Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повечето партийни организации в Северозапада подкрепят БСП

Снимка: РАДИО ВИДИН

Задава ли се разцепление в БСП и кого подкрепят партийните организации в Северозапада- столетницата или новото движение АБВ? Това е основната тема в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. Преди ден изтече ултиматумът, който БСП даде на "кръга АБВ" да се откаже от втора лява евролиста. Първото социологическо изследване за новата политическа ситуация пък показа, че АБВ би получила 7% електорална подкрепа на евроизборите, с което БСП губи около 20 на сто от миналогодишните си избиратели. Партията запазва около 15%, но отстъпва първото място на основния си опонент ГЕРБ- 17,8 на сто.

Оказва се, че повечето от партийните организации в Северозапада дават подкрепата си на БСП. Преди седмица Областният съвет на левицата във Видин излезе с декларация срещу уронването на авторитета и единството на партията. Председателят на Народното събрание Михаил Миков, който е и член на Националния съвет на БСП обяви, че партията има ресурс да се справи с това изпитание.

"Смятам, че това са действия, които вредят на БСП. Вредят и на левицата в предстоящите европейски избори. Мисля, че нашата партия има достатъчно сили, които се усещат навсякъде в страната и ще успее да се справи и с това изпитание", каза Михаил Миков.

"От 12 години ръководството на БСП винаги е извеждало партията на предни позиции, във всички видове избори"- заяви народният представител от Видин и член на Националния съвет на БСП Филип Попов. До края на януари трябва да приключат конференциите на структурите на БСП по места за номиниране на кандидати за представители в Европейския парламент.

Като цяло обаче битката между партийните лидери в БСП продължава. Броени дни след като социалистите в Монтана решиха да подкрепят Ивайло Калфин за член на Европейския парламент и водач на листата, членове на столетницата в града се разцепиха и започнаха протестна подписка, предаде сътрудникът ни Биляна Борисова. От близо 160 делегати от област Монтана, 150 от тях гласуваха да подкрепят Ивайло Калфин за евродепутат дори и да бъде водач на друга листа. Според председателя на общинския съвет на БСП Емил Константинов решението е подкрепено от почти всички делегати и няма как да бъде променено.

"Това е волята на членовете на партията в община Монтана и тя е категорична", каза Емил Константинов.

Камелия Трифонова, която е член на БСП в Монтана започна подписка против подкрепата на Ивайло Калфин от местната организация на БСП. Според нея част от делегатите са подведени за техния избор.

"Това решение, което е взето на общинската конференция, не е мнението на масовата част на членовете на БСП", категорична бе Камелия Трифонова. Част от членовете на БСП в Монтана смятат, че се нарушава устава на партията, като се подкрепя водач на листа, различна от тази на БСП.

"Членове на БСП няма как да подкрепят друга партия и да продължават да са членове на БСП. Няма такава партия, в която хем да си член, хем да си неин конкурент", заяви Камелия Трифонова.

"Ние сме от БСП и няма да напускаме партията, но искаме да я променим и най-вече ръководството", е мнението на Емил Константинов. Над 100 членове на партията в област Монтана са се подписали до момента, че не са съгласни с избора на местната структура на БСП да подкрепи Ивайло Калфин за член на Европейския парламент и водач на листата.

"Позицията на Областната партийна организация на БСП във Враца е ясна и категорична- подкрепяме изцяло официалното ръководство на партията. Много от нашите членове и съпартийци посрещнаха с тревога новината за разцеплението в нашата столетница", съобщи пред сътрудника ни Петко Котларски Делян Дамяновски, председател на Областния съвет на БСП във Враца.

Според анкетирани видинчани:

"Това са задкулисни игри... и накрая всичко отново ще бъде за общото на наследниците на комунистите."

Още по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Екип "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45