Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Митко Николов: "Трябва още да се работи върху достъпа до образование и работа на хората с увреждания"

Днес, 3 декември, е Международният ден на хората с увреждания, който е обявен от Генералната асамблея на ООН през 1992 година. Неговата цел е постоянно да мотивира политиците и институциите да предприемат по-ефективни действия, с които да се гарантира достъпът до общата архитектурна среда на хората с увреждания; достъпът до общообразователната система, до общия пазар на труда, до информация и до процесите на изработване и вземане на политически решения, които имат отношение към тях.


Преди демократичните промени в България хората с увреждания винаги стояха на заден план- за тях не се говореше, защото не се вписваха в идеалите на социалистическото общество. След 10-и ноември обаче страната ни започна да възприема европейските ценности, в това число и относно грижата за хората в неравностойно положение.

"Има вече направени макар и малки крачки напред", каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Митко Николов, председател на видинското сдружение на хората с увреждания "Достоен живот". С него разговаря Цветомир Цветанов.

"Библиотеката във Видин вече е достъпна за хората с увреждания. Има вече изградена и рампа пред спортната зала в града. При "личните асистенти" нещата вече години остават на едно и също ниво за съжаление. Основният фактор, върху който трябва да се работи и занапред, е достъпността до образование и работа на хората с увреждания, защото тогава те ще се чувстват пълноценни. Личната помощ е другият инструмент, който може да подпомогне активните граждани с увреждания, за да могат да излизат и да се включват в обществения живот на населенето място, в което живеят", допълни Митко Николов.


Не е достатъчно това, което се прави днес за хората в неравностойно положение, за да се чувстват пълноценни граждани на обществото, категорични са видинчани в своите мнения по темата:

"Мисля, че нищо не се прави за хората с увреждания. Няма рампи и приспособления... В момента, доколкото знам, има някакви проекти, които са започнали и са за помощ на такива хора, но не мога да кажа доколко са качетсвени, защото не участвам в тях. Има хора, които искат да помогнат на нуждаещите се от подкрепа, но трябва да има и заплащане срещу тези услуги. Държавата трябва да се постарае да заплаща на такива хора, за да могат и другите да са добре... Мисля, че има някакво развитие. Самите хора решават да се освободят от комплекса, който имат, но не мисля че се прави за тях най-доброто все още."

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52