Село Люти дол се намира в община Мездра, на около 12 км от общинския център. Там живеят около 200 души по постоянен адрес. Безработицата прогонила преди години младите хора, а липсата на деца довела и до затваряне на училището. От 1 октомври в селото нямат и телевизия, след спирането на аналоговия сигнал, а от декодерите полза няма.
"Откакто ни спряха аналоговия сигнал всеки се оправя както може. Хората си получиха декодерите, но те са безполезни. При нас не се приема цифровият сигнал. Някои ползват сателитни чинии, но е скъпо. Надяваме се някак си проблемът да се реши"- разказа в "Добро утро, кмете!" в "Посоките на делника" кметският наместник на село Люти дол Бисерка Драганова. Както всеки кмет на малко село, тя живее с проблемите на хората. И споделя, че ежедневно идват в кметството хора с различни молби.
"Аз живея с проблемите на селото. Някои се жалят от съседи, на някого магарето влязло в чужд имот, на друг козите смачкали лука... Така е на село, наглед дребни проблеми, но това е животът на хората. Иначе с кражбите проблемът не е голям. Имаме от време на време дребни домови кражби, но са рядко."
В село Люти дол децата са само две. Преди години затворили и училището, чиято сграда сега пустее и бавно се руши. Безработицата прогонила младите далече от родното им място. Бисерка Драганова си спомня времето, когато е имало работа за всички:
"Преди имаше производствен цех, стопанство, хората работеха. Имаше деца, към училището функционираше общежитие."
Радост за хората от селото е тяхното читалище, в което самодейците са 80. Идеята на кметския наместник е да се обособи и музей на народното творчество. Експонатите вече са събрани, сега подготвят помещенията. Искат да си направят и екопътека, която да води до близката забележителност "Ритлите".
Повече подробности за живота в село Люти дол може да научите от звуковия файл.
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..
От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение. В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...
Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..
Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото, за..
Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..
Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..