* За какво трябва да внимаваме, когато сключваме договор за аренда- Александър Александров, председател на Съюза на зърнопроизводителите във Видин;
* животновъди от село Дреновец се оплакват, че нямат терени за пасища- репортаж на Биляна Борисова;
* кой изгони китайците от Бойница- простички разсъждения на хората от най-бедната европейска община;
* среща с 83-годишния дядо Георги Тишков от Бойница- известен пчелар-любител;
* как върви есенната сеитба в региона.
След промените през 1989 година земята бе върната на собствениците или техните наследници, но скоро след това се оказа, че няма как да се обработва и остана пустееща. През последните години обаче интересът към земята и нейната обработка расте, все по-малко остават необработените и пустеещи площи- това е радващо. Голяма част от тази земя се обработва от хора, които имат достатъчно желание и ресурс- такива се появиха и с течение на времето се множат. Какво да направим, ако не можем сами да обработваме земята си, а някой я иска- една от възможностите е да сключим аренден договор с арендатор. Какви са препъникамъните?
"Когато подписват такъв договор, хората трябва да внимават. Да четат това, което подписват и да не се ръководят единствено от цената на арендното плащане. Да се запознаят добре с точките, при които се изплаща рентата, както и при които не се изплаща. Да са наясно със срока на договора, а най-добре е да познават арендаторите, за да не се окаже, че земята им е продадена", предупреждава Александър Александров, председател на Съюза на зърнопроизводителите във Видин.
Правата и задълженията на арендодателите /собствениците на земя/ и арендаторите /земеделските производители/ са уредени в Закона за арендата в земеделието. За да е действителен, един договор трябва да е в писмена форма, с нотариална заверка на подписите на двете страни. Всеки договор се вписва в нотариалните книги и се регистрира в общинските служби по земеделие. Минималният срок на договора за аренда е 4 години, в него се упоменава как се изплаща рентата- в пари или в натура, както и това- какво и как би могло да промени някоя от клаузите.
"Трябва да е посочено как се анексира един договор, как се правят корекции и какво се случва, когато ползвателят на земята прекрати дейността. Има хора, отдали земята си за повече от 15-20 години на фирма, която впоследствие с втори договор преотдава земята на трето лице- в този случай хората почти не могат да се оправят"- каза зърнопроизводителят.
Според Закона за арендата в земеделието договор може да се прекрати с изтичане на срока му; при неизпълнение; по взаимно писмено съгласие, заверено нотариално; при смърт или поставяне под запрещение на арендатора, както и при принудително отчуждаване на арендувана земя за държавни и общински цели.
"Най-важно е хората да се запознаят с договора преди да го подпишат", припомни Александър Александров.
© Снимка: Биляна Борисова
Животновъди от видинското село Дреновец се оплакаха, че от общината не им дават терени да пасат животните си. За да се запознае с проблема, на място отиде Биляна Борисова. Животновъдите отглеждат над 500 крави, овце и кози. Разказват, че изкарват животните на терени около селото, които не са подходящи за пасища:
"Ние няма къде на друго място да пасем и затова тук ги пасем. Имаше пасища, раздадоха се на фирми и всичко е изорано…няма къде да се пасат животните. Особено лятото, всичко тук изгоря и въобще нямаше животните къде да пасат. На никой не му е зор"- каза животновъдът Атанас Атанасов.
© Снимка: Биляна Борисова
Хората твърдят, че многократно са подавали молби до общината, за да им разпредели пасищата в селото, но кметът им е отказвал. Председателят на Общинския съвет в община Ружинци, Иван Иванов обясни, че е взето принципно решение, общинските пасища да се ползват от всеки един жител на общината и да не се раздават индивидуално. Животновъдите недоволстват, тъй като са принудени да ползват парцел, който е малък за всички животни.
По документи, общината разполага 1157 декара пасища, мери и ливади в землището на село Дреновец. A по закон, всеки един животновъд, трябва да подаде молба, че желае да му бъде предоставен такъв терен. След това кметът на общината, трябва да състави годишен план и да разпредели парцелите на желаещите.
"До момента няма подадени такива заявления от стопаните на тези животни. Това е и причината да не бъде изготвен такъв годишен план"- каза Гинка Генова - секретар на община Ружинци.
За да се реши проблема, хората предлагат да се направи комисия с представители от животновъдите, да се отиде на място и да се изясни кои са пасищата в Дреновец. Предложение, с което и кметът на общината е съгласен.
От Ружинци се отправяме към Бойница- там преди две години Китайска държавна компания бе арендовала 20 000 дка земя / така поне бе обявено/, за да отглежда там царевица, люцерна и слънчоглед. Инвестицията бе за 10 млн. евро, а намеренията бяха продукцията да се изнася за Китай. Компанията имаше намерение да вложи още 20 млн. евро в родното ни земеделие, включително и за животновъдство, а българската държава се ангажира да облекчи максимално процедурите за износ към Китай. Нещата обаче се промениха. Сега село Бойница пак си е там, и земята си е там, китайците, обаче, ги няма....Защо изгонихте китайците- с този въпрос се приближих към група мъже, събрали се да бистрят политиката в местната кръчма. Разговорът се върти и около арендите, и около продажбата на земя...
"Не сме ги изгонили ние, излъгаха ги. Обещали са им много земя, но им дадоха само 1000 декара. Бяха наели машини от Велико Търново- това вероятно оскъпяваше производството им....Сега сигурно на друго място са купели земя...Обработката също не беше добра...иначе изкараха хубава царевица- имаше и за нас..."- коментираха хората.
В Бойница се срещаме и с 83-годишния Георги Тишков, който е известен пчелар-любител. Гледа кошери от малък, наследил е хобито от баща си, но няма на кого да предаде занаята. Отглежда пчели както си знае, което не знае, пита. Едно със сигурност знае, че меда му е чист.
В "Земята, която ни храни" остана да разберем как върви есенната сеитба в региона. Сеитбата на есенниците в област Монтана върви с добри темпове. Над 400 хиляди декара са засадени до момента в област Монтана, от които 360 000 декара е пшеница, сочи справката на областна дирекция "Земеделие" Монтана. Към 90 хиляди декара са в община Бойчиновци, към 60 000 има в община Монтана, по 50 000 декара са засетите площи в общините Медковец и Лом. От другите култури- 40 000 декара са засадени с ечемик, 30 000 декара с маслодайна рапица и 2000 декара с тритикале, информира Любо Андреев.
Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена. По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..
Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда. Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..
“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..
Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..
Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева. 2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..
Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век. "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection" ще ни донесат много настроение в септемврийския предиобед...
Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..