Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Законна ли е таксата за задължителната предучилищна подготовка?

Законна ли е таксата за децата, които посещават задължителна предучилищна подготовка- логичен въпрос, след като стана ясно, че вече има прецедент- Ангел Трайков от Шумен е осъдил Община Шумен на първа инстанция за неправомерно събиране на такси за предучилищна подготовка.
 
"Този спор има вече около две годишна история. С решение на Общинския съвет тогава бе въведена такса за децата, посещаващи задължителна предучилищна подготовка"- припомня Ангел Трайков, с когото разговаря Ани Цекова.
 
Оказва се, че в много общини в страната масово се въвеждат такси за предучилищна подготовка. Разликите идват при определяне на размера, който се изчислява по "индивидуални" схеми- в зависимост от това групите в детските градини ли са или в училищата. Потърсихме позицията на Община Видин, за да научим как стоят нещата в Северозападния район на страната.
 
"Учебниците и учебните помагала са безплатни и се доставят на учебните заведения с целеви средства, отпуснати от държавния бюджет. Родителите имат право да запишат децата си или в подготвителна група, или в определено учебно заведение, или в детска градина. Оттук се поражда и разликата, защото когато детето е в детска градина, се заплаща по един лев и 70 ст. на ден. В тази сума е включена и храната на детето"- обясни парадокса Емилия Николова, директор дирекция "Хуманитарни дейности" към Община Видин.
Проверихме как стоят нещата и в една от по-малките общини на територията на Северозападна България- Община Борован, като потърсихме за коментар кмета на общината Десислава Тодорова.
 
"Таксите за детските градини се формират на база Наредба №6 за определянето и администрирането на местните такси, цени и услуги на територията на община Борован, приета от Общинския съвет на Борован. Също с решение на ОбС, за децата в групите за задължителна предучилищна подготовка таксата е 50%"- обясни Десислава Тодорова.
 
Дали не сме свидетели на поредния български парадокс? Ако не запишеш детето си на задължителна предучилищна подготовка, си застрашен от парична глоба, която е от 200 до 500 лв., при първо нарушение. А запишеш ли малчугана на ранно училище- плащаш такса. И в двата случая плащаш... Абсурд или реалност е това? Търсете правата си в съда- май е единственият адекватен съвет, казват препатили.
Още по темата можете да чуете в аудио файла към материала.
По публикацията работи: Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46