Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В село Антимово се борят с нерегламентираните сметища

© Снимка: Светослав Цветанов

Активна работа за премахване на нерегламентираните сметища започнаха във видинското село Антимово, след като получиха заповед от кмета на Община Видин Герго Гергов за справяне с проблема и налагане на глоби на нарушителите. Боклуците се разчистват с техника на сметопочистваща фирма, наета от Общината. За това разказа в "Добро утро, кмете!" в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН кметът на Антимово Светослав Флоров. Той следи работата по почистването и е поставил охрана на сметището, което се ползва не само от местните хора, а и от преминаващи по пътя за Видин. На гости в селото бяха Ваня Минева и Анжела Каменова.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Разчистването на сметището е планово, прави се пролет и есен. Сега нашето сметище се разшири. Това е така, защото всички, които минават по пътя за Видин, изхвърлят боклука си в Антимово", обясни Светослав Флоров. Екоинспекцията в Монтана е правила две проверки, по сигнал на местни хора, че не се спазват нормите за опазване на околната среда.

"Сега е почистено, сложили сме и двама души от програмите за заетост, които да охраняват. Целта ни е да остане чисто, докато падне сняг, тогава достъпът се ограничава"- добавя кметът. Той смята, че е добре, когато се налагат санкции на нарушителите, парите от глобите да идват директно като приход за кметството. За сега обаче, такава възможност няма, защото там нямат самостоятелен бюджет, а средствата от санкциите отиват в бюджета на Община Видин. За селския кмет остава контролът- дали е добре почистено сметището и контейнерите за смет.

© Снимка: Светослав Цветанов

Освен че се борят с боклука, хората се готвят и за идващата зима. Чувстват се спокойни, тъй като фирмата, наета за почистването е местна. При необходимост, техниката се пуска веднага, а селото става проходимо за по-малко от четири часа.

В Антимово повечето от жителите му са вече пенсионери, а младите са по чужбина. Трийсетина от местните са останали без препитание, след като приключи строителството на Дунав мост 2. За тях е трудно да намерят работа, а възможностите по програмите за временна заетост към кметството са силно ограничени. Липсата на професия при младите хора ги прави непривлекателни за пазара на труда, каза още Светослав Флоров.

"Хубаво беше, че шест години за тези хора имаше работа. Сега заетите на моста са само двама. Освободените от работа са без доходи, някои питат дали има място по програмите за временна заетост. Лошото е, че младите нямат професия. Една гимназия и нищо повече. Хората търсят навън, по чужбина работа. Други пък се връщат, кой както случи."

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45