Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изготвиха карта с опасностите по поречието на Дунав

© Снимка: Анжела Каменова

Резултатите от проект за оценка на природния и технологичен риск по поречието на река Дунав представиха във Видин учени от Българската академия на науките.  По проекта "Интегрирана оценка на природния и технологичен риск в Дунавската равнина в румънско-българския трансграничен участък Калафат-Видин-Турну Мъгуреле-Никопол" е изготвена комплексна карта, която указва опасностите.  Изследвани са районите между Видин и Никопол в българския участък на реката, а на румънска територия- между Калафат и Турну Мъгуреле. Проектът се изпълнява по програмата за трансгранично сътрудничество между България и Румъния.

"Целта е да се създаде една база данни и да се оценят тежестите- кои са процесите и какви са тежестите и как те оказват влияние върху околната следа и съответно да се вземат мерки за тяхното намаляване. Специално за видинския регион мога да кажа основните опасност, към които би трябвало да се насочи вниманието. Това е например ерозията в определени участъци, наводненията, които могат да се случат и в някои участъци в по-южните райони има свлачища. Напоследък възниква и един друг проблем, който е свързан с вибрациите от тежки машини, които създават проблеми на някои от жителите на селата"- коментира доцент Николай Добрев от Геологическия институт при БАН.


Бреговата ивица между Видин и село Сланотрън е застрашена от ерозия, а при селата Ботево и Цар Симеоново има опасност от свлачища. Почти по цялата крайбрежна ивица от Видин до Никопол има регистрирани свлачища, с изключение на района около Козлодуй. На румънска територия няма свлачища, но там основните проблеми са наводненията. Риск от наводнения в българския участък има в южната част на Видин при река Тополовец, но това зависи от мерките, които са взети срещу наводнения , отбеляза доцент Добрев. Опасност съществува и край град Дунавци, заради непочистени корита на реки. Екстремните температури и валежи по поречието на Дунав също оказват влияние. Зависимостите са анализирани от специалисти от Националния институт по геофизика, геодезия и география. 


"При нас, като предтавители на физическата география, акцентът е върху климатичния и геоложкия риск  в региона,  като фокусът се поставя върху екстремно високите и екстремно ниските температури. Това е проблем характерен за видинския край. Лятно време температурните максимуми са съизмерими със зоната със средиземноморско влияние. Това води до засушаване и проблеми по отношение на вегитацията и добивите от определени селскостопански култури. Освен екстремните температури, има и опасност от екстремни валежи. В община Димово например ни насочиха към проблем със снегонявявания, характерни повече за Североизточна България"- обясни доцент Георги Железов от Националния институт по геофизика, геодезия и география. Чрез реализираните дейности по проекта е направена оценка на природните и технологични опасности в района, която ще послужи за опазването на околната среда и устойчивото развитие на изследваната територия и подпомагане на ефективното управление на риска в трансграничната зона.

По публикацията работи: Анжела Каменова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 7 ноември 2024 година

Общините Видин, Ружинци и Белоградчик ще получат изцяло  безвъзмездно финансиране  по процедура "Подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление - Покана 2" , съобщават от Областния информационен център в крайдунавския град.  С над 1 милион кубика вода месечно намалява обема си язовир „Среченска бара“. От него се подава..

публикувано на 07.11.24 в 18:00

Ученици и учители от ПГ „Алеко Константинов“ в Мездра почетоха будителите

В месеца на народните будители учениците и учителите от Професионалната гимназия „Алеко Константинов“ в Мездра се потопиха в магията на българското слово. Те рецитираха стихотворения на любими съвременни автори, доказвайки, че будителите продължават да съществуват и в съвременността. Сред специалните гости на открития урок бяха Илияна Александрова от..

публикувано на 07.11.24 в 17:00

Европейският ден на здравословното хранене събира близо 200 деца в Монтана

Европейския ден на здравословното хранене ще отбележат утре, 8 декември, в Монтана. Инициативата е на Общински младежки дом (ОМД) и Регионалната здравна инспекция в града. В проявата ще вземат участие близо 200 деца от три училища, информира директорът на ОМД Мариета Христова: "Стартираме мероприятието с кратка лекция. Темата, която сме избрали, е..

публикувано на 07.11.24 в 16:29

Водата в яз. "Среченска бара" спада значително, ВиК предупреждава за евентуални мерки

С над 1 милион кубика вода месечно намалява обема си язовир "Среченска бара".  От него се подава питейна вода за населените места в областите Монтана и Враца. Засега режим не се налага. Около 60% е пълен към момента язовир "Среченска бара". Това прави малко над 10,5 милиона кубика, при пълен обем от 15,5 милиона. В хидровъзела в..

публикувано на 07.11.24 в 16:15

Районната избирателна комисия в Монтана отказа да наложи глоба заради липса на видеозапис

Районната избирателна комисия (РИК) в Монтана отказа да глоби председателя на Секционната избирателна комисия (СИК) в село Горна Лука по искане на Централната избирателна комисия. На изборите на 27 октомври е нямало видеоизлъчване в реално време при преброяването на бюлетините.  Секцията в село Горна Лука, община Чипровци, се намира във фоайето на..

публикувано на 07.11.24 в 16:15

РИК-Видин санкционира председател на секционна комисия

Районната избирателна комисия (РИК) във Видин единодушно реши да бъде глобен  Олег Манджуков,  председател на секцията в село Ново село, която се е помещавала в салона на кооперация „Дунав“. Причината е, че в деня на парламентарните избори на 27 октомври от тази секционна избирателна комисия не е имало видеоизлъчване в реално време, нито видеозапис на..

публикувано на 07.11.24 в 15:57

Подсъдими получиха 3 години затвор за причиняване на смърт на мъж в Монтана

Двама подсъдими са осъдени на по 3 години „лишаване от свобода“ за  причиняване на смърт на 63-годишен мъж в Монтана.  Престъплението е извършено от мъж и жена през 2020 година. Те нанесли побой на жертвата, след като той отказал да им даде пари за алкохол.  Причината за смъртта на на мъжа според съдебномедицинската експертиза е..

публикувано на 07.11.24 в 14:40