Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От Глотница до Цар Симеоново

Снимка: РАДИО ВИДИН
В "Добро утро, кмете" този петък ви отвеждаме до едно много красиво и сравнително добре уредено село в община Видин. Лесно достъпно е, по хубав асфалтов път. През годините селото няколко пъти е променяло името си. В днешно време се нарича Цар Симеоново. В него постоянно живеят 63 души.

Нашият екип се срещна с Евгени Маринов, който е написал историята на селото, с Цветан Лазаров, бивш кмет на Цар Симеоново и с настоящия кметски наместник Емил Димитров.

Посрещат ни в кметството и веднага започват да разказват за историята на селото, за проблемите, натрупани с годините, за мечтите си. Научихме, че някога Цар Симеоново се е казвало Глотница- името произхожда от думата "глота", която означава "глутница". През 1882 година селото е преименувано на Цар Симеоново, а през 1966 година става само Симеоново.

Снимка"В началото на 20 век движението по река Дунав се увеличава чувствително. Плавателни съдове от Германия, Австрия, Унгария, Сърбия, Румъния и Украйна в тежки зимни условия и зъмръзване на реката започват да търсят все по-удобно място за зимувания. Това място се оказва каналът между брега и острова на "Симеоновите" от село Жеглица и там започват все по-осезателно да презимуват. Десетки влекачи и шлепове се нареждат на зимовището при Чифтилер и там прекарват по няколко зимни месеца. Това налага строителството на разкошна кръчма и дансинг за развлечения на чужденците. До кръчмата се изгражда и чешма, която по-късно е разрушена от наши иманяри. И ние като деца често ходехме скришом от родителите си да наблюдаваме кокетно облечените германки, австрийки, унгарки как кръшно танцуваха под звуците на наши музиканти. Тогава държавата направи митническа служба, която следеше вече създалата се търговия между чуждите и нашите търговци. Спомням си добре, че нашите селяни търгуваха единствено с газьол, който ползвахме в лампите и фенерите за осветление", разказва Евгени Маринов.

СнимкаКъм разговора ни се присъединява и Цветан Лазаров, който 8 години е бил кмет на Цар Симеоново. Казва ни, че по негово време в селото е имало 464 души.

"По мое време се направи Помпената станция, започна да се строи сградата на кметството. Аз прекръстих и селото от Симеоново на Цар Симеоново, 3 000 лева излезе това преименуване. Трябваше и старата табелата да се свали, ама ми казаха, че излиза скъпо и си остана така - Симеоново. Тогава заплатата ми беше 135 лева, в края на втория ми мандат стана 150 лева"
, спомня си вече бившият кмет.

Настоящият обаче не е кмет, а кметски наместник. Емил Димитров се оказва с "вързани ръце" вече седем години, защото проблемите на селото са много, а никой не иска да ги решава.

СнимкаСнимка"Селото ни е на главен път, той е панорамен и не е направен да минават ТИР-ове през него. Няма къща, която да не е напукана. Тук кола повече от 8-10 тона не може да върви, защото водата е над 50 см. от нивото на шосето. Това е район с подпочвени води. Преди две години 48 къщи бяха наводнени. Е-79 е казано къде е: Видин-Димово-Орешец. Можете ли да си представите- 1 000 ТИР-а на вечер минават през Цар Симеоново! И никой не спазва ограничението от 40 километра. Искам да се сложи постоянно една камера на кметството, или на хотела и да се наблюдава. Засекли сме 340 нарушения на автомобили за 4 часа", възмущава се Емил Димитров.
Снимка


Кметският наместник мечтае спирките да се циментират, тротоарите да се направят, едно магазинче да има с всичко необходимо в него и ТИР-овете да се махнат.

Хубаво е човек да мечтае. Дали тези мечти ще се превърнат в реалност, времето ще покаже.

Още за живота в Цар Симеоново чуйте в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00