Предстоят едни от най-светлите празници в годината- Рождество Христово и посрещането на Новата 2014 година. По това време хората отделят средства не само за домашната си трапеза и подаръци, но и за дарения. Ще получат ли такива хората в социалните домове и как там ще посрещнат празниците- това проверихме в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН в два центъра в региона.
Защитеното жилище в село Воднянци, община Димово е открито през февруари 2011 година и след това е трансформирано в Център от семеен тип. Негов управител от месец май 2011 година е фелдшерът Евгени Цветанов. Персоналът на Центъра е от 9 човека. Те се грижат за 10 души с параноидна шизофрения. Хората, настанени там, остават в социалното заведение, докато се интегрират обратно в обществото. По празниците, някои от тях прекарват заедно с близки и роднини у дома, каза управителят му Евгени Цветанов в разговор с Йорданка Петрова:
"Те имат право на 3 месеца отпуска и не при всички, но при някои от тях идват близки и ги взимат за празниците. След това ги връщат. Тези, които са на свободен режим си подават молби и излизат отпуски. Но при някои въобще близки не минават, различно е."
За коледните и новогодишните празници в центъра са се подготвили специално.
"Има по-хубаво меню, елха. Ще измислим програма. Имаме художник, който прави картички, които ще подарим на кметицата, на Общината. От тях хората ще изпратят и на близките си. Имаме празнична украса. Хора от селото донасят някои неща за празника." За празника друго дарение е направено само от БЧК- хранителни продукти.
© Снимка: РАДИО ВИДИН
Центърът за настаняване от семеен тип за възрастни хора с деменция в Ново село бе открит през лятото на тази година. Той е с капацитет от 15 човека. Разположен е на брега на река Дунав, в сградата на бившата поликлиника, която бе основно ремонтирана и оборудвана. Йорданка Петрова се срещна и разговаря с директора на Центъра в Ново село Росица Иванова.
"В Центъра ще се радват, ако получат дарения по Коледа. Имат нужда от още един телевизор, защото в момента възрастните хора имат на разположение само един. В момента основното перо, по което имат най-големи разходи са сметките за ток. Затова и не могат да си позволят да си купят някои дребни на пръв поглед, но много необходими неща. Като посуда- тенджери, тигани, тави. Спешна нужда имат и от медицинско легло за лежащо болни."
Още по темата можете да чуете в звуковия файл.
Според Асоциацията на индустриалния капитал, икономиката ни има потенциал за растеж, чрез насърчаване на заетостта. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов и председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Румен Радев се обединиха около идеята за отключване на потенциала на..
И през миналата година продължава тенденцията Северозападът да се обезлюдява . По последни данни на НСИ в област Видин вече живеят малко над 70 000 души, спадът на населението за една година е 1231 човека, което е най-голямото намаление като процент в страната. Област Враца е загубила за година 1617 жители и към декември 2024 година е 146 000 души,..
Отбелязахме 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. "В библията пише "Началото бе словото" и словото на роден език е нещо, което не всеки народ има. А ние като българи би следвало да сме изключително горди с това, че това е празник, който е наш. Празник, в който е..
След дълго пътуване по пътищата на Северозападна България, екипът на радио Видин пристига в село Радовене. То се намира в община Роман, на 4 км е от общинския център. На около 1 км от селото се намира жп спирка на линията София - Варна. С общинския център има и автобусна връзка. Радовене е едно красиво полупланинско село, разположено в..
Утре е вторият задължителен зрелостен изпит за дванадестокласниците. Той е по предмет, който е избран от учениците. В област Видин най-много зрелостници ще се явят на матура по английски език - 156. Следват предпочитанията към изпита по география и икономика, където ще се явят 28 души. 26 зрелостници са пожелали да държат матура по история. Началото на..
Задължителното изучаване на "Религия и добродетели" в училище доведе до напрежение и раздели обществото. Част от него протестира под надслов “Училището не е църква”, а другата - шества начело с патриарха. Какви са аргументите "за" и какви са "против" идеята? Постижимо ли е духовното и морално развитие на децата чрез пряката роля на държавата?..
"Синдикат "Образование" направи няколко проучвания по въпроса. 97% смятат, че образователната система не се справя с възпитателната си функция. Очевидно това не е по вина на учителите, те не са спрели да възпитават през всичките тези години, макар и до голяма степен да им беше ограничено това право или призвание. Крайният резултат е, че нашите ученици,..