Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Космическият петроглиф от Белоградчик

Няколко уникални в световен мащаб изображения са изсечени в скалите над Белоградчик, разказва в "Туристически маршрути" по РАДИО ВИДИН любителят планинар Кирил Ценов. Става дума за скалния масив, върху който е построена вилата на дивечовъдната станция. От там се открива изключителна панорамна гледка към почти цялото небе, заради което в миналото мястото е било избрано за астрономическо и култово средище. Някога науката и религията не са били разделяни, а са били един общ път към опознаването на себе си и на света.

© Снимка: Кирил Ценов

По принцип скалните светилища са играждани върху високи скални площадки, както е в случая. Същото се отнася и за Калето, където личат следите от древно светилище. Върху скалите при дивечовъдната станция е изсечена голяма щерна, като се виждат следи и от други обработки. Това ясно показва, че става дума за култово средище.

На мястото са изсечени и няколко много фини и сложни изображения. Едното представлява осмолъча структура, състояща се от два концентрични кръга. По перифетията си те са оградени с малки дупки в скалата. От лявата страна са разположени двадесет и четири дупки по част от голямата окръжност. Вътре в нея са изсечени четири кръга с различни размери, като около най-големия е изобразена орбита. Той е трети поред и отговаря на Земята с орбитиращата около нея Луна. Останалите се отнасят до Марс, Венера и Меркурий и са представени със съответните големини, така че съответстват на астрономическата действителност. Подредени са и в правилен ред според отдалечеността си от Слънцето.

Всеки от тях се намира срещу една от точките по периферията. Този за Меркурий се намира срещу третата точка, за Венера- срещу осмата, за Земята- срещу петнадесетата и за Марс- срещу двадесет и четвъртата. Ако умножим поредния номер на точката по числото двадесет и седем, ще получим точно времето, за което всяка от планетите прави обиколка около Слънцето. Двадесет и седем не е произволно избрано число, това е кръглият брой денонощия, за които Луната обикаля около Земята. Така това изображение се оказва елегантна и много интелигентна карта на Слънчевата система. То е изключително сложно и няма аналог сред скалните астролабии по света. Изображението демонстрира много сериозни астрономически познания, представени по уникален начин.

© Снимка: Кирил Ценов

До него е изобразено око, разположено върху специално изсечена платформа с формата на равностранен триъгълник и силно наподобява пирамидата с окото. Навярно то показва, че мястото е било предназначено за наблюдения. Там се намира и една група от геометрични фигури- равнобедрен правоъгълен триъгълник, кръг и квадрат. Всички фигури, включително и тази с картата на Слънчевата система, са построени по размера на зеницата на скалното око. Това значи, че са част от един общ и сложен замисъл.

Геометричните фигури са разположени една спрямо друга по много сложен начин и представляват неизвестна геометрична постановка. Съвременната цивилизация не решава подобен род задачи. До сега никой не можа да реши тази задача и да каже какво значи, дори преподаватели по математика в елитни столични училища. Единствено беше заявено, че постановката е достойна за олимпиада по математика. С това се потвъждава, че белоградчишката геометрическа постановка не е част от съвременната математика.

Освен геометрична стойност, тя има и теологичен смисъл. Представя произхода на триединния Бог от някаква още по-фундаментална същност. За този процес говорят богомилите. Според тях в началото Бог бил едноличен и едносъщностен. Той извършил първото си действие и се завърнал към себе си. С това станал триличен и трисъщностен. Правоъгълният триъгълник, кръгът и квадратът са неговите три лица, но изразени геометрически. На тази скала с геометричен вид е записано първото действие на Бог и последствията от него. Това е точно същата логика, която се наблюдава при рисунките от Магура. Всеки образ, отнесен сам към себе си, ражда три напълно нови образа. Става дума за това, че изображенията от двора на дивечовъдната са материален израз на древната магурска култура и нейните учения. Това говори, че традициите й са се предавали дълго сред местното население.

© Снимка: Кирил Ценов

Петроглифът не се радва на популярност, защото хората не го разбират. Той е изключително сложна съвкупност от изображения и до ден днешен не се намери човек, който да ги разбере напълно. Поради това на хората им е много трудно да повярват, че изображенията са древни. Ние всички очакваме от древността да ни предложи примитивизъм, но в това отношение районът на Белоградчик изобщо не се съобразява с очакванията ни. Петроглифът е много стар по две причини. Първата е косвена. Той е направен по логика, която ни е напълно чужда и е продукт на друга култура. Втората е цветът на скалите. Всички изображения на мястото са уеднаквили цвета си с околните скали. След изсичането на камъка, отвътре се показва естествения цвят на скалата и с времето той се уеднаквява с останалата повърхност, а това отнема векове и дори хиляди години. Ако изображенията от петроглифа бяха скорошни, това би личало по разликите в цвета на скалата.

На това място личи много добре и друго. Древното светилище е било вандалски разрушено в древността. Скалите са трошени чрез забиване на лостове и е съборена скалната козирка, върху която са стояли изображенията. Това не е направено с цел да се добиват камъни за зидове, защото камъните са оставени да си лежат, както са паднали. Целта е била унищожаване на светилището и обсерваторията. Станало е също толкова отдавна, че и тук цветът на скалата се е уеднаквил с този на по-рано оголените повърхности. Навярно става въпрос за унищожаване на така наречените езически светилища при навлизането на православието. Така то се е опитало да добие лигитимност, като унищожи корените и доказателствата за произхода си. Има изключително много доказателства сред рисунките от Магура, че те са родоначалникът на християнството, но в една много по-древна форма отпреди църковните събори.

Много са интересните въпроси около Белоградчик и някои от тях се преплитат в двора на дивечовъдната станция. Изображенията и следите от случилото се там са изключително богатство, завършва разказа си Кирил Ценов.
По публикацията работи: Иванка Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00