Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Януари- месецът с най-много църковни празници

Снимка: РАДИО ВИДИН
Януари е месецът с най-много църковни празници в годината. Много хора празнуват именните си дни през този месец. На 2 януари Светата православна църква почита паметта на Св. преподобни Серафим Саровски Чудотворец, а няколко дни по-късно на 6 януари е Св. Богоявление на Господа Бога и Спасителя наш Исус Христос или Йордановден. На следващия ден е Ивановден. Потърсихме по темата архимандрит Антим- Протосингел на Видинска митрополия и управител на Клисурския манастир.

© Снимка: http://vidinskamitropoliya.com

"Светата църква е постановила началото на гражданския календар през януари да бъде изпълнен с честването на такива знаменити библейски събития и светци, за да можем и ние немощните човеци, измолвайки небесното покровителство на божиите угодници да встъпим в новолетието с вяра и надежда. Вяра затова, че Бог винаги ще бъде наш покровител чрез светиите, чието молитвено застъпничество ние призоваваме."

11 януари е свързан със Св. преподобни Теодосий Велики. На 16 януари църквата почита паметтта на Св. преподобни Ромил Видински. Следват Св. преподобни Антоний Велики-Антоновден и Св. Атанасий- Атанасовден и Св. Кирил Александрийски, съответно на 17 и 18 януари. Как са се отбелязвали януарските църковни празници в миналото и днес разказа Нарциса Найденова- секретар на читалището в с. Шишенци, Видинска област в разговор с Пенка Милушева.

 

© Снимка: РАДИО ВИДИН

   Празниците в Шишенци събират хората в местното читалище.

"Преди време в нашето читалище бяха отбелязвани всички празници през януари. През годините обаче селото обезлюдяваше и празниците оредяваха. Голям празник за нас и до днес остава Бабинден, който се празнува на 21 януари, както си беше по стар стил. Правим го с бабите в селото, но напоследък идват и старци, понеже нямаме акушерка и доктор в селото. Събираме се на приказки да се видим, като организираме и викторина. Това е първото ни по-голямо събиране за Новата година."

Оказва се, че празниците не са това, което са били някога. Още по темата можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42