Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чиста околна среда- безценно богатство или лукс

Как се справят общините с опазването на околната среда е основната тема днес в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. Основният проблем за природата, пред който е изправена видинската община Брегово, е свързан със замърсявания с тежки метали по поречието на граничната река Тимок, която разделя България и Сърбия. Проучване на Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН потвърди, че над 50% от площта на българската част от поречието на Тимок са замърсени- при Брегово и селата Ракитница, Балей и Куделин, като с доближаването на Дунав замърсяванията нарастват.

"Източник на замърсяванията са отпадните води от сръбската мина Бор. Общинското ръководство на Брегово разработи и изпълнява няколко проекта за справяне с този проблем, но среща и редица трудности", обясни пред Цветомир Цветанов секретарят на Общината Сергей Здравковски.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Община Козлодуй работи по няколко проекта за опазване на околната среда, предаде сътрудникът ни Лора Инджова. Освен това предстои и приемане на Наредба за опазване на чистотата и управление на отпадъците. За това информира екологът на Общината Лора Генова. Сред основните проекти стоят изграждането на главни и второстепенни канализационни колектори и строително-монтажни работи по реконструкция на водопроводната мрежа, а също така закриване и рекултивация на съществуващо сметище за тежки битови отпадъци в Козлодуй, което не се експлоатира от 2009 г.

Враца е на път да се отърве от повече от около 300 тона опасни препарати за растителна защита, които се съхраняват в склад на около 3 километра от града, предаде Жоро Александров. В базата има над 270 тона препарати на гранули и повече от 18 тона течни отрови, чиито срок на годност е изтекъл още през 1991 г. Досега те са били преопаковани два пъти, но през горещите месеци миризмата от базата е неописуема, твърдят живеещите наблизо хора от село Косталево. Общинският съветник от Враца Мирон Драганов внесе на последната сесия предложение, чрез което местният парламент задължи кмета Николай Иванов да потърси намесата на държавата при обезопасяването на тази заплаха, която би довела до истинска екологична катастрофа за града и района, ако опакованите препарати избухнат.
 
"През 2013 година в бюджета на община Враца са заложени 1 360 00 лева за поддържане на чистотата- ръчно лятно и зимно метене, машинно метене, миене и снегопочистване. За сметосъбиране и сметоизвозване са заделени 2 241 000 лева",
съобщи заместник-кметът на Враца по устройство на териториите Николай Йорданов.

"През следващата година местната управа е повишила кратността на събиране на отпадъците, с което ще се повиши качеството на услугата по сметосъбиране и сметоизвозване", допълни Николай Йорданов.

Община Монтана е една от трите общини, заедно със София и Варна, с най-много реализирани екологични проекти, заяви пред сътрудникът ни Биляна Бодисова кметът Златко Живков.
 
Още за грижата за околната среда в Монтана, Кула и Белоградчик- чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45