"На Велики четвъртък църквата възпоменава няколко евангелски събития. Това е поредният ден от страстната седмица, в който всички християни са подтикнати да станат съпричастни на страданията на господ Иисус Христос"- разказа за днешния ден архимандрит Поликарп, председател на катедралния храм "Св. Димитър" във Видин.
Велики четвъртък крие много символика. На този ден предците ни не работели и извършвали много обреди, най-важният от които- боядисването на яйцата. Първото винаги е червено, като символ на Христовата кръв. Ани Цекова разговаря с две жени от видинските села Острокапци и Раброво, които разказаха как боядисват яйцата на днешния ден и какви са някои от традиционните великденски гозби.
"Дъщеря ми идва с внучката, донесат бои, ама какво пише сега за тези бои, че имат катран... Боядисвам със смрадлика- от дървото, но да е сухо, цепя го на парченца, слагам ги два-три дни да киснат и да пуснат боята и яйцата се варят в нея."
В Чипровци и до днес имат характерни за този край традиции на Велики четвъртък.
"Традицията да се боядисват великденските перашки се нарича при нас "чинене". Тук се вярва, че великденска перашка трябва да се дава първо за семейството и след това за гости, роднини, кръстници"- разказа Анюта Каменова, директор на етнографския музей в града.
Банатските българи празнуват също Великден. Имат ли специални традиции и обичаи, които спазват на днешния Велики четвъртък?
"На Велики четвъртък и при банатските българи се боядисват великденските яйца. Този ден свещеникът умива краката символично на 12 избрани мъже от селото, така както Иисус е умил краката на апостолите"- каза за Радио ВИДИН Светлана Караджова, кмет на врачанското село Бърдарски геран.
Още по темата можете да чуете в звуковия файл.
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..
От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение. В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...
Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..
Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото, за..
Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..
Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..