Днешната тема за общинските жилища бе провокирана от слушателски обаждания в РАДИО ВИДИН. Сигналите бяха за настанени в т. нар. "оборотни жилища" хора в жилищните блокове, които не спазват елементарни правила за живот там, създават напрежение във входа, където живеят. Това води до нетърпимост от страна на собствениците на апартаменти, които претендират за спазване на приетите правила там и би трябвало правото им на спокойствие да се зачита. Тормоз или нещо съвсем нормално е да имаш оборотно жилище до вратата си- това попита Петър Антонов жители на Видин:
"Много зависи от хората в кооперацията дали ще се разберат с настанените в общинското жилище - ако се разберат- няма проблем... Не сме имали проблем с настанените в нашата кооперация"- бяха част от отговорите на анкетираните по темата днес.
Къде, обаче се къса нишката на добрия тон във взаимоотношенията между собствениците и хората, настанени в общински жилища, когато се налага да живеят заедно. Какви са правилата , които трябва да се спазват и как постъпва Общината, когато назрее проблем с недобросъвестни наематели на общински жилища. Това обясни пред Катя Борисова Тодор Мицев, началник-отдел "Общински контролен инспекторат" в Община Видин.
"Вдигането на шум, което включва използването на озвучителни уредби, както и ремонтни дейности във времето между 14:00 и 16:00 часа през деня и от 22:00 до 08:00 през нощта е забранено и подобно нарушение подлежи на санкция. Има и отделна наредба, според която трябва да се спазват и необходимите хигиенни условия при съвместно съжителство в дадена кооперация."
Какви са правилата, които трябва да спазват наемателите на общински жилища и какви са санкциите за нарушителите на "добрия тон" в една жилищна сграда?
"При първо провинение глобата е в размер на 50 лв, а при повторно нарушение размерът на глобата скача на 100 лв. В рамките на една година ако се направят до пет нарушения от едно и също лице максималната глоба е 500 лв. За да бъде изгонено дадено лице от общинско жилище се свиква специална комисия" - допълни по темата Тодор Мицев.
Общинските жилища са повече от 300 на брой във Видин, желаещите да живеят обаче в тях са доста повече- така че, избор на наематели има.
Още по темата можете да чуете в звуковия файл.
С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните - насока...
За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..
Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..
Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност. Защо..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...