Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В село Войница се тревожат от изсичането на гората

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Войница е малко, китно видинско село с намаляващо население и живеещо със своите проблеми. Намира се на около 16 км. от Видин, но въпреки близостта си до областния град опустява. Местните жители са около 90 души. Нямат лекар, поща или читалище. Само малък магазин, който ги снабдява със стоки от първа необходимост.

Както навсякъде по малките селца, и тук няма работа, а единственият сигурен доход е пенсията. За това разказаха пред екипа на РАДИО ВИДИН, малцината хора, които срещнахме навън.

"Няма работа, помагам на една жена, гледам кози, изкарвам на паша животните. Трябва някак да се оцелява. Тук сме повечето безработни хора, гладни... Не може ли в този парламент да спрат да казват кой крал повече, всичките са в един кюп. Да спрат с приказките от 1001 нощ и само да се возят в самолети, нека ни вземат и нас, и ние да се повозим. Крайно време е някой да работи за народа си"- казаха с мъка жители на селото, които заварихме да помагат в градинската работа на съседите си.

Освен от безпаричието, хората се оплакват и от изсичането на гората- къде легално, къде нелегално... Проблем за тях са тежките ТИР-ове с дървесина, които разрушават селските улици, а от вибрациите мазилките на къщите им се пукат.

"Най-големият ни проблем е, че изсичат горите. Горският стои, и вече като са насечени, тогава маркират на камиона. Според мен така не е редно. Онзи ден подадох сигнал на тел. 112, те дойдоха на другия ден. Къщите ни се пукат от вибрациите на тежките ТИР-ове, които минават. Нека да измерят вибрациите на камиона като мине с 50-тонен товар, да видим тогава... И минават по всички улици, вижте как пропадна асфалта..."- възмутено сподели млад мъж, жител на селото.

Хората се питат няма ли кой да направи проверка на тези, които изнасят дървесина с камиони, а не да искат документ за дървата в селските дворове. За проблема потвърди и кметският наместник Румяна Докова:

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"На тези фирми- дърводобивните, им давам достъп до гората по черни пътища. Но на тях им е по-бързо да минат с камионите по асфалтовия път. Натоварени с по 50 тона дърва изкопаха асфалта на улицата, която минава покрай възрастни хора. Сега не може да мине дори линейка, нито пожарна. Този път води и до единствената изворна чешма на селото. Ако спрат водата, как старите ще си налеят вода за пиене?! Много хора се оплакват, че къщите им се тресат, като минават камионите, дори аз съм потърпевша"- разказа Румяна Докова. По думите й, сигнали са подавани и до Горското стопанство, и до кмета на общината, до КАТ и Областното пътно управление. За сега отговор няма.

Към кметството по програма за аварийни групи работят двама души, които имат грижа да помагат за почистване на снега, и оказват помощ на възрастните хора. Имат си и един човек, който е охрана на селото. Кметската наместничка е категорична, че без помощта на тези хора не би се справила с проблемите в селото. А нейната философия е, че:

"Първо трябва да си почистим дома, след това- улицата, селото или града, и всичко ще се оправи. Всичко е в наши ръце!"

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Замфирово - със спомен за миналото и поглед в бъдещето

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Замфирово. Едно прекрасно село, с големи къщи и просторни дворове, с плодородна земя, с прекрасни природни дадености, с трудолюбиви хора.  Замфирово е в община Берковица. Намира се на 340 м надморска височина, на 18 км от Берковица и на 18 км от Монтана.  Старото име на селото е Гушанци. На 24 септември..

публикувано на 23.08.24 в 12:00

22 август - Световен ден на фолклора

22 август е Световен ден на фолклора. Отбелязва се денят, когато британският учен Уилям Г. Томс създава думата „фолклор“ в писмо до списание "Athenaeum"през 1846 год. Фолклорът или нематериалното културно наследство се отнася до многообразните начини за изразяване на културата, включително музика, танци, изкуство, дизайни, имена, символи и знаци,..

публикувано на 22.08.24 в 11:50

Минималната работна заплата се повишава - ще има ли пари за работещите българи

От 1 януари 2025 г. минималната работна заплата у нас трябва да се повиши с 15% и вече да е 1078 лв. Според действащите в момента текстове от Кодекса за социално осигуряване минималното възнаграждение трябва да бъде в размер на 50 на сто от средната брутна работна заплата за период от 12 месеца, който включва последните две тримесечия на..

публикувано на 21.08.24 в 10:45

Има ли край политическата криза?

Все по-сложна става политическата ситуация у нас, криза се задълбочава, а изход засега не се вижда. Освен че парламентът не успя да излъчи редовно правителство, се оказва, че дори и служебно не може да бъде назначено безпрепятствено. Датата на новите предсрочни парламентарни избори не е ясна, след като вчера президентът Радев отказа да приеме..

публикувано на 20.08.24 в 13:32

Какви са последствията от горските пожари

България е най-силно засегнатата от горски пожари страна-членка на Европейския съюз от началото на 2024 година. Това сочат данни на Европейската система за горски пожари, базирани на спътникови изображения. Близо 400 хиляди декара българска гора вече са изпепелени от огъня през тази година при средни за страната в периода 2006-2023 около 10 хиляди..

публикувано на 19.08.24 в 14:55

Промени в Закона за горите предлагат от "Възраждане"

"Възраждане" предлагат промени в Закона за горите. С промените ще бъде затворена "вратичка", с която общините могат да продадат изгорели гори за изграждане на фотоволтаични системи.  " Тази година, 2024-а, е рекордна и по отношение брой възникнали горски пожари и по отношение на площ изгорели гори. Предполагам, както и Вие така и ние срещаме..

публикувано на 19.08.24 в 14:52

Ясен: Малкото село с големите хора

В рубриката "Добро утро, кмете" днес ви отвеждаме във видинското село Ясен . То се намира в община Ново село и е на 15 километра от областния град. Вчера жителите на селото отбелязаха своя храмов празник - Успение на света Богородица с тържествена литургия, беше отслужен и курбан за здраве, традицията за който е възобновена от местното..

публикувано на 16.08.24 в 13:21