куилинг са хартиени ленти, които се навиват в различна форма и се оформят елементи."
Квилингът (идва от английската дума „Quilling”), е форма на изкуството, която включва използването на ленти от хартия, които се навиват, сгъват или се слепват заедно, за да се създаде интересен декоративен дизайн. Днес занаятът става все по-популярен поради ниската цена на материала. Той се използва за украса на сватбени покани, поздравителни картички, кутии.
© Снимка: Личен архив на Боян Пищиков
Дърворезбата също имаше своето място на изложението във Вършец. Беше представена от видинчанин - Стоян Александров, преподавател по дърворезба в СОУ "Св.св. Кирил и Методий" Видин:
"Донесъл съм пано с растителна резба и ще работя на място, за да видят хората как се работи. Дърворезбата е по- специфична. В училище децата проявяват голям интерес. Най- добре е един начинаещ да работи върху липа - сравнително мека е и пластична. Участвам, защото ме привлича самата идея- хората да се запознаят с различните видове изкуства и всеки да намери изкуството, което най- много му приляга и в което може да се изяви."
Мария Георгиева е от Пловдив, във Вършец бе пристигнала от друго изложение. Произвежда кремове и мехлеми на билкова основа. Оказа се, че по восъка и пчелните продукти, които използва в мазилата, я запалил Стоян от Видин: "Правя ги от няколко години. Мехлемите са натурални - от пчелен восък и растителни масла. Мехлемите са дневни, слънцепредпазни и лечебни. Правя и извлек от билки. Слънцепредпазните са с какаово и сусамово масло, те са с естествен защитен филтър и с различни аромати"- сподели Мария Георгиева. Тя ще пътува в сала на културния обмен между България и Румъния, който ще акостира тази събота на видинския бряг.
Това е първият арт пленер на Дирекцията на "Врачански Балкан" във Вършец. Идеята на организаторите е той да стане регулярен- следващата година също се планира организирането на такъв.
Третата тема е за Eвропейската седмица на устойчивата енергия, която се проведе в Мездра. Това е инициатива на Европейската комисия, която е започнала през 2006 година и се провежда ежегодни с участието на стотици организации от страните на Европейския съюз.
"В Мездра се проведе за втора поредна година. Мотото бе "Интелигентно енергията пести, за да имаш бъдеще и ти. Проведохме конкурс за рисунка с деца от детските градини. Изложили сме ги във фоайето на Общината. Всички деца получиха награди. Водихме ученици в соларен парк, за да се запознаят със зелената енергия. Организараните прояви имаха за цел, да покажем на децата как може да се пести енергия"- каза за РАДИО ВИДИН Галина Иванова, старши инспектор "Общинска екологична инспекция" Мездра.
Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена. По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..
Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда. Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..
“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..
Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..
Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева. 2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..
Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век. "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection" ще ни донесат много настроение в септемврийския предиобед...
Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..