Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"За" и "против" военното обучение в училище

Военното обучение в IX и X клас предстои да бъде въведено от 1 декември, обяви министърът на отбраната Ангел Найденов. Тази подготовка ще се провежда в рамките на пет часа. Обучението ще бъде в часа на класа и ще се провежда от класния ръководител и военнослужещ, цивилен служител от териториалните структури на Централното военно окръжие или преподавател на граждански договор. Старши лейтенат от запаса Станислав Георгиев, бивш преподавател по Начално военно обучение (НВО) и сегашен кмет на видинското село Майор Узуново е обучавал децата в продължение на четири години:

"За четирите години, през които съм бил преподавател по НВО имам само хубави спомени, защото децата се учеха на ред и дисциплина. Никога няма да забравя прегледите на маршовата и строева подготовка, както и военно полевите лагери, които се провеждаха тогава. В училищата имаше норматив, който децата трябваше да покриват целогодишно и те имаха много солидна подготовка по много дисциплини. Искам да споделя, че голяма част от учениците познаваха отлично устройството и работата с автомат "Калашников" и умееха за норматив да го разглобяват и сглобяват. Подкрепям изцяло идеята за връщане на часовете по военно обучение в училище."

Някои от темите, които се предвиждат за военното обучение в IX клас са: "Същност и съдържание на гражданско-военните отношения", "Действия за оцеляване при актове от терористични, екстремистки и престъпни групировки и военни действия, както и при откриване на невзривени бойни припаси", "Задължения на гражданите на Република България по отбраната на страната".
Учениците от X клас ще учат: "Въоръжените сили на Република България- история и настояще", "Въоръжения и екипировка на военнослужещите във видовете въоръжени сили", "Мисия и задачи на въоръжените сили на Република България". Учениците от IX и X клас в Белоградчик приемат разнопосочно тази идея. Сътрудникът ни Иванка Петрова разговаря с част от тях.
 
"Не мисля, че е необходимо въвеждането на военното обучение, тъй като образователната ни система се нуждае от много подобрения и не смятам, че да се добавят нови неща ще бъде най-доброто, което могат да направят в момента... Мисля, че е необходимо, за да имаме познания за българската армия... Смятам, че е добре, но такова обучение е по-подходящо за момчетата..."

Още по темата можете да чуете в аудио файла.
По публикацията работи: Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..

публикувано на 23.12.24 в 14:23

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32