Темите днес:
* Приключи приемът на декларации за намален акциз на горивата, използвани в селскостопанското производство. Как мина кампанията, колко земеделски производители ще се възползват от даденото им право, имаше ли проблеми и какво следва оттук нататък- разговаряме с директора на Областна служба "Земеделие" Личко Луков. От него ще научим и как зимните температури се отразяват на есенниците;
* с единствения биолозар в Северна България - Албена Симеонова, председател на Българска асоциация "Биопродукти" си говорим за това- пречат ли минусовите температури на лозята, каква е разликата при отглеждането на биологично грозде, как да разпознаем биологичното вино, колко време минава, преди да гарантираме, че продукцията ни е био и каква е цената на това да произвеждаш био-продукция;
* Асоциацията на земеделските производители в България организира Втора национална среща на земеделските производители- от 6 до 8 февруари в Златни пясъци- каква е програмата и какво ще бъде обсъждано - Венцислав Върбанов-председател на Асоциацията.
Спокойно е преминала кампанията по прием на декларации за намален акциз на горивата, използвани в селскостопанското производство, отчитат от земеделската дирекция във Видин. В област Видин 300 производители ще получат ваучери за гориво. От това си право са се възползвали основно хора, които отгжлеждат зърнено-житни култури и обработват по-големи площи.
"Предстои данните да се обработят, всеки един от одобрените до 15 май ще получи ваучер, с който да закупи 60 % от прогнозното количество на горивото, което ще изразходва през стопанската година. Документите от закупеното гориво се пазят през следващите пет години и подлежат на проверка. Ваучерите няма да могат да бъдат разменяни срещу пари"- каза Личко Луков- директор на Областна дирекция "Земеделие".
Държавната помощ за горива с намален акциз е на стойност 84 млн. лева. Земеделските производители ще получат между 30 и 40 стотинки на литър изразходвано гориво. Хората, които получат ваучери, ще трябва да водят дневник по образец за изразходваното количество и да съхраняват фактурите за покупката на газьола.
© Снимка: www.fermer.bg
Втората тема- биопроизводството, по-конкретно- биолозарството. Събеседник е Албена Симеонова- председател на Българска асоциация "Биопродукти". Тя е и единственият биолозар в Северна България. Разговорът тръгва от ниските температури:
"Единствения резултат от снега и студеното време върху развитието на лозята, е положителен. Чакахме снега дълго, радваме му се много..."
Албена Симеонова от 2000 година е биопроизводител, лозовите й масиви- 80 декара, са в никополското село Любеново, отглежда и 700 декара био-зърнени култури.
"Неизползването на на препарати за растителна защита е една от основните разлики при отглеждането на конвенционалните и биолозята. Това, че се отглеждат без пестициди, хербициди и изкуствени торове, ги прави по-здрави и по-издържливи на болести. Биологичните лозя са по-устойчиви... Добивите са по-ниски, в България трудно се достига и висока цена на продукцията- както на гроздето, така и на виното"- каза Албена Симеонова. Говорим си и за това- как да разпознаем биологичното вино, колко време минава, преди да гарантираме, че продукцията ни е био и изобщо- каква е цената на това да произвеждаш био-продукция.
"90 % от биологичните вина, произведени у нас, заминават за Европейския съюз, Япония, Канада и Сащ...10 % остават у нас и се предлагат в биомагазините. Трудно се прави търговия в големи количества, затова разчитаме на кооперирането... Надяваме се на помощ от Агенцията по лозата и виното, от министерството на земеделието... Надяваме се да ни се отпуснат средства за реклама... Надяваме се да се отпуснат и национални доплащания за лозарите... Българинът трябва да внимава, когато пазарува, да чете внимателно етикетите и да предпочита биопродуктите..."- коментира още Албена Симеонова.
© Снимка: capital.bg
Асоциацията на земеделските производители в България организира Втора национална среща на земеделските производители. Тя ще се проведе от 6 до 8 февруари в курортния комплекс Златни пясъци. По време на двудневния форум ще бъде представена най-актуална информация по отношение на новостите в Общата селскостопанска политика на ЕС за периода 2014 – 2020 г. и прилагането й у нас.
"Това е най-мащабната среща в България, на която се обсъждат проблемите на българското земеделие. Искаме да съберем на едно място всички, от които зависи политиката в българското земеделие до 2020 година- експерти, представители на Министерство на земеделието и храните, Държавен Фонд "Земеделие". Ще бъдат разисквани и редица въпроси за работата на земеделските производители у нас, както и законодателните промени в сектора. Всичко това се случва в навечерието на старта на новия програмен период. Идеята ни е в диалог с администрацията всички заедно да участваме при изработването на новите правила, така че да е по-лесно както на земеделските производители, които ще кандидатстват по отделните програми, така и на държавната администрация, която ще трябва да разглежда и одобрява проектите"- каза Венцислав Върбанов-председател на Асоциацията на земеделските производители в България.
Официалното откриване на събитието е предвидено за 13.00 на 6 февруари, съобщиха на сайта на Асоциацията на земеделските производители. Можете да заявите своето участие на адрес www.azpb.org и/или на следните телефони: Офис: 02/9 516 265, Мобилен 0882 512 199.
За финал в "Земята, която ни храни"- Личко Луков коментира как се отразява зимата на есенниците и какво трябва направят зърнопроизводителите сега:
"Температурите са добри за есенните култури. Когато е много топло, има риск част от пшеницата да не изкласи. Преди снега се наблюдаваше засушаване... Снегът, който падна, е хубав, не е достатъчен... Добре ще е, ако има още валежи... Торенето с амониева селитра сега не е желателно, добре е да се изчака поне края на февруари, за да може пшеницата да заложи репродуктивните си органи."
Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена. По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..
Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда. Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..
“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..
Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..
Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева. 2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..
Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век. "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection" ще ни донесат много настроение в септемврийския предиобед...
Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..