Екзарх Антим I си отива от този свят на 1 декември 1888 година.
Днешният 1 декември 2013 година започна със заупокойна света литургия по повод 125-тата годишнина от кончината на Първия български екзарх- Екзарх Антим І Видински, отслужена в катедралния храм на Видин "Свети Димитър" от епископ Сионий, викарий на Видинския митрополит Дометиан.
Гвардейският представителен духов оркестър на България поведе литийното шествие, което тръгна от храма към мавзолея-гробница на Антим І, където бе отслужена заупокойна молитва и положени венци и цвятя.
По-късно на площад "Бдинци" Национална гвардейска част представи церемония-спектакъл "Искри". По повод проявите гости на Видин бяха председателят на Народното събрание Михаил Миков, министърът на културата Петър Стоянович, депутатите Филип Попов от Коалиция за България, Петя Раева от ДПС, Владимир Тошев от ПП ГЕРБ, Маруся Любчева от Европейския парламент и народни представители от групата за приятелство с България в сръбския парламент.
Начало на честванията бе сложено в Народното събрание, на 28 ноември 2013 година, когато от парламентарната трибуна председателят на Парламента Михаил Миков припомни важни факти за личността на първия български Екзарх и значимостта на решенията, взети от Учредителното събрание от 1879 година:
"Антим Първи и бащите-учредители са личности в българската история, които са памет, но и послание за поколенията, пример за родолюбие и достойна служба в името на Отечеството. Антим Първи и бащите- учредители са образец как представители на българския народ, обединени от общ идеал, могат да работят за постигането на общото благо и да търсят съгласието и взаимодействието в служба на националния интерес.
Антим Първи е бил безспорен авторитет за народа, който се е крепял на кротостта, на постоянството, на неуморимостта, с които той е работил за българските вяра, държава и род. Днес имаме нужда от примера му на авторитет, който се стреми да обедини, а не да раздели, да възвиси, а не да унизи, който се опира не на власт и силово налагане, а на убеждение и любов. Цял живот Екзарх Антим Първи, председателят на Първия парламент на Нова България, е бил до своя народ, работил е за единството на своя народ.
Антим Първи е олицетворявал българската общност, давал е особена легитимност на Учредителното събрание. Той е личността, в която се събират заедно високо за средата на 19 век по българските земи образование и изключително родолюбие и стремеж за въздигането на българския народ. Личността му въплъщава в себе си борбите на българите за независима църква, дипломатическите усилия за Освобождението на България, стремежите за обединение на българските земи и народност. Антим І въплъщава и работата по политическото устрояване на новата държава, която, àко и да не се извършва под негово непосредствено ръководство, е скрепена с високия му авторитет"- се казва в словото на Михаил Миков.
В същия ден в Народното събрание бе открита изложба "Вяра и държавност", в която са представени документи и ценни вещи с историческа стойност от живота и делото на Екзарх Антим І Видински. Оригиналите на показаните документи се пазят в Централния държавен архив, в архивните фондове на Българската екзархия, Народното събрание и Монархическия институт, в Държавен архив Видин- в богатия личен архивен фонд на Антим Първи. Включени са и документи, които се пазят в Държавните архиви във Варна, Монтана, Враца, в Държавния военноисторически архив Велико Търново. Показани са факсимилета и от Дневниците от заседанията на Учредителното народно събрание, предоставени от Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий".
Пътуваща експозиция от същата изложба- "Вяра и държавност", снощи бе открита във Видин. Днес експозицията тръгва на път- тя ще гостува на всички училища в България, които носят името на Екзарх Антим І, а след това за постоянно ще остане собственост на старопрестолния Видин, където почиват мощите на Екзарха.
Видинската филхармония и звезди на Софийската опера подариха на видинчани снощи съвместен тържествен концерт, в началото на който публиката в залата видя кратък документален филм, посветен на живота и делото на екзарх Антим Първи. Гост-солисти бяха Атанас Младенов, Цвета Сарамбелиева, Петър Бучков, Цветана Бандаловска, Костадин Андреев. След концерта, преминал под диригентската палка на артистичния маестро Свилен Симеонов, зрителната зала присъства на вълнуваща церемония по награждаването на видински общественици с принос за популяризиране на делото на Екзарх Антим I.
Председателят на 42-то Народното събрание Михаил Миков, под чийто патронаж са поредицата от събития, посветени на 125 години от кончината на Екзарх Антим I и 135 години от Учредителното събрание и делото на първостроителите на съвременна България, и министърът на културата Петър Стоянович удостоиха с почетни плакети на Народното събрание:
Негово Високопреосвещенство Дометиан- Видински митрополит
Георги Иванчев- дългогодишен директор на ПМГ "Екзарх Антим І" Видин
Нинко Заяков- краевед, историк и публицист
Светлана Кръстева от Държавен архив Видин- автор на много публикации за Екзарх Антим І
Николай Асенов- публицист
Посмъртно с почетен плакет на Народното събрание бе удостоена и Румяна Дилова- дългогодишен диригент на Филхармония Видин.
Вечерта завърши с изпълнение на химна на Република България.
На светлата памет на Екзарх Антим І Видински и на делото на всички участници в Учредителното събрание, заседавало в Търново от 10 февруари до 16 април 1879 година, ще е посветена и цялата следваща 2014 година.
Продължават ремонтните дейности в Дома за стари хора в село Дреновец . На финалния етап е изграждането на новото крило, каза кметът на община Ружинци Александър Александров: "Тази седмица се работи основно отвън, нищо че температурите бяха ниски, но се подравнява дворът, редят се павета за алеите. Пристройката е готова. Предстои само..
Приключват проверките за пожарна безопасност в храмовете в област Видин , извършвани в дните преди Великден. Над 30 са проверените до сега обекти, каза н ачалникът на сектор „Превантивна дейност и контрол“ в Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ - Видин главен инспектор Георги Георгиев. "За по-големите храмове ще..
Всеки шести пътен участък с концентрация на катастрофи в България се намира в Северозападна България . Според данни нa Дъpжaвнaтa aгeнция „Бeзoпacнocт нa движeниeтo пo пътищaтa", в страната имa 36 пътни oтceчĸи c виcoĸa ĸoнцeнтpaция нa ĸaтacтpoфи, ĸaтo шест от тях са в района на Враца и Монтана. В т.нар. „черни участъци" се попада на база на годишна..
На днешния ден църквата отбелязва празника Вход Господен в Йерусалим – деня, в който Исус Христос е посрещнат в свещения град. По случай празника отец Илия, архиерейски наместник на Кулска духовна околия отслужи света литургия в храм "Св. апостоли Петър и Павел". Според светото писание, след като възкресил свети Лазар, Божият син отишъл..
В последната неделя от Великия пост православната църква чества Вход Господен в Йерусалим . В българската традиция празникът е наричан Цветница. Отбелязва се седем дни преди Великден и непосредствено след Лазаровата събота. Възпоменава тържественото посрещане на Иисус Христос в Йерусалим. Вярващите носят в храма върбови клонки, символ на..
На тържествена церемония по обявяване и връчване на наградите в четиринадесетото издание на Конкурс Агора, което се състоя в Музей "Борис Христов" в София, Народно читалище " Развитие 2022" с. Ослен Криводол беше отличено в категорията " Общност в развитие" за инициативата "Сливи за смет". На председателя на Читалището Диана Иванова бяха връчени..
82-ама са личните лекари в област Враца , показват данните на районната здравно осигурителна каса. Според жителите на областта, средно на едно джипи се падат над 1 700 пациенти. Липсата на регистрирани практики обаче често води до дисбаланс. Така например в община Хайредин има регистриран един лекар, който обслужва над 3 500 пациенти. Най-малко..