Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преди първия училищен звънец

Готовността за първия училищен звънец е основната тема днес в "Посоките на делника". Община Видин е в готовност за безпроблемен старт на новата учебна година.

"Във всички училища и детски градини са създадени условия, както за началото на учебния процес, така и за предстоящия отоплителен сезон. Всички 17 училища в общината ще отворят врати на 16-и септември. Няма да има школо, в което поради ремонти да не започне учебен процес", съобщи Емилия Николова, директор на дирекция "Хуманитарни дейности" в Община Видин.

Учебната година ще започне навреме във всички училища в област Монтана.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Само в село Владимирово учениците няма да влязат в клас, в сградата на училището, защото в момента там се извършва ремонт по програма за Енергийна ефективност и се очаква да приключи към средата на месец октомври",
каза пред сътрудника ни Биляна Борисова, Татяна Петрова, началник на Инспектората по образование в Монтана. В другите училища, в областта в момента се правят само козметични ремонти. Ремонтните дейности в детските градини също ще приключват навреме и учебната година и там ще започне нормално.

В Берковица има 6 основни училища- четири в града и две в селата Бързия и Замфирово. Две са гимназиите- "Д-р Иван Панов" и Лесотехническата професионална гимназия. Във всички тях започна подготовката за началото на новата учебна година.

"Общинските училища са готови за старта на новата учебна година. В момента текат дребни козметични ремонти. Всички учителски екипи са на работа от 2 септември. Материалната база е добра, но не е такава, каквато ни се иска да бъде. От година на година се подобрява. Реализират се мерки за енергийна ефективност. Върви по-бавно, отколкото бихме желали, но работим постоянно за подобряване качеството на учебния процес. Мерките за енергийна ефективност са напълно реализирани в Гимназия "Д-р Иван Панов", Първо и Второ училище. Частично са въведени в Четвърто училище и предстои реализирането им в Трето училище, след като минат процедурите по Закона за обществените поръчки. Учебните заведения в града имат дългосрочни договори за осигуряване на отоплението. Селските училища ще бъдат своевременно подсигурени с дърва, за което помага и Общината. Най-тревожен е фактът, че децата намаляват и тенденцията ще се запазва за следващите години." Това заяви пред сътрудника ни Петя Генова, заместник кметът на Общината Радослав Найденов.

587 деца от Враца и околните села от общината ще прекрачат за първи път училищния праг в средата на септември. Тъй като 15-и се пада в неделя, за тях, а и за останалите ученици, началото на новата учебна година ще е на 16-и септември. Общинската управа подготвя приятна изненада за всеки първолак. В предишни години местната власт даряваше най-младите в училище с книжки и портрети на Левски, но тази година изненадата се пази в строга тайна и ще бъде обявена в навечерието на първия учебен ден, обещаха от местната управа. Ресорният заместник- кмет Красимир Богданов иначе обеща:

"До 15 септември да завършат всички ремонтни дейности в учебните заведения и детските градини. Козметичното обновяване в училищата е в рамките на делегираните им бюджети. Дейностите в детските градини пък са финансирани основно чрез капиталовата програма на общината. Чрез тях са отстранени и предписания на агенцията по храните", допълни още Богданов. Според градската управа, ОДЗ "Брезичка" в кв. "Младост", където бяха внедрени мерки за енергийна ефективност със средства от фонд "Козлодуй", ще служи за образец при подобряване на условията в останалите детски заведения. Детското заведение е с нова дограма, с топлоизолация на стени и покрив, както и със сменена абонатна станция. Въпреки многото подобрения и усилията на колектива обаче, работата в детското заведение още куца заради забавения старт на ремонтните дейности. Директорът Венета Гергова обеща до началото на учебната година всичко да е наред, информира сътрудникът ни Жоро Александров.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Три са училищата в община Белоградчик- НУ "Васил Левски", СОУ "Христо Ботев" и основното училище в село Рабиша. Децата от селата, в които няма училище, се извозват с два училищни автобуса.

"Ученическите автобуси са годни да пътуват при всякакви климатични условия. През ваканцията беше извършен преглед и диагностика, и им бяха направени съответните ремонти. За тази цялата дейност Общината е инвестирала над 10 хиляди лева", съобщи пред сътрудника ни Иванка Петрова Будьони Тодоров от Общината в Белоградчик.

"В община Макреш доста първи звънци намалихме. Поради липса на деца закрихме едно от училищата. Другото, за добро или лошо, успяхме да го направим защитено- в село Раковица. Разкрихме и общежитие към него. Имаме обаче един парадокс- децата от общината в Макреш ходят на училище в Димово, а това е друга община. А иначе изградихме много в училището в Раковица- пълна смяна на обзавеждането, отремонтирахме кухнята, имаме хубава зала за игри", похвали се кметът на Община Макреш Иван Каменов.

И във видинските общини Ново село и Кула, и във врачанската община Мездра са готови за старта на учебната година. Още за готовността за първия училищен звънец- чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35

Хората от Добри дол искат да възстановят читалището си

Екипът на радио Видин  гостува на Добри дол. Село, което е на кръстопът, село, в което природата е  благосклонна към хората тук и климатът е изключително благоприятен и топъл.  Селото се споменава за първи път в турски документ от средата на 16 век под името Добрин дол. Димитър Маринов пише, че Добри дол е „старинско село“ и „преданието не..

публикувано на 06.09.24 в 12:00

Стоил Цицелков: ЦИК защитава политическите, а не гражданските интереси

Формациите демонстрират незаинтересованост от разпространението на визиите, а хората вече са загубили доверие.  Как съдбата на България, а не злободневието, може отново да е в основата на диалога?  Защо предизборните кампании спряха да бъдат арена на идеите?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков . Радио ВИДИН:..

публикувано на 05.09.24 в 10:05

Тома Ушев: Основните стълбове за реализацията на България са образованието и църквата

Формациите демонстрират незаинтересованост от разпространението на визиите, а хората вече са загубили доверие.  Как съдбата на България, а не злободневието, може отново да е в основата на диалога?  Защо предизборните кампании спряха да бъдат арена на идеите?  Предстоящият вот дискутираме  с анализатора  Тома Ушев , автор в дясната платформа..

публикувано на 05.09.24 в 10:00