Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обществените трапезарии- за оцеляването на най-бедните

Снимка: Петя Генова
98 социално слаби врачани се хранят в обществените трапезарии във Враца от началото на годината. През 2013 година са били 120 души, т.е. 22-ма са отпаднали заради недостатъчно финансиране. Част от тях са подали и жалби. Те обаче могат да бъдат удовлетворени само, ако се отпусне допълнително финансиране по проекта, обясниха от Общината пред Жоро Александров. Иначе, услугата се реализира от 5 години във Враца.

Капацитетът на обществената трапезария в Белоградчик също е запълнен, а 25 души, отговарящи на условията, чакат да се освободи място, обясни пред сътрудника ни Иванка Петрова Елена Александрова, младши експерт "Социални дейности" в община Белоградчик.

"Предоставяме обяд- супа, основно ястие и хляб на 90 бенефициенти в рамките на 4 месеца. През декември бе основният прием на заявления, бяха приети 111. С новоподадените заявления през януари и февруари има 25 чакащи, които при актуализиране или отпадане ще бъдат включени. При нередовно вземане на храната от трапезарията, лицето се отписва и на негово място се включва лице от списъка на чакащите."

54 социално слаби жители на Монтана ще се хранят безплатно в обществената трапезария до 2 април. Работата на обществената трапезария в Монтана стартира на 1 октомври миналата година. Топла храна за 135 души осигурява социалната трапезария в Лом, каза Альона Арсенова- началник отдел "Социални дейности и програми за заетост" в Общинската администрация в крайдунавския град. С нея разговаря Владимир Недев.

"Осигуряваме топъл обяд за 135 крайно нуждаещи се лица, разпределяме храната за 4 квартала. Много са желаещите, които подават заявления за услугата, но капацитетът е ограничен- 135 лица. Обикновено се подават около 400 заявления, което означава, че нуждата от тази социална услуга е много по-голяма"- категорична е Альона Арсенова.

© Снимка: Петко Котларски

Обществената трапезария в Мездра всеки ден осигурява топла храна на 90 социално слаби и най-уязвими граждани. Трапезарията се намира в Центъра за социални услуги и дейности, където всеки ден от 11:00 часа на 90-те социално слаби се раздават топла супа, второ и четвъртинка хляб. До сега няма оплакване от ползващите услугите на трапезарията за качеството на храната и всички категорично изказват положителното си отношение към услугата, извършвана от Община Мездра за седма поредна година, предаде сътрудникът ни Петко Котларски.

От януари тази година в Берковица също има обществена трапезария. 72 потребители се възползват от социалната услуга- каза пред Петя Генова заместник-кметът Радослав Найденов:

"Храната, която е включена, е топла супа и второ ястие, както и половин хляб. Като цяло потребителите са доволни от предлаганата храна. За съжаление, не можем да включим по-широк кръг потребители." Храната се приготвя в домашния социален патронаж. През последните месеци те се сдобиха с нови придобивки, които облекчават работата и повишават качеството на услугите.

"Посредством Местната инициативна група успяхме да закупим нов автомобил за доставка на храна, за да обслужваме трудно подвижните потребители. Доставено е и кухненско оборудване за по-високо качество на предлаганата услуга"- допълни Радослав Найденов.

От началото на годината 35 души в Кула получават всеки ден топла храна от социалната трапезария. Подадените молби за ползване на услугата обаче са много повече- 95. Комисията, която определя ползвателите на трапезарията, е срещнала изключителна трудност да отсее най-тежките случаи на нуждаещи се, но при намалените финансиране и капацитет, определящ критерий е доходът на кандидатите. Това каза пред Христела Александрова секретарят на общината Иванка Велкова:

"В условията на сурова зима и криза обществената трапезария се явява фактор за оцеляването на наши съграждани. За съжаления броят на ползвателите е намален от 70 на 35 лица, което доведе до напрежение и недоволство сред самотно живеещите, самотните и социално слабите. Трудно бе на комисията да прецени най-нуждаещите се- трябва да си човек без сърце, за да не доловиш колко недоимък, колко мъка и оскъдица има значителна част от населението. Знаете ли какво е да гледаш питащите очи на гладния, и да отговаряш със задавен глас- имаме те в предвид, ако се увеличи бройката, или се освободи място, вероятно ще те включим..."

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Във Видин обществената трапезария работи от 2009 година. През годините броят на ползвателите е достигал до 120 социално слаби. Въпреки че имат възможност да влязат и да се нахранят на топло, болшинството взема храната си за в къщи. Персоналът на трапезарията е от 11 души, в това число и служители на Домашния социален патронаж. Там се приготвя диетична храна за диабетиците, обяд за патронажа за района на град Дунавци и селата около него, село Гомотарци и околните населени места. Готвят храна и за ареста, като общо 1000 порции се правят на ден. От направление "Социални дейности" към Община Видин отчитат, че служителите там са крайно недостатъчни.

"От 1- ви януари 2014 година в социалната трапезария във Видин се хранят 108 души. Осигуряваме супа, основно ястие и хляб, а при реализирани икономии в края на месеца се включва и десерт. Самите потребители биха искали всеки ден да получават. Когато получим хранителни помощи от БЧК, можем да предоставим по-разнообразно хранене. Има недостатъци и при процедурата" - каза пред Ани Цекова Роми Василева, началник на отдела.

Още по темата за обществените трапезарии можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Екип "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45