Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За тъжните залези над плодородните земи в Генерал Мариново

Снимка: Радио ВИДИН
Видинското село Генерал Мариново носи името на военния деец Кръстю Маринов, командир на 30-и Шейновски полк по време на Сръбско-българската война, началник на шеста дивизионна област- Видин по време на Балканската война и комендант на Видин по време на Междусъюзническата война. В негова чест през август 1934 година село Мусумане е преименувано на Генерал Мариново.

СнимкаСега в селото живеят около 120 души. Големи двуетажни къщи стоят самотни и бавно се рушат с годините- хората ги няма вече. От бронзовия бюст на генерал Маринов днес няма и помен, откраднат бил преди години и така и не се намерил. Кметският наместник Милко Матеев ни увери, че правят всичко възможно да възстановят паметника, та макар и от мрамор. Той разказа интересната история на някогашното село Мусумане и съседните села, създадени от тримата братя Мусуман, Молалия и Гузалия. За живота в днешни дни, казва че е труден.

"Имаме 33 души от малцинствата, работят в лозовите масиви в землището на селото или секат по горите, с това се препитават. Млади хора в село не се връщат. Децата ни са 11- все от малцинствата. Иначе къщи тук големи, ама хора няма, измряха или напуснаха. Чужденци, англичани купиха къща тук, но сега я продават, има и друго семейство, но те веднъж в годината идват. А другите хора от село се занимават със земеделие колкото могат. Само един от село гледа към 200 овце, другите гледат животни само за себе си. Продадоха хората земята си, или под аренда я дават, като са стари и не могат, няма начин. И магазина затвориха единия, няма оборот. На хората им пазаруват във Видин."

Попитах кмета от какво му се оплакват местните жители, за каква помощ го търсят. Отговорът му беше кратък:

Снимка"То май не остана някой да се оплаква, да сте видели хора по улиците... Я дошли днес един- двама, я не. Старите не се движат много, много, оплакват се, че нямат пари за старини."

Кметският наместник не е голям оптимист за бъдещето на българското село. Сам пенсионер, той знае прекрасно положението на всеки един свой съжител. Казва, че днешните държавни мъже все по-малко мислят за българското село и оставят живота бавно да изгасне в него.

"Селата се оголиха и няма връщане назад. Ако дойдете след 15 години, може и да не намерите никого тук, само съборетини. Трябва да помислят да подобрят положението на хората в селата. Не се чува селянинът, като че го забравиха..."- каза с болка Милко Матеев.

Малки пенсии, живот в разбирателство- това разказаха за битието си и хората от село Генерал Мариново. По думите им, от кмета са доволни, помага когато и с каквото може. Казват, че след още десет години има опасност селото да остане без хора, защото техните деца и внуци са далече... А дотогава ще наблюдават тъжния залез над плодородните земи самотни...

Кметството в село Генерал Мариново"Спокойно се живее тук, идва и лекар редовно. Пенсиите са малки- 190 лв., с 33 години стаж като медицински работник- не достигат просто. Добре сме като платим тока, телефона, и после- каквото остане. Помагаме си един на друг- "младите" плащат на по-старите сметките, пазаруват им. Но бъдеще за селото няма- тук сме останали последните, на по 74 години и повече. Остават само спомените от едно време, как се събирахме, каква веселба беше, какво задружие. Такъв е животът"- казаха хорта в село Генерал Мариново, които успях да открия.   

Повече за живота в село Генерал Мариново може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29