Граждани и представители на партия "Атака" протестираха пред съда във Видин, заради искането на Мюсюлманското изповедание за възстановяване на собствеността върху сградата на музей "Конака". Делото по исковата молба на Мюсюлманското изповедание, представлявано от главния мюфтия Мустафа Хаджи, бе насрочено за тази сутрин в Окръжния съд. Имотът е петият в града, към който мюфтийството е предявило претенции.
"Смятам, че историческият музей и сградата, в която се намира българо-немският център на Дунавския регион, не са собственост на Мюфтийството, а са собственост на видинските граждани"- коментира областният координатор на партия "Атака" д-р Емил Лилов.
"Известно е, че Община Видин притежава документи, че имотите, които се изискват от Мюфтийството, са публична общинска собственост. Ние сме решени да не позволим това нещо да бъде променено и да запазим тези сгради, които се искат- в полза на българските граждани"- обяви Красимир Михайлов от движение ДНЕС.
"Някои кръгове се опитват да посегнат на емблеми на града. Явно са забравили случката от 1878 година"- каза по повод протеста Валери Сираков от гражданско движение "Аз обичам Видин".
Делото днес беше отложено, за да бъдат събрани веществените доказателства по него, тъй като сградата е на близо три века. Съдебният състав, с председател Валя Младенова, уважи молбата на вещото лице Галина Антова- бивш главен архитект на Общината, да бъде удължен срокът за проучване и преглед на документацията. На заседанието присъстваха кметът на Видин Герго Гергов, председателят на общинския съвет Пламен Трифонов и общински съветници.
© Снимка: Радио ВИДИН
"Общината направи много. Подготвихме всички документи. Изискахме допълнителни експертизи. Не виждам напрежение. Вярвам в добрата работа на съда и неговото правилно решение. Ще видим днес как се развиват събитията. По две от делата ние вече имаме решения и те са в полза Общината"- коментира преди началото на заседанието кметът на Видин Герго Гергов.
Не са представени доказателства, от които да става ясно, че Мюсюлманска вероизповедна община- Видин, чийто правоприемник е ищецът- Мюсюлманско изповедание, е била някога собственик на сградата и терена на музей "Конака", обясниха от отдел "Връзки с обществеността" в Община Видин.
Сградата на "Конака" е построена през 18 век и първоначално е ползвана за полицейско управление. Още преди Освобождението е предоставена българската църковна община.
© Снимка: РАДИО ВИДИН
Освен към бившия конак, Мюсюлманското изповедание е имало претенции към още четири имота в града. Двата от тях- дворните места на несъществуващите вече "Катку джамия" и "Яхя паша джамия" не са идентифицирани в исковата молба и не е ясно къде се намират. Предявен е и иск за възстановяване на собствеността върху Старата турска поща, която също е паметник на културата и друг имот зад блок "Прогрес" във Видин. С разпореждане от 14.01.2013 година Видинският районен съд е оставил исковата молба без движение и е указал на ищеца да отстрани недостатъците й. А с разпореждане от 8.03.2013 г. съдът е върнал исковата молба и е прекратил производството по делото, поради неизпълнение на указанията за отстраняване на недостатъците. Определението на съда за прекратяване на делото е обжалвано пред Окръжен съд Видин, който от своя страна е потвърдил определението за прекратяване на Районния съд. Определението на Окръжния съд е обжалвано с частна жалба пред Върховния касационен съд. С определение №416 от 20.09.2013 година съдът не допуска обжалването. Към настоящия момент определението на Районен съд е влязло в сила и делото е прекратено. Срещу Община Видин за гореописаните имоти не са предявени нови искове и няма висящи дела, обясниха от отдел "Връзки с обществеността" в общинската администрация.
Протестиращи се заканиха, че отново ще са пред съда на 6 февруари, за когато е насрочено заседание по делото за "Конака".
Частичният избор в Дълги Дел, община Георги Дамяново ще се проведе на 15 юни. До частичния вот се стигна, след като досегашният кмет на Дълги дел Мирослав Митов се оттегли по собствено желание. С указ президентът на страната назначи частичните избори да са на 15 юни. Само един е кандидатът за кмет на монтанското село. Седем са членовете на секционната..
Общинският съвет на Монтана ще разгледа предложение за изменение на Наредбата за организация на движението в града, с което се цели въвеждането на конкретни правила за използване на електрически тротинетки в града. Инициативата е на групата общински съветници от Местна коалиция НДСВ (ДПС, Български глас). Тя отговаря на нарастващите предизвикателства,..
Във Враца и градските квартали се монтират 36 подземни контейнери. Средствата за тях са осигурени по план-сметката за изпълнение на такса битови отпадъци за миналата година. Община Враца извършва подмяна на наземните контейнери тип „бобър" и „ракла" с подземни от три години. Причината е в предимствата, които имат подземните – по-компактни, двойно..
Председателят на Общинския съвет в Мездра Яна Нинова свиква днес извънредно заседание. В дневния ред е включена само една точка – кандидатстване на Община Мездра по процедура №01.001, интервенция „Изпълнение на операции, включително дейности за сътрудничество и тяхната подготовка, избрани в рамките на стратегията за местно развитие” от..
10 са отворените оферти в обществената поръчка з а избор на изпълнител за актуализиране на техническия проект и строителството на обхода на град Оряхово, част от път II-11 Мизия – Оряхово – Крушовене. Дължината му ще е приблизително 9 км. Трасето е важна транспортна артерия от т. нар. Крайдунавски маршрут и осъществява транспортна връзка между..
Пътните инциденти във Врачанско през месец април са по-малко в сравнение със същия период на миналата година, отчитат в анализа си от Областната дирекция на МВР. През четвъртия месец на годината в областта са регистрирани 45 пътно-транспортни произшествия, от които 8 са квалифицирани от властите като тежки. При пътните инциденти е загинал 1 и са ранени..
Училището е създадено през 1855 г. и се е помещавало в различни хижи на местните жители: Горановци, Събинци, Панчини, а през 1860 година в черковния двор, каза директорът на училището Румяна Вацева. В словото си тя подчерта, че през тези 170 години в него са израствали поколения деца, научили първите си букви, направили първите си стъпки към..