"Пийвам си, но само домашно вино... Не пия често... Пийвам си по една чашка дневно винце. Полезно е за сърцето зимно време- да зачервиш бузките в големия студ. Концентрати не пия, защото не правят качествен алкохол... По принцип много малко пия. В по-топлото време пия по една бира най-много. Просто алкохолът не е важен за мен... Пия, когато има повод. Най-често ракийка със салата..."- споделиха в анкетата жителите на крайдунавския град.
За вредата от алкохола и особено сред тийнеджърите, Петър Антонов разговаря с Красимира Елисеева, председател на Областния съвет по наркотични вещества.
"Община Видин работи по програма за превенция на тютюнопушенето, алкохола и наркотичните вещества, която засяга учениците в пети клас. Специално за алкохола, нашата целева група са всички ученици от 5 клас от всички видински училища. Чрез мултимедийни презентации, интерактивни игри, викторини, информационни материали, екипът на нашия съвет прави превенция точно за вредите при употребата на алкохол. Ние сме единствените експерти, които работим сред учениците в тази област"- каза за радио Видин Красимира Елисеева.
"От медицинска гледна точка фазите на алкохолното опиянение са три. Хубаво е човек да се върти около първата фаза, за която са нужни две чашки вино, което е еквивалент на 50 милилитра твърд алкохол или една бира, но не повече"- ни посъветва в "Актуално" кардиологът от Белоградчик д-р Жоро Николов.
Цветомир Цветанов потърси мнение по темата и от д-р Богдан Богданов, началник на отдел "Статистика на доходите и разходите на домакинствата и качеството на живот" в Националния статистически институт.
"Около 26 литра алкохол е средното количество изпит алкохол годишно от всеки българин, сочат данните на националната статистика. В сравнение с останалата част на страната, в област Видин се консумира най-голямо количество алкохол и за разлика от останалите региони, в които се пие предимно бира, тук най-предпочитано е виното"- каза за РАДИО ВИДИН д-р Богдан Богданов.
Още по темата можете да чуете в звуковия файл.
Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно, отбиваме по старото трасе на Е-79 и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница. По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..
Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години. От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..
Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..
След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..
Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...
В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..
Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..