Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гомотарци на 600 години

7
Снимка: Пламен Генчев
Съвсем спонтанно преди дни екип на Радио ВИДИН реши да посети видинското село Гомотарци. Оказва се, че селото има странна история. Някога е било на друго място, на километри от сегашното. След като страшна чума поразила голяма част от жителите му, оцелелите решили да изгорят къщите си и да търсят ново място за заселване. Избрали големия речен завой, а високият бряг привличал и заселници отвъд Дунава, където водата често заливала низината. От 1934 г. до 1947 г. днешното Гомотарци се е казвало Евдокия (на името на княгинята от рода Сакскобургготски). А иначе Гомотарци означава шум, врява от събиране на много хора на едно място. Само след три месеца селото ще отбележи 600 години от създаването си. Това ни каза инициаторът на събитието Цветан Маринов.


Снимка"Подготовката върви усилено, събираме пари от хората, но разчитаме и на финансиране от Общината. Малко време остава до 29 юни, когато трябва да се случи този празник за селото. Точно на Петровден е и събора на Гомотарци", отбелязва още Цветан Маринов, не скривайки своите патриотизъм и обич към родното място.

Марин Джонов за кратко е кмет на селото през 1954 година.

Снимка"Бях учител. Един ден дойдоха от Околийския народен съвет във Видин и ми предложиха да стана председател на Селсъвета, така се наричаше тогава кметът. Аз обаче им отказах. След време пак ми предложиха, аз пак отказах, но с малко повече агитация успяха да ме навият. Стана така, че изкарах само 6 месеца на този пост, защото не пожелах да играя по свирката на някои партийни другари. Даже ме наказаха с мъмрене и с изключване от Партията. Сам реших да върна ключовете на кметството и изчезнах, дезертирах. По мое време Гомотарци беше пълно с хора, имаше и много деца, стаите в училището не стигаха", спомня си 87-годишният Марин Джонов.

Гомотарци е най-многолюдно през 20-30-те години на миналия век. Нито едно от семействата в селото не е било под 5-6 човека. В днешно време най-многолюдното семейство е това на кметицата. Ирена Иванова е млад човек и е единствената досега жена кмет на селото. Добронамерена, отзивчива, обичаща работата си и загрижена за хората от Гомотарци. Така я преценихме ние. Казва, че самото решение да се кандидатира за кмет не го взима трудно.

Снимка"Трудностите обаче започнаха още през първата година, когато се сблъсках с проблемите на селото и трябваше да започна да ги решавам. Радвам се, когато млади хора се завръщат от чужбина в Гомотарци. Вече 5-6 семейства се върнаха. Но пък за миналата година нямаме нито едно родено дете, за сметка на починалите, които са над 30 души. Тази година имаме едно родено дете. Училището го закриха през 2007 година, сега децата учат във Видин. И пустеещите къщи не са малко- около 40 от общо 400", разказва кметицата. Хората от селото й помагат, търсят я и за разрешаването на лични проблеми, като например прехвърляне на имущество.

"В Гомотарци се подготвяме за Великденските празници, събираме пари, за да свири духова музика, защото Великден без хоро на площада не може", разказва още Ирена Иванова. И пожелава на хората да се уважават, обичат и да мислят за бъдещето на селото.

СнимкаА живеещите в Гомотарци или поне тези, които Йорданка Герасимова попита, казват, че всичко опира до финансите. Розовите очила отдавна са свалени.

"Пари няма, пенсиите малки, купуваме си вафли и това е. А човекът е роден да живее, да си изкара старините и да си отиде по ред и закон", разсъждават местните жители.

Целият репортаж за видинското село Гомотарци чуйте в звуковия файл. 

Снимки: Пламен Генчев



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00