Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Законна ли е таксата за задължителната предучилищна подготовка?

Законна ли е таксата за децата, които посещават задължителна предучилищна подготовка- логичен въпрос, след като стана ясно, че вече има прецедент- Ангел Трайков от Шумен е осъдил Община Шумен на първа инстанция за неправомерно събиране на такси за предучилищна подготовка.
 
"Този спор има вече около две годишна история. С решение на Общинския съвет тогава бе въведена такса за децата, посещаващи задължителна предучилищна подготовка"- припомня Ангел Трайков, с когото разговаря Ани Цекова.
 
Оказва се, че в много общини в страната масово се въвеждат такси за предучилищна подготовка. Разликите идват при определяне на размера, който се изчислява по "индивидуални" схеми- в зависимост от това групите в детските градини ли са или в училищата. Потърсихме позицията на Община Видин, за да научим как стоят нещата в Северозападния район на страната.
 
"Учебниците и учебните помагала са безплатни и се доставят на учебните заведения с целеви средства, отпуснати от държавния бюджет. Родителите имат право да запишат децата си или в подготвителна група, или в определено учебно заведение, или в детска градина. Оттук се поражда и разликата, защото когато детето е в детска градина, се заплаща по един лев и 70 ст. на ден. В тази сума е включена и храната на детето"- обясни парадокса Емилия Николова, директор дирекция "Хуманитарни дейности" към Община Видин.
Проверихме как стоят нещата и в една от по-малките общини на територията на Северозападна България- Община Борован, като потърсихме за коментар кмета на общината Десислава Тодорова.
 
"Таксите за детските градини се формират на база Наредба №6 за определянето и администрирането на местните такси, цени и услуги на територията на община Борован, приета от Общинския съвет на Борован. Също с решение на ОбС, за децата в групите за задължителна предучилищна подготовка таксата е 50%"- обясни Десислава Тодорова.
 
Дали не сме свидетели на поредния български парадокс? Ако не запишеш детето си на задължителна предучилищна подготовка, си застрашен от парична глоба, която е от 200 до 500 лв., при първо нарушение. А запишеш ли малчугана на ранно училище- плащаш такса. И в двата случая плащаш... Абсурд или реалност е това? Търсете правата си в съда- май е единственият адекватен съвет, казват препатили.
Още по темата можете да чуете в аудио файла към материала.
По публикацията работи: Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

Алекси Кесяков: Скоростта е наркоманията на пътя

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за обществото?..

публикувано на 05.12.24 в 10:00