Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цар Петрово- историята и съдбата на българското село

Снимка: РАДИО ВИДИН

В "Добро утро, кмете" продължава обиколката ни из видинските села. Екип на РАДИО ВИДИН реши да отиде на гости в още едно село от Кулска община- Цар Петрово. Легенда гласи, че накрая на селото е загинал цар Петър и оттам то носи името си. Според други източници, селото е възникнало през втората половина на 19 век. В него се заселили бежанци от Тетевен, които били принудени да напуснат родните си места от османска орда, която опожарява града. Отказалите да приемат мюсюлманската вяра били прокуждани, а къщите им опожарявани. Група от тези бежанци потърсили убежище в земите северозападно от Видин и получили разбиране и земя от тамошния турски владетел. В негова чест кръстили селото Турчин. По-късно, след Освобождението, е прекръстено на Цар Петрово.

Днес селото е опустяло, тук-там срещнахме някой и друг човечец и толкоз. Часовникът в центъра беше спрял на два и половина. Никой не можа да ни каже, кога точно е монтиран върху сградата, където днес е кметството. И кога е спрял да работи.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Освен часовниковата кула, другата забележителност в Цар Петрово е внушителният им храм. Историческата справка за църквата показва, че около 1850 година в селото е живял един пришълец от Кула, някой си Лило Ковача. След като напуснал селото, той продал къщата, в която в една стая се помещавало училището, а другата служела за параклис. И всяка неделя или празничен ден са донасяли камбаната от манастира "Св. Петър", който се намирал на 6 км от селото, а след службата отново я връщали в манастира. Строежът на църквата в Цар Петрово е започнат през 1903 година и е завършен през 1912 година. На 28 август 1922 година черквата е осветена от тогавашния Видински митрополит Неофит. В днешно време храмът е ремонтиран, но само донякъде.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Обещаха, че ще ни включат в проектите за селските църкви, великите уговорки и обещания и накрая нищо",
не скрива раздразнението си кметският наместник на Цар Петрово Валентин Вътов. Той е дългогодишен учител, но по стечение на обстоятелствата става управник на селото. Приема ни с отворени врати и ни разказва за живота в селото. Разбираме, че само през миналата година в Цар Петрово са починали 20 души. От пет години няма нито един родил се. 90% от хората са над 60-годишна възраст. Авариите с водата са ежедневие, защото водопроводът е от 1956 година. Кражбите в селото не са рядкост. Училището е закрито през 2006 година, а местните деца- 8 на брой, учат в Кула. Лекар идва два пъти в седмицата и то до обяд. Автобуси в селото влизат в понеделник, сряда и петък- един сутрин и един на обяд. Кметският наместник не пропуска да ни спомене и за паметника, който се намира между църквата и читалището.

"Не му е мястото там, не сме го махнали, защото съм против да се руши каквото и да е. Въпреки, че не изповядвам точно тези ценности на колективното начало", казва Валентин Вътов. Иска му се на кметския наместник управляващите да си стъпят на краката и да помислят, че и в Цар Петрово живеят хора.

"Ако така продължават нещата, си мисля, че ще станем като резерват", казва в края на разговора ни местният първенец.

Още за живота в село Цар Петрово чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Лилия Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00