Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За и против публично-частното партньорство между граждани и община

Благодарение на малките граждански инициативи, в някои населени места предприемчиви хора, които обичат красотата и реда, успяват да облагородят междублоковите пространства, като засадят цветни лехи, изградят детски площадки или беседки. Колко полезно е това публично-частно партньорство- това проверихме в "Посоките на делника" по Радио ВИДИН днес.
 
От 2008 година в Монтана работи специална програма за публично-частно партньорство между хората и общината. Всяка година в бюджета се заделят средства, с които се финансират граждански проекти за облагородяване на малки райони.

Публично-частното партньорство между хората и Общината е една от най-успешните инициативи през последните 4 години- категорични са от местната управа. Така ли е и сега, 5 години по-късно от старта на инициативата и защо спряха временно изпълнението на програмата- питаме кмета на Монтана Златко Живков:
 
"Това е една от програмите, която се приема с огромен интерес от гражданите. В последната година обаче бяхме принудени да намалим темпото в нейното изпълнение, заради съфинансирането със собствени средства на Общината по много други проекти по оперативните програми. В момента Общината работи по над 30 проекта. Понеже тяхната бройка се увеличи, и затова по-внимателно претегляме изпълнението на бюджета в тази част. Програмата за публично-частно партньорство ще бъде в намеренията и бюджета на Общината и за следващата година. Надявам се рамката, която ще внесе финансовият министър в Народното събрание, да бъде по-добра за местната власт, за да даде възможност за повече такива инициативи"- категоричен е кметът на Монтана.
 
"Малки граждански инициативи" е проект на Общински съвет Враца, който се изпълнява за седма година. По него се отпускат средства в размер до 3 000 лева на проект на инициативни комитети и управителни съвети на етажната собственост, които искат да облагородят градската среда. Средствата са за материалите, необходими за изпълнението на проектите, а трудът е доброволен.
Общинският съветник от Земеделски народен съюз Пламен Ганецовски обаче се закани, че някои обекти от програмата трябва да бъдат съборени, тъй като са незаконни. Сенаторът постави въпроса на последната сесия на местния парламент, но тогава идеята му да се спре изпълнението на тазгодишните разработки не срещна разбирането на колегите му, а с гласовете на мнозинството акцията беше временно прекратена. Пламен Ганецовски е категоричен, че ще продължи да се бори в доказването на тезата си, и ще внесе още на следващото заседание на Общинския съвет актуален въпрос към кмета Николай Иванов. Твърдението на Ганецовски е, че малките граждански инициативи нарушават местните разпоредби, тъй като се издигат барачки и беседки върху терени, които са общинска собственост, без да е взет под внимание градоустройственият план и да е искано изричното разрешение на главния архитект на Враца. Своите доводи недоволният общински съветник обяви пред сътрудника ни от Враца Жоро Александров:
 
"В самата комисия, която се занимава с тези въпроси, няма специалист по градоустройството, нито архитект. Привличат единствено специалисти по изготвяне на количествено-стойностни сметки. Не може да се изгражда някакъв обект без съгласуване с главния архитект на Общината! Това от една страна променя визията на града, а от друга- се нарушава инфраструктурата. Имаме такъв случай при изкопни работи- скъсан газопровод, ел. захранване, тръба на топлофикация..."- аргументира се общинският съветник.
 
Попитахме и в Община Видин има ли интерес от граждани към подобни инициативи?

"Община Видин е отворена към такива инициативи и на всеки един желаещ, който е дошъл, е оказано нужното съдействие. Има и доста реализирани инициативи с помощта на граждани и фирми. С каквото може, Общината ще помага. Има готовност да се помага с материали и с работна ръка"- подчерта заместник кметът "Устройство на територията и развитие на инфраструктурата" Добромир Дилов.
По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00

Ще продължи ли бизнесът да залага на чуждестранни работници?

Разрешителните, издавани от Агенцията по заетостта за работници от чужбина, растат ежегодно. Тази година се очаква те да са 40 000. Това съобщи преди дни Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. Има няколко основни направления, от които идват чуждестранните работници, в..

публикувано на 09.07.25 в 10:45

Внимание! Рекорден брой пожари

Рекорден брой пожари са гасили пожарникарите в цялата страна през изминалото денонощие, алармират от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Само за 24 часа огнеборците са реагирали на 281 сигнала за произшествия. Ликвидирани са общо 231 пожара . Част от тях са били в област Видин. Огнеборците са гасили пожари с материални..

публикувано на 08.07.25 в 13:05

Очаква ли ни водна криза и това лято

Тази година още през юни се наблюдава засушаване и високи температури.  Заради сушата миналото лято на воден режим за две- три седмици са били хората от мездренското село Лютиброд. Градини не се поливаха, всичко беше изсъхнало, спомня си кметът Елена Коцева : "Всяко лято има проблем, но за по много малко, за по една-две седмици примерно...

публикувано на 07.07.25 в 14:50
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Наблюдаваме активно мероприятие, което цели да раздроби прогресивните сили

Скандали разтърсиха българската политика в средата на горещото лято.  Кирил Петков подаде оставка като председател на Продължаваме промяната след обвиненията за корупция от районни кметове на партията и ареста на зам.-кмета на Столична община Никола Барбутов.  Колко големи са сътресенията в дясната формация?  Освобождава ли ПП от тежестта на..

публикувано на 03.07.25 в 10:00

Трябва ли да пестим енергия?

Енергийното потребление на домакинствата в ЕС и България спада през 2023 г., отчита Евростат. През същата година домакинствата в евросъюза са използвали 9,6 милиона тераджаула енергия. Това представлява намаление от 5,6% спрямо 2022 г., когато са регистрирани 10,1 милиона тераджаула, показват най-новите данни на Евростат, публикувани на..

публикувано на 02.07.25 в 10:45