Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Митко Николов: "Трябва още да се работи върху достъпа до образование и работа на хората с увреждания"

Днес, 3 декември, е Международният ден на хората с увреждания, който е обявен от Генералната асамблея на ООН през 1992 година. Неговата цел е постоянно да мотивира политиците и институциите да предприемат по-ефективни действия, с които да се гарантира достъпът до общата архитектурна среда на хората с увреждания; достъпът до общообразователната система, до общия пазар на труда, до информация и до процесите на изработване и вземане на политически решения, които имат отношение към тях.


Преди демократичните промени в България хората с увреждания винаги стояха на заден план- за тях не се говореше, защото не се вписваха в идеалите на социалистическото общество. След 10-и ноември обаче страната ни започна да възприема европейските ценности, в това число и относно грижата за хората в неравностойно положение.

"Има вече направени макар и малки крачки напред", каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Митко Николов, председател на видинското сдружение на хората с увреждания "Достоен живот". С него разговаря Цветомир Цветанов.

"Библиотеката във Видин вече е достъпна за хората с увреждания. Има вече изградена и рампа пред спортната зала в града. При "личните асистенти" нещата вече години остават на едно и също ниво за съжаление. Основният фактор, върху който трябва да се работи и занапред, е достъпността до образование и работа на хората с увреждания, защото тогава те ще се чувстват пълноценни. Личната помощ е другият инструмент, който може да подпомогне активните граждани с увреждания, за да могат да излизат и да се включват в обществения живот на населенето място, в което живеят", допълни Митко Николов.


Не е достатъчно това, което се прави днес за хората в неравностойно положение, за да се чувстват пълноценни граждани на обществото, категорични са видинчани в своите мнения по темата:

"Мисля, че нищо не се прави за хората с увреждания. Няма рампи и приспособления... В момента, доколкото знам, има някакви проекти, които са започнали и са за помощ на такива хора, но не мога да кажа доколко са качетсвени, защото не участвам в тях. Има хора, които искат да помогнат на нуждаещите се от подкрепа, но трябва да има и заплащане срещу тези услуги. Държавата трябва да се постарае да заплаща на такива хора, за да могат и другите да са добре... Мисля, че има някакво развитие. Самите хора решават да се освободят от комплекса, който имат, но не мисля че се прави за тях най-доброто все още."

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00

Ще продължи ли бизнесът да залага на чуждестранни работници?

Разрешителните, издавани от Агенцията по заетостта за работници от чужбина, растат ежегодно. Тази година се очаква те да са 40 000. Това съобщи преди дни Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. Има няколко основни направления, от които идват чуждестранните работници, в..

публикувано на 09.07.25 в 10:45

Внимание! Рекорден брой пожари

Рекорден брой пожари са гасили пожарникарите в цялата страна през изминалото денонощие, алармират от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Само за 24 часа огнеборците са реагирали на 281 сигнала за произшествия. Ликвидирани са общо 231 пожара . Част от тях са били в област Видин. Огнеборците са гасили пожари с материални..

публикувано на 08.07.25 в 13:05

Очаква ли ни водна криза и това лято

Тази година още през юни се наблюдава засушаване и високи температури.  Заради сушата миналото лято на воден режим за две- три седмици са били хората от мездренското село Лютиброд. Градини не се поливаха, всичко беше изсъхнало, спомня си кметът Елена Коцева : "Всяко лято има проблем, но за по много малко, за по една-две седмици примерно...

публикувано на 07.07.25 в 14:50
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Наблюдаваме активно мероприятие, което цели да раздроби прогресивните сили

Скандали разтърсиха българската политика в средата на горещото лято.  Кирил Петков подаде оставка като председател на Продължаваме промяната след обвиненията за корупция от районни кметове на партията и ареста на зам.-кмета на Столична община Никола Барбутов.  Колко големи са сътресенията в дясната формация?  Освобождава ли ПП от тежестта на..

публикувано на 03.07.25 в 10:00

Трябва ли да пестим енергия?

Енергийното потребление на домакинствата в ЕС и България спада през 2023 г., отчита Евростат. През същата година домакинствата в евросъюза са използвали 9,6 милиона тераджаула енергия. Това представлява намаление от 5,6% спрямо 2022 г., когато са регистрирани 10,1 милиона тераджаула, показват най-новите данни на Евростат, публикувани на..

публикувано на 02.07.25 в 10:45

Може ли държавата да се справи с насилието между деца?

Постоянната комисията за взаимодействието с гражданското общество към Народното събрание инициира национална кампания за преодоляване на агресията между деца . Поводът е последният случай от Видин, при който 13-годишен младеж нанесе средна телесна повреда на 12-годишно момче. Случаят предизвика вълна от възмущение и протести в крайдунавския град...

публикувано на 01.07.25 в 13:40