Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Различни ли са левичарите?

На днешната дата- 13 август всяка година се отбелязва Международният ден на леворъките хора. Почита се от 1992 г. по инициатива на създадения две години по-рано във Великобритания Клуб на леваците. На този ден, левичарите по цял свят се стремят да привлекат вниманието на производителите на стоки, които да вземат предвид тяхното удобство.

Съвременният свят е създаден за хора, които правят неща от дясната им страна. Кухненски прибори, вратите и бравите, както и много други изделия са направени за дясна ръка. Въпреки това, основната грижа на левичарите е, че в много училища педагозите се стремят да отучат децата да пишат с лявата ръка, което води до психологически стрес и намалява постиженията на учениците. Според статистиката, около 10% от населението е леворъко. Известни техни представители са Юлий Цезар и Александър Македонски, Наполеон Бонапарт и Чарлс Велики, Уинстън Чърчил и Жана д'Арк, а дори и трима американски президенти- Роналд Рейгън, Джордж Буш-старши, Бил Клинтън.

"Малък е процентът на леворъките хора в света. Вероятността при едните и при другите да има гении в дадена област е една и съща. Когато човек пише с лявата ръка, неговото дясно мозъчно полукълбо е развито по- добре, което пък от своя страна е свързано с по-добра креативност на личността"- обясни в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН психологът Катя Райчева.

"Не е важно с коя ръка пише човек, а какво пише ... Не са по-различни от другите хора, просто могат да пишат с лявата ръка. ... Всеки човек е различен"- това казаха млади хора от Видин.
 
Още мнения на жители на крайдунавския град по темата- можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00

Ще продължи ли бизнесът да залага на чуждестранни работници?

Разрешителните, издавани от Агенцията по заетостта за работници от чужбина, растат ежегодно. Тази година се очаква те да са 40 000. Това съобщи преди дни Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. Има няколко основни направления, от които идват чуждестранните работници, в..

публикувано на 09.07.25 в 10:45