Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Контейнери с опасни вещества и сметище тормозят хората в Жеглица

Старото училище в село Жеглица
Снимка: РАДИО ВИДИН

Село Жеглица се намира на няколко километра от Видин. В далечните години тук е имало училище, а хората си спомнят за миналото, когато е имало детска глъч, забравена с времето. Сега ги измъчва старостта и самотата, а малцината в работоспособна възраст се борят за препитанието си. 150-те местни жители се притесняват от складираните наблизо контейнери с опасни химични вещества. И казват, че на тях не им трябва много- само работа да има, за едната заплата, и всичко ще е наред.

"Как се живее в село ли? Вижте, опустяха селата, но Жеглица все още се държи. Трябва ни само работа да има, някоя ферма да се направи, хората да взимат заплата. Чакаме пенсията, иначе няма къде да се работи"- оплакват се местните хора.

ББ кубовете до село ЖеглицаПритеснителна според тях е близостта със складираните наблизо контейнери, т. нар. ББ кубове, с опасни химични вещества. А и лятото миризмата от сметището, където се изхвърля боклука на целия регион, е ужасна:

"Това ни притеснява, но сме вдигнали ръце- та ние сме кротки хора... Лошото е миризмата, но се надяваме от Европа да ги натиснат управниците, да модернизират сметището. Но това не е най-големият ни проблем. Докараха ни от онези контейнери, с черепите. И са се напукали, ако пропуснат ще ни заразят подпочвената вода, какво ще оставим на децата си- бунище!"- недоумяват жителите на Жеглица.  

Кметският наместник на село ЖеглицаКметският наместник Георги Георгиев бърза да ги успокои:

"Нашето регионално депо ще стане модерно. Притеснително е положението му сега- всички минаващи по пътя за Арчар виждат в какво състояние е. Лятно време като духа вятър, в селото ни обгазява. А за ББ кубовете- за сега няма проблеми, веднъж в месеца ги проверявам.


Сметището на ВидинМиналата година за последно идваха от РИОСВ-Монтана, не са констатирали нередности, ако забележим нещо, подаваме сигнал до фирмата, която поддържа контейнерите, те идват, прави се протокол."

В центъра на селото, непосредствено до кметството е била някогашната кръчма, сега магазин. Предишният собственик е оставил за любителите на шишенцето вградена бутилка в стената. А до нея- стената с некролозите, за които кметският наместник казва, че са се увеличили с 60 за последните 7 години. Прирастът на местното население е от няколко деца от малцинствата. За това затворили и детската градина. Но пък си възстановили дейността на местното читалище, имат си и библиотекар, строят и храм, каза още кметският наместник:

"Парите за храма са от дарители, успяхме да излезем на кота нула, от пролетта продължаваме. Все още има хора, които дават пари за такива неща"- каза Георги Георгиев.

Във витрина в кабинета му стои стара книжка с надпис от корицата: "Да превърнем общината в самоуправляваща се общност на населението". Попитахме го успяват ли в селото да решават сами проблемите си и какво си пожелават:

"Дали успяваме сами... ами поне се опитваме. Преди време стопирахме кражбите, като си направихме местен патрул. Пожелаваме си да сме сплотени и единни както тогава, за да може да довършим храма"- допълва Георги Георгиев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45