Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доброволци дежурят нощем в монтанското Дондуково

2
Снимка: Йорданка Петрова

Румен Савов е девети мандат кмет на село Дондуково, община Брусарци. Казва, че хората го избират за кмет, защото най-вероятно го харесват. Последните два мандата няма нито един опонент и се явява сам на изборите. Разказа ни още, че това му е последният мандат, защото е пред пенсия.

"То не е толкова трудно. Може би призванието ми е такова- да се отнасям към хората с уважение, да им помагам, независимо от какво имат нужда, не съм само кмет на бюро. Най-малко хората ме търсят за кражби. Мога да кажа смело, че при нас са сведени до минимум. Не мога да кажа, че разкриваемостта е добра, но имайки предвид ситуацията на други места в общината, мога да кажа, че сме сравнително добре", каза Румен Савов, кмет на село Дондуково.

СнимкаВ селото е осветено навсякъде. Доброволци дават дежурства нощем. В момента жителите на село Дондуково са 365.

"През 1972 година, на 9 май, когато станах за първи път кмет, хората бяха 1 240", спомня си Румен Савов.

От тях 800 са починали и останалите са в чужбина или в по-големите градове. 120 са необитаемите къщи, а в 70 къщи живее по един човек. 45 са децата, учат в Лом и в училищата в селата Василовци и Брусарци. В Дондуково е останала детската градина с група от 12 деца. Училището е закрито през 1971 година.

СнимкаРумен Савов ни разказа още, че едно от първите неща, които е направил през първия си мандат като кмет е площада на селото. Сега, през последния си мандат, амбицията му е да го ремонтира основно. Безработицата в Дондуково е висока, според кмета е 22-23%. Липсата на работа е основният проблем, но селото е спокойно, коментират местните:

"Нямаме работа, безработни сме, хората мизеруват. За лекарства ходим до Лом, Брусарци, във Василовци също има аптека... Ние сме си дошли от Лом да си живеем в Дондуково, защото ни е по-спокойно. Много сме работили, но пенсиите са ни ниски и парите не ни стигат. От Руми (кметът Румен Савов- бел. авт.) съм доволна- добър човек е и помага на хората, но си има и кражби. При нас като влезнаха и ни откраднаха 6 бензинови лампи, един резак, един ъглошлайф, казана за ракията. Това цял живот сме го събирали... Като няма работа как се живее? Никак. Няма пенсиониране, няма развлечения, няма пътуване, нищо. В Лом, ако се разработят заводите би имало работа. Тука няма превози вече, има села, откъснати без превози. И тук един минава през деня. Общо взето сме като в цяла България."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14