Неотдавна екип на РАДИО ВИДИН реши да посети видинското село Големаново, разположено недалеч от границата със Сърбия. Намира се на 7 км. от главния път Видин- Кулa. Пристигайки в селото, по улиците не срещнахме нито един човек. Пред кметството ни посрещна Ваня Янкова, кмет на селото от 1999 до 2003 година. Веднага побързахме да я попитаме, как се е живяло по нейно време, когато тя е управлявала Големаново.
"Тогава като че ли се живееше малко по- добре. СДС беше на власт, смятам, че именно по времето на Иван Костов живяхме най-добре. Имаше и повече хора в селото, и деца се раждаха. Когато аз бях кмет, Големаново се телефонизира, беше голямо постижение", хвали се Ваня Янкова. В същото време има и "недовършена" работа, за което съжалява:
"Един проект за изграждане на водопровод се направи от Община Кула. Трябваше обаче да се намерят 330 хиляди лева, за да се сменят етернитовите тръби с такива от ПВЦ. Ходих при всички видински депутати, молих ги за съдействие, но те ми казаха, че Големаново се води селище със затихващи функции. Проектът си остана само проект, а сега вече е късно, защото ги няма хората, няма за кого да се прекара вода. И за черквата питах, тя ни е много хубава, през 2011 година се навършиха 125 години от строежа й. Покривът обаче е разрушен, всичко е протекло. И за църквата ми отговориха по същия начин. Е, не можахме да направим ремонта."
В разговора се включва и настоящият кметски наместник Георги Найденов, за да ни каже, че в Големаново са останали 100- тина души. Ние пък го питаме защо в селото повечето от къщите нямат покриви.
"Така ги заварих и аз тези къщи. С кражбите трудно се справям и това е причината те да останат без покриви. Това са необитаеми къщи. Много от хората са се изселили навремето, няма пазари за тези имоти. Дори и да има, те са на минимална цена- една къща от порядъка на 100 кв., на два етажа се купува за 2 000 лв. с дворното място, с кладенците, със селскостопанските сгради", казва кметският наместник.
Историята на Големаново е интересна- в селото е имало хан, повечето от хората са били преселници от Тетевенския край. През 1934 година Големаново е било в апогея си- 2 134 души са живеели в селото. Днес хората почти ги няма, училището отдавна е закрито, за възрастните хора се грижи самият кметски наместник. Купува им лекарства, мери им кръвното.
"Аз съм ветеринарен фелдшер, но мисля не само за животните, а и за малкото останали хора. Най-много кражби има в нашето село, най-много са и хората от малцинствата- има побоища, пиянски истории. Сега и с тези бежанци се занимавам, защото тук им е коридора за минаване. Наскоро бяха заловени 8 души", разказва Георги Найденов.
Така преминава ежедневието на кметския наместник на Големаново, а нашият екип му благодари за топлото посрещане и за гостоприемството.
Още за живота в село Големаново чуйте в звуковия файл.
Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте. Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет. Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава? Компромис или избори през пролетта?..
Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..
За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..
Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември. Държавно горско стопанство Видин (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..
Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..
Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава? Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание. Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта? Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..
България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..