Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За реколтата от грозде и време ли е да слагаме виното...

Добивите от декар лозе в България в най-добрите години са по 400-500 кг. А едно лозе трябва да дава поне по 800 кг/дка, за да е ефективно, показва световната практика. Освен количеството на реколтата, за виното е важно качеството на гроздето и технологията, по която ще бъде направена напитката на боговете. Всеки регион си има технология как да прави вино. Това каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН председателят на Винената партията в България инж. Иван Лулейски.

"Ние тази година ще издадем един справочник, който е от две части: "Как се прави вино в домашни условия" и "Как се пие, без да се напиваме". Това, което съветваме в този справочник, го имаме предвид за Югозападна България. По-голямата част от членовете ни са оттам... Когато създадем звена и във вашия регион, тогава може би ще обогатим нашата технология, т. е. ще покажем и във вашия регион как хората правят хубаво и качествено домашно вино."
Тазгодишната реколта от грозде Иван Лулейски определя като добра. А сортовете, които препоръчва председателят на Винената партия са: от белите- Мискет, Мускат, от червените- Мерло.

Гъмзата обаче е обичайният сорт за Северозападния регион. В сезона на гроздобера по видинските пазари все пак предлаганият асортимент от различни сортове грозде е доста голям. Петър Антонов се срещна с търговците и производители, и поговори с тях за това каква е реколтата, как вървят цените и време ли е вече да слагаме виното. Някои от тях разказаха, че цената е ниска в сравнение с това, което влагат като разходи при отглеждането на гроздето.
"От близо 30 години съм на пазара с грозде и си е все същото- за нас е евтино, за купувача е скъпо. Реколта има тази година, но не можа да стане както трябва заради сушата. Трябваше да вали малко по-рано. Започна да се купува гроздето- за вино, за компоти, за ядене. Вече съм сложил червеното вино, заради осите, кьосовете..."

Търговецът разказа, че за да не се получи кисело виното, то трябва да се направи от узряло грозде с добра захарност, "както се пише по книгите и това е"...
Още по темата можете да чуете в аудио файла.
По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00