Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изготвиха карта с опасностите по поречието на Дунав

© Снимка: Анжела Каменова

Резултатите от проект за оценка на природния и технологичен риск по поречието на река Дунав представиха във Видин учени от Българската академия на науките.  По проекта "Интегрирана оценка на природния и технологичен риск в Дунавската равнина в румънско-българския трансграничен участък Калафат-Видин-Турну Мъгуреле-Никопол" е изготвена комплексна карта, която указва опасностите.  Изследвани са районите между Видин и Никопол в българския участък на реката, а на румънска територия- между Калафат и Турну Мъгуреле. Проектът се изпълнява по програмата за трансгранично сътрудничество между България и Румъния.

"Целта е да се създаде една база данни и да се оценят тежестите- кои са процесите и какви са тежестите и как те оказват влияние върху околната следа и съответно да се вземат мерки за тяхното намаляване. Специално за видинския регион мога да кажа основните опасност, към които би трябвало да се насочи вниманието. Това е например ерозията в определени участъци, наводненията, които могат да се случат и в някои участъци в по-южните райони има свлачища. Напоследък възниква и един друг проблем, който е свързан с вибрациите от тежки машини, които създават проблеми на някои от жителите на селата"- коментира доцент Николай Добрев от Геологическия институт при БАН.


Бреговата ивица между Видин и село Сланотрън е застрашена от ерозия, а при селата Ботево и Цар Симеоново има опасност от свлачища. Почти по цялата крайбрежна ивица от Видин до Никопол има регистрирани свлачища, с изключение на района около Козлодуй. На румънска територия няма свлачища, но там основните проблеми са наводненията. Риск от наводнения в българския участък има в южната част на Видин при река Тополовец, но това зависи от мерките, които са взети срещу наводнения , отбеляза доцент Добрев. Опасност съществува и край град Дунавци, заради непочистени корита на реки. Екстремните температури и валежи по поречието на Дунав също оказват влияние. Зависимостите са анализирани от специалисти от Националния институт по геофизика, геодезия и география. 


"При нас, като предтавители на физическата география, акцентът е върху климатичния и геоложкия риск  в региона,  като фокусът се поставя върху екстремно високите и екстремно ниските температури. Това е проблем характерен за видинския край. Лятно време температурните максимуми са съизмерими със зоната със средиземноморско влияние. Това води до засушаване и проблеми по отношение на вегитацията и добивите от определени селскостопански култури. Освен екстремните температури, има и опасност от екстремни валежи. В община Димово например ни насочиха към проблем със снегонявявания, характерни повече за Североизточна България"- обясни доцент Георги Железов от Националния институт по геофизика, геодезия и география. Чрез реализираните дейности по проекта е направена оценка на природните и технологични опасности в района, която ще послужи за опазването на околната среда и устойчивото развитие на изследваната територия и подпомагане на ефективното управление на риска в трансграничната зона.

По публикацията работи: Анжела Каменова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Враца обсъжда ползването на нова клетка за отпадъци на депото край Костелево

Искат разрешение от общинските съветници във Враца за използването на нова клетка на регионалното депо за твърди битови отпадъци край село Костелево. Темата ще бъде дискутирана на следващото редовно заседание на местния парламент, което е във вторник /29 април/ от 10:00 часа. Вносител на докладната е кметът Калин Каменов, който припомня, че клетка..

публикувано на 28.04.25 в 13:00

Продължава отводняването в Хайредин след наводнението

Продължава работата по отводняването на мазета и почистване на пътищата в Хайредин след поройните дъждове. В селото има доста щети, пострадали са земеделски масиви. Изваждани са и хора, които са били блокирани в автомобилите си, каза кметът на общината Тодор Алексиев : "Имаше семейство с две малки деца. Колата беше повлечена от калната вълна...

публикувано на 28.04.25 в 12:10

Протестно автошествие ще се състои във Видин

Протестно автошествие организират граждани във Видин . Причината е безхаберието на общината, обяви инициаторът Иларион Дочев .  "Липсата на какъвто и да било ангажимент и работа от страна на кмета и на Община Видин за инфраструктурата на града. Нищо не се прави от години. Всичко е потънало в дупки, в прахоляк. "Панония" се строи вече трета година,..

публикувано на 28.04.25 в 12:01

Пожарникари във Видин реагираха на четири сигнала след пороя

В рамките на един час видинските пожарникари са реагирали на четири сигнала за техническа помощ в областния град след поройния дъжд в събота, 26 април. Между 20:20 и 21:30 часа екипи са отводнили две мазета, изтеглили закъсал автомобил от наводнено кръстовище и са отстранили паднало дърво в северната промишлена зона на Видин. На 27 април, в..

публикувано на 28.04.25 в 11:42

Жител на Медковец е задържан за убийството на своя брат

29-годишен мъж от село Медковец е задържан за убийството на своя 37-годишен брат, съобщават от полицията. Сигналът за инцидента е подаден на 27 април около 14:15 ч. от задържания чрез телефон 112. На място е установено, че тялото на починалия се намира на пода в дома им, с видими наранявания по лицето. По първоначални данни между братята е..

публикувано на 28.04.25 в 11:24
Село Лехчево (27 април 2025)

Продължава описването на щетите след проливните дъждове в Монтанско

Продължава работата по отстраняване и описване на щетите в селата, нанесени от наводненията след валежите в Северозападна България. Най-силно засегнати са в община Бойчиновци - село Кобиляк и село Лехчево, където е в сила бедствено положение, както и в община Хайредин, където пороят наводни над 100 къщи. Проливен дъжд се изля в събота..

публикувано на 28.04.25 в 10:56
Село Кобиляк след пороя (27 април 2025)

Кобиляк се възстановява след пороя

Обстановката в бойчиновското село Кобиляк постепенно се нормализира след поройния дъжд в нощта срещу неделя. Това обясни кметът на населеното място Валентин Петков .  "Положението бавно се нормализира след бурята, която мина през селото. Вчера от "Пожарна безопасност и защита на населението" водата е отточена от мазите, около 15-16 мазета са..

публикувано на 28.04.25 в 09:59