Неизползваеми към момента са километри горски и полски пътища. Всяка четвърта-пета къща в засегнатите села е с наводнени дворове и мазета. Водната стихия буквално е измила десетки декари градини, като е унищожила посятото в тях.
Придошлите води на река Лом след проливните дъждове преди дни разрушиха мостове и в община Ружинци. В село Гюргич река Гаговица повреди строен преди 60 години каменен мост.
Този мост е единственият път до повече от половината къщи в селото. Повреден е след като язовирът над селото застрашително е увеличил обема си и се е наложило основният изпускател да бъде пуснат до краен предел, обясни кметският наместник Иван Петков:
Вследствие на страничните ръкави, под язовирната стена се създаде допълнителен приток на реката и силната вълна отнесе едната подпорна стена на насипа на моста.
Ако пътното съоръжение спешно не се ремонтира, връзката до повече от половината къщи в селото ще бъде прекъсната - безпокои се Иван Петков.
Кметът на община Ружинци Венцислав Ванков назначи комисия, ще докладва за нанесените щети.
Според Венцислав Ванков само фактът, че коритото на река Лом е било почистено, е спасило хората в няколкото села, през които реката минава.
На първо време съм информиран от кмета на село Гюргич за моста, който е в центъра на селото, че трябва да се ремонтира. В противен случай селото ще се раздели на две и няма да може да се минава от едната в другата част. За основен ремонт е. Имам информация, че е отнесен мост в село Ружинци.
За ремонт е мостът в село Роглец.
В Дреновец мостът над река Лом се е счупил на две, информира ме Борислав Лозанов. Но всичко това тази комисия ще установи, опише и докладва.
Преди две години почистихме речното корито идеално. Ако не го бяхме почистили, реката щеше да залее селата. Сега коритото отново е за чистене, обясни кметът на Ружинци Венцислав Ванков.
Стихията в Ружинци в нощта преди Великден буквално е откъснала металната конструкция на мост, който е важен за местните хора, обяснява председателят на Общинския съвет на Ружинци Иван Иванов.
През него е бил единственият път, по който хората от селото са стигали до извор с питейна вода, от който се е ползвало цялото население. На отсрещния бряг жители на село Ружинци имат и градини, до които сега вече няма как да стигнат. Хората в Ружинци разказват, че не помнят река Лом да е прииждала толкова от поне 40 години назад...
След обилните дъждове реката придойде. Вдигна нивото с около 4 метра. Може би в резултат на изкоренени върби, които реката е довлякла, които са натежали и са изтръгнали моста от основите. Мостът е от желязна конструкция. Изграден е поне преди 30-ина години, разказва председателят на Общинския съвет Иван Иванов.
В община Белоградчик е прекъснат пътят от град Белоградчик до село Орешец. За движение е затворен и част от пътя към село Гранитово. Нанесените щети са за над 500 хиляди лева, смята кметът на Белоградчик Борис Николов:
От десетилетия не е имало такива тежки поражения. Прекъснат е IV клас от републиканската мрежа Белоградчик - Гара Оршец и сега градът е откъснат от най-близката жп гара. Без помощ от държавата няма да се справим.
Споменът от бедствието няма скоро да бъде забравен, убеден е председателят на Общинския съвет в Ружинци Иван Иванов.
Жителите на трите засегнати от пороя общини очакват експертното мнение на лицензирани оценители и се надяват скоро щетите поне по инфраструктурата да бъдат овладени.
Фоторепортер и автор на видеото: Светослав Цветанов.
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..